Aft Tedavisi Nelerdir

Aft Tedavisi Nelerdir

Aft Tedavisi Nelerdir

Aft, ağız içinde, dilde, yanakların içinde ve dudakta oluşan yaralara denilmektedir. Bu yaraların oluşmasının özgün bir nedeni bulunmamaktadır lakin bu ağız yarasını tetikleyen bazı şeyler vardır ve bunlardan biri strestir. Stres her hastalığın oluşmasında etkili bir durumdur ve bu hastalıkta da etkili rol oynadığı görülmektedir. Bir diğer etken ise diş macunudur. Evet biraz şaşırtıcı olsa gerek diş sağlığı için kullanılan bir maddenin aslında zararlı olabileceği. Bazı yiyecekler de, bir diğer etkeni oluşturmaktadır. Bu yiyeceklere dahil edebilecek olduklarımız genellikle asidik özelliğe sahip olanlar yani, turşu, baharatlar gibi yüksek etkili yiyeceklerdir.

Aft, erkeklere oranla bayanlarda daha çok rastlanan bir hastalık türüdür. Özellikle regl dönemi veya öncesinde strese dayalı aftye rastlamak mümkündür. Tek avantajlı noktası ise aftnin bulaşıcı olmamasıdır. Eğer bulaşıcı olsaydı bu insanlar için bir hayli zorlu bir süreç olurdu. Mesela ailenizle aynı yerden yemek yiyemezdiniz ve bunun gibi birçok önlem almak zorunda olmak hastalığın sürecini sıkıcı ve bir o kadar yorucu bir hale getirebilirdi.

Asıl cevap aradığımız, aft tedavisi nelerdir, adlı sorumuza gelirsek de, üzülerek söylemeliyim ki bu hastalığın oluşumunu engelleyecek kesin bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak altta yatan sebeplerin çözülmesi size, bu hastalıktan kurtarıcı bir çözüm gösterir. Önceden saydığımız nedenler üzerinde yoğunlaşma göstererek çözebilirsiniz. Örneğin, bu hastalığın oluştuğu süre zarfında, asidik olan yiyecekleri tüketmemek, iyileşme süresini kısaltacaktır. Şöyle ki aft, kendi kendine iyileşme gösterdiği için sizin ayrı olarak bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. Sadece ihtiyacınız olan bir hafta ya da on gün gibi çok uzun olmayan bir süre içerisinde hastalığın iyileşmesi için sabır göstermenizdir.

Ancak yine de bir şeyler yapmak isterseniz doğal yöntemler de uygulayabilirsiniz. Örneğin, içtiğiniz bir bardak suyun yarısına tuz ekleyerek bir gargara oluşturup bunu kullanabilirsiniz. Başka bir yöntem olarak, bir pamuk alıp, oksijenli suya batırıp bunu yaralarınızın üstüne sürüp bu yöntemle de iyileşme sürecine katkıda bulunabilmeniz mümkün olacaktır.

Etiketler