Adet Döneminde İlaç Kullanımı Zararları Nelerdir

Adet Döneminde İlaç Kullanımı Zararları Nelerdir

Adet Döneminde İlaç Kullanmak Zararlı mı? Adet Döneminde İlaç Kullanımı Zararları Nelerdir

Adet dönemleri çoğunlukla kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Her ayın neredeyse 1 haftası boyunca ağrılarla savaşırlar. Adet dönemlerini kadınları çoğu zorlanarak geçirirken, bazı kadınlarında korkusuz, ağrısız ve sancısız geçirdikleri bir dönem olabilir.

Bu dönemdeki hassaslıklar kadınlarda duygusal anlamda kırılganlıklara neden olabilir. Bazı durumlarda da aksilikler sizleri takip etmiş olabilir. Örneğin; bu dönem sizin başka bir rahatsızlık geçirdiğiniz zamana denk gelebilir. Ağrıların çatışması kadınları çoğu zaman çaresiz bırakmaktadır. Böyle durumlarda çoğu zaman ilaç yoluna baş vurulabilir ama bu hiç bir zaman gönül rahatlığıyla olmaz.

Hep bir kuşku vardır. “Acaba kanama kesilir mi” Bunun sonucu bilinmese de riskler göze alınarak kullanılabiliyor. Aslında bu bilgilerin tamamı kulaktan dolmadır. Eğer kanama kesiliyorsa bunu kesinlikle ilaç kullanımına bağlamak yanlış olur. Sebep vücuttaki başka rahatsızlıklarda olabilir. Bunun için bu yanlış bilgiler tamamen kulak ardı edilmeli ve eğer ihtiyaç duyuluyorsa ve ağrı dayanılmaz hale gelmişse ağrı kesici alınabilir. Fakat bunu kendi başınıza değil de doktor kontrolünde yapmak daha uygun olacaktır.

Adet Döneminde İlaç Kullanmak Zararlı mı

Eğer sürekli bir hastalığınız varsa veya sizin hayati önem taşıyan başka bir rahatsızlığınız varsa regl olduğunuz için ilaçları kesinlikle aksatmamanız gerekir. Regl dönemini çoğu kez kadınlar önceden hissedebilir. Bu gibi durumlarda adet başlamadan önceki gün ağrı kesici alınmaya başlanabilir ve ağrının devam etmesi durumunda takip eden günlerde de ağrı kesici kullanımının bir sakıncası bulunmaz.

Adet Döneminde İlaç Kullanmak Zararlı mı

Adet kanamasının azalması durumu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi kadınlarda ağrı kesici azalma yaparken kimi kadınlarda bunun bir etkisi olmaz. Adet kanamasının azalması halk arasında zararlı olarak bilinmesinin aksine tıpta hiç bir sakıncası bulunmamaktadır. Ağrıları azaltmanın başka bir yöntemi ise doğum kontrol hapı kullanmaktır. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı önler.


Adet Döneminde Zayıflama ve Kilo Alma


Adet kanaması yumurtalarla alakalı bir durumdur ve adet sancısının azalmasına etkendir. Tabi ki bu öneri herkes için geçerli değildir. Çocuk isteyen ve bekleyen çiftler için bu durumu uygulamak yanlış olur.

Adet ağrıları çok olan kişiler kesinlikle doktordan tıbbi yardım almalıdırlar. Bunun sebebi rahimde ve yumurtalıkta oluşan rahatsızlıklar olabilir. Rahimde bulunan kist ağrıları tetikleyebilir. Ayrıca spiral kullanımından da doğan ağrılar olabilir. Böyle durumlarda doktora başvurulması halinde spiral çıkarılabilir.

Bu ağrılar ilaçla tedavi olacağı gibi çaresiz kalındığı durumlarda ameliyat da gerektirebilir. Ameliyat sonucunda rahim ve yumurtalıklar alınabilir.

Etiketler