Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı ile Obeziteye Çözüm

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı ile Obeziteye Çözüm

Çocuklarda Obezite Sorunu ve Çözümleri. Çocuğunuzun Yeterli ve sağlıklı beslenmesi ve alışkanlık haline getirmesi için önerilerimizi sizler için hazırladık.

Çocuklarda beslenme alışkanlıkları çocukluk yaşlarda kazandırılırsa tüm yaşam boyunca devam eder. Günümüz şartlarında özellikle çocuklarda obezite tabir yerindeyse akıp başını gitmiş durumda. Yani neredeyse her 10 çocuktan biri obezite problemi ile karşı karşıya kalıyor.

Peki neden obezite çocuklarda bu ölçüde yaygın hale geldi?

Çalışan annelerin pek çoğu esnek çalışma saatleri nedeniyle hazır yemekleri tercih etmek zorunda kalıyorlar. Bunun dışında artan ölçüde fast-food yeme alışkanlığı özellikle hamburger patates kızartması ikilisi çocuklar üzerinde neredeyse bir moda gibi yayılıyor. Diğer yandan çocukların okulların kantinlerinde ya da kendi başlarına sokakta tükettikleri sağlıksız besinler de cabası. Tüm bunlar başta olmak üzere çocukları tehdit eden obezite hastalığına davetiye çıkarıyor. ( –> Çocuklarda Obezite  )

Çocuklarda Beslenme

çocuklarda beslenme

Dolayısıyla anne baba olarak mümkün olduğunca çocuğunuzu bu tür bir beslenme alışkanlığından uzak tutmaya çalışın. Bu doğrultuda çocuğunuzun yeterli beslenmesi ve bunu benimseyip alışkanlık haline getirmesi için aşağıdaki önerilere kulak vermeniz yararınıza olacaktır.

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

  • “Ağaç yaşken eğilir” Çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren dengeli ve sağlıklı bilinçli bir beslenmeye alıştırın.
  • Öğün aralarında abur cuburla karnını doyurması izin vermeyin. Abur cubur yerine meyve, yoğurt veya tereyağlı reçelli ekmek yedirin.
  • Süt, yoğurt ve peyniri günlük beslenme programından eksik etmeyin. Çok değerli kalsiyum kaynağı olan süt ve sütlü ürünler düzenli olarak alındığında olası osteoporoz riskini en aza indirger. ( –> çocuklara gece yetmadan süte vermek )
  • Bol demir içeren besinleri yedirin. Büyüme çağındaki çocukları anemi riskinden uzaklaştırmak için et, kurubaklagil ve yumurtayı günlük beslenme programında dönüşümlü olarak kullanın.
  • Tüm sebzeleri hafta boyunca değişimli olarak yedirin. Sevmediği sebzeyi ise makarna, pilav eşliğinde veya çorba içinde yedirin.
  • Çok tatlı ya da çok tuzlu besinleri alıştırmayın. Aksi halde çocuk büyüdükçe bu yanlış damak alışkanlığı da giderek büyüyecektir.
  • Patates kızartması ya da gazlı içecekler gibi yiyecekleri sofradan uzak tutun.
  • Çocuğunuz sağlıklı ise, kilo ve boy açısından normal bir gelişim içinde ise az ya da çok yemesi konusunda endişelenmeyin. Yemesi için ona baskı yapmayın.
  • Sevmediği meyveleri dekoratif bir şekilde doğrayıp ona sunun. Yemek saatini zevkli bir alışkanlık haline getirin.
  • Yiyecekleri ona tanıtın. Hangi besinin yararlı hangi besinin zararlı olduğunu algılasın. Sizden bağımsız halde beslenmesi gerektiğinde (okulda, sokakta, vb) doğru besinleri seçebilsin.