8-12 Yaş Çocuklar Neden Şişmanlar

8-12 Yaş Çocuklar Neden Şişmanlar

8-12 yaş aralığındaki çocuklarda şişmanlama sorunu meydana gelebiliyor ve bu tür çocuklardaki ortak olan yemek yeme sistemine müdahale ettirmemesi, sürekli abur cubur yemek istemesi ve yemeğini hızlı hızlı bitirip sofradan kalkması gibi özellikler olabilmekte. Peki bu çocuklarda diyet yaptırmak uygun olur mu? Ya da çocuklarımızı bu tür bir beslenme alışkanlığına biz mi ittik, çocuklarımızı biz mi şişmanlatıyoruz?

Doğumdan itibaren çocukların büyüme ve gelişmelerinin temeli olan yeme-içme faaliyetleri büyük oranda annenin sorumluluğundadır. Yiyecek içeceklerin seçimi ve satın alımından başlayıp hazırlanan yemeyin sofraya konmasına kadar geçen süre çocuğunuzun neler yediği kadar önemlidir ve bütün bu hazırlık süreçlerinde annenin rolü son derece önemlidir.

çocuklar neden şişmanlar

12 yaşın altındaki tüm çocuklarda anne ve babalar beslenme konusunda çocuklar tarafından model olarak algılanırlar ve çocukların %70’i anne ve babaları ile kendi beslenmeleri ve vücut ağırlıkları konusunda bu yaşlarda daha sık konuşur. Bunun yanı sıra ailenin fiziksel aktivite durumu da çocuk tarafından model olarak algılanacak başka bir faktördür.

Çocuklar dışarıda geçirdikleri vakte göre daha çok sizlerle yemek yer ve televizyon izlerler. Yemekten hemen sonra televizyon karşısına geçen bir ailede çocuğun dışarı çıkıp top oynamasını beklemeyin. Peki çocuğunuza beslenme konusunda nasıl iyi bir örnek olabilirsiniz? Bu sorunun yanıtını gelin birlikte arayalım.

Çocuklar Neden Şişmanlar

  • Kaç kilosunuz? Fazla kilolarınız varsa önce siz verin ve bu yönde oluşmuş hatalı beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmek için beslenme danışmanlığı alın.

  • Ara öğün alışverişinde bol kalorili şeker içeriği yüksek atıştırmalıklar yerine meyve, süt, meyveli yoğurt gibi yiyecekleri alın ve bu alışverişi birlikte yapın.  • Porsiyon kontrolü sağlayın. Doygunluk hissettiğinde durması gerektiğini mutlaka çocuğunuza öğretin. Tabağındakileri bitirmeyi öğrettiniz, bu sefer de doysa bile tabağındakileri bitirmeye çalıştıkça porsiyonları sürekli olarak büyüyecektir o nedenle tabağına azar azar yemek koyun.  • Her hafta 1-2 sağlıklı besin veya yemek tarifi deneyin. Bazı yemekler veya yiyecekler hiç sevilmezken bazıları çok tutulabilir. O nedenle farklı bir tadı 10-15 kere denetmelisiniz. Ancak bu kadarlık bir zaman sonrasında damat tatlarında bu lezzet yerleşecektir.

  • 3-6 yaş arasında zaman zaman kendi kendilerine servis yaptırın. Yapılan bir çalışmada çocukların aile sofrasında yemek yerken kendilerine servis yapmaları halinde tabaklarına kendi yaşlarına uygun pozisyonlar koydukları saptanmıştır. 3 yaşında peynirli makarnadan 3 kaşık koyarken, 4-5 yaşında 6 kaşık koymuşlar. Bunun yanı sıra tabağına yiyebileceğinin iki katı yemeği siz koyduğunuzda hepsini büyük lokmalar halinde yeyip bitirdikleri gözlemlenmiştir.

  • Televizyon önünde yemeğe hayır! 2 veya daha fazla saat televizyon karşısında geçiren çocukların daha az televizyon izleyenlere göre 3 kat şişman oldukları saptanmıştır. Televizyon izlerken daha fazla besin tüketirken kolay kolay  doyduklarını hissetmeyeceklerdir.

  • Mutlaka kahvaltı yaptırın. Günün yakıtının önemli bir kısmı kahvaltıda alınırken seçilen menü günlük beyin ve vücut gelişimine destek vermektedir. Kahvaltı alışkanlığı ilerleyen yaşlarda fazla kilolar ile tanışma riskini de azaltacaktır.  • Sağlıklı ara öğünler seçmelerini öğretin. Okuldan geldikten sonra yenilen ara öğünler akşam sofrasındaki besin seçimlerini ve porsiyonları olumlu veya olumsuz yönde etkiler, ara öğünlere dikkat.