Yatmadan Önce Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Yatmadan Önce Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Yatmadan önce yemek yemek, zaman zaman hepimizin yaptığı birer kaçamaktır. Uzun ve yorucu geçen bir günün sonunda yatmadan önce atıştırdığımız abur cuburlar veya akşam yemeğinden kalan lezzetli yemekler ertesi gün büyük bir pişmanlık duymamıza veya rahatsız bir uyku geçirmemize neden olabilir.

Çok nadir yapıldığında hatırı sayılır bir etkisi görülmeyen bu gece yemekleri, sık sık tekrarladığında vücutta bazı etkilere neden olabilmektedir. Bu etkilerin neler olduğunu bilmek, bu alışkanlığımızdan vazgeçmemizi sağlayan bir dayanak olabilir. Bu nedenle vatandaşlar, gece yemek yemenin kilo almaya etkilerini iyice araştırmalıdır.

Metabolizmanın Hızlanması İçin Neler Yapılmalı?

Hızlı bir metabolizma herkesin hayalidir. Metabolizmanın normalden hızlı çalışması, yediğimiz yemeklerin çok daha kısa sürede yakılmasını ve bu sayede kilo almamayı sağlar. Bu nedenle kilo problemi yaşayan pek çok insan, mevcut metabolizma hızını arttıracak yöntemler denemektedir.

Günlük olarak yapabileceğiniz küçük uygulamalar ile siz de metabolizmanızı hızlandırabilir, yemeği fazla kaçırdığınız günlerde anında olumsuz etki görmeyi engelleyebilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Bol su için. Günde içilen 2-3 litre su metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
  • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun
  • Az da olsa düzenli olarak yürüyüş yapın
  • Gün içinde az ve sık beslenmeye gayret edin.
  • Gün içinde mutlaka sade Türk kahvesi tüketin

Gece Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Gece yemek yemeye dair bugüne kadar birçok yorum duymuş olabilirsiniz. Bunların çoğu, kesin bir dille söylenen “yatmadan önce yemek kilo aldırır” minvalinde yapılan olumsuz konuşmalardır. Ancak gece yemek yemek kilo aldırır mı, sorusuna dair bu tarz kesin söylemlerde bulunmak oldukça yanlıştır.

Gece yemek yemek, yenilen öğünün miktarı ve kalori değerine göre yargılanmalıdır. Uzun bir günün ardından yemek yiyecek vakti çok geç saatlerde bulan bireylerin, kilo almamak adına bu öğünü es geçmesi çok daha sakıncalı olacaktır.

Ancak geç saatte yenilen yemekler, standart bir akşam yemeğine nazaran çok daha hafif ve az porsiyonlu olmalıdır. Belirli ölçülere dikkat edildiği takdirde gece yemenin, sanıldığı kadar büyük etkileri yoktur. Ancak, bir alışkanlık haline getirilen ve oldukça zararlı yiyeceklerin tüketildiği gece öğünleri, bir müddet sonra kişiye fazla kilo olarak geri dönecektir. Bu nedenle kişi, dengeyi iyi tutturmalıdır.

Yatmadan Önce Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Yatmadan önce yemek yemek, ölçüsü kaçırıldığında insan vücuduna zarar veren bir aktiviteye dönülmektedir. Bunun en önemli nedeni, insan metabolizmasının, gece yavaşlamasıdır. bu durum, gece tüketilen yiyeceklerin çok daha zor sindirilmesine ve bu nedenle midede bir rahatsızlık meydana getirmesine neden olmaktadır.

Metabolizmanın en yavaş çalıştığı zaman diliminde yenilen yemekler, hızlı bir şekilde sindirilemeyeceği için vücutta depolanarak bir süre sonra kilo alımına neden olur. Üstelik yatmadan hemen önce yemek yemek, vücudu rahatsız edeceğinden, kalitesiz bir uyku uyumanızı ve uyku süresinde kendinizi rahatsız hissetmenizi kaçınılmaz kılar. Bu nedenle, uygu öncesi yemek yememeye gayret etmek sizin yararınıza olacaktır.

Gece Yemek Yememek İçin Ne Yapılmalı?

Uzun saatler çalıştığı için gece yemek yemek isteyen bireyler, bu isteklerinden kurtulmak için bol su tüketimine yönelebilir. Bol su içmek, açlık hissini bastırarak yanlış kararlar almanızın önüne geçer. Gece ne yenirse kilo yapmaz, diyen vatandaşlar, bu seçeneği değerlendirerek kilo almayı engelleyebilir.

Etiketler

Emirhan Cavak