Zayıflamak İçin Sabah Öğle Akşam Ne Yemeliyiz

Zayıflamak İçin Sabah Öğle Akşam Ne Yemeliyiz

Siz değerli okurlarımız için bugün, sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek için gün içinde öğünlerde neler yenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Sabah, öğle, akşam ve ara öğünlerde nelere dikkat etmeniz gerekiyor, neler yemeniz veya yememeniz gerekiyor tüm hepsinin cevabı yazımızda..

zayıflamak için sabah kahvaltısında neler yemeliyiz

Sabahları uyandığımızda saat 8:30 gibi stres hormonu yani Kortizon hormonu maksimum seviyeye ulaşır. Eğer bu saatte kahvaltı yapmazsak stres hormonu bize zarar vermeye başlar bel kısmında yağlanma yapmaya kan şekerimizi yükseltmeye tansiyonumuzu yükseltmeye başlar. Bu yüzden kahvaltıyı atlayanlar Hem daha stresli olurlar hem de kilo almaya daha yatkın olurlar.

O yüzden zayıflamak istiyorum diyorsanız kahvaltı yapmak en önemli önceliklerimiz den biri olmalı, güne başladığımızda hem karbonhidrat hem de protein açısından zengin bir kahvaltıyı tercih etmek bizim için çok önemlidir. Karbonhidrat olarak daha çok yararlı tahıllar, doğru karbonhidratları seçmemiz gerekir.

zayıflamak icin kahvaltıda ne yemeliyiz

Bunlar esmer tahıllar, rafine edilmemiş undan yapılmış tahıllar meyve, şekersiz reçel ya da bal gibi kahvaltılık karbonhidratlar veya süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi protein içeren gıdalardır. Bu şekilde bir kahvaltı yapmak hem uyanık olarak güne başlamamıza hem de zihinde başlamamız da yardımcı olur.

Ama sadece kahvaltıda Karbonhidratları tercih edersek bir süre sonra kan şekerimiz düşeceği için güne biraz halsiz ve yorgun başlamanızı sebep olur. O yüzden dengeli bir ürünle başlamak zayıflamak isteyenler için ve gününü güzel geçirmek isteyenler için çok önemlidir.

zayıflamak için Öğle yemeğinde neler yemeliyiz

Öğle yemeğinde yine kahvaltı gibi günlük performansınız açısından en önemli ürünlerden biridir. Öğle yemeğinde doğru gıdaları seçersek gün içerisinde enerjimiz yüksek olur. Bu yüzden öğle yemeğine çok ağır yiyeceklerden ve unlu yiyeceklerden uzak durmamız gerekir özellikle doğru karbonhidratlar ve doğru proteinlerin seçersek öğleden sonra uykumuz gelmez canımız tatlı istemez ve zayıflama ve rejim içinde çok daha sağlıklı gıdaları tercih etmiş oluruz.

zayıflamak icin ögle yemeginde ne yemeliyiz

Bunlar nelerdir diye düşünürsek

  • et
  • tavuk
  • balık
  • kuru baklagiller

Yağ, peynir içeren bir proteinli yemek yanında salata, sebze, yoğurt, Esmer ekmek veya çorba gibi tahıl içeren bir gıda ile bütün neye biliriz böyle bir öğle yemeği öğleden sonra canlı olmamıza ve günümüzü daha güzel daha canlı devam ettirmemiz de yardımcı olur.

zayıflamak için ara öğünlerde neler yiyebilir

Kilo vermek için düzenli beslenmek en önemli faktörlerden biridir. O yüzden ara öğünlere dikkat edersek kilo vermeyi kolaylaştırmış oluruz. Sabah ve öğlen arası bir öğün öğleden sonra bir ara öğün yapmak yada akşam yemeğinden sonra bir ara öğün yapmak metabolizmanızı hızlandırır.

Ara öğünlerde sağlıklı gıdaları tercih etmemiz bir sonraki öğünde daha az yememize sebep olur. Özellikle gün içerisinde daha çok enerji veren ara öğünlerin yapılmasına dikkat etmemiz gerekir. Mesela sabah ile öğlen arasında kuru kayısı, ceviz olabilir.

Bir meyvenin yanında süt veya yoğurt olabilir bu bizim günü daha uyanık geçirmemize sebep olur, aynı zamanda yardımcı olur. Öğleden sonra öğlen ile akşam yemeği arası biraz daha uzun olduğu için biraz daha bizi tok tutan yiyecekleri tercih edebiliriz. Bu kepekli bir tost olabilir, kepekli müsli olabilir yanında süt veya yoğurtla veya yarım simit yanına peynir olabilir.

Bunları miktarları kişiye göre değişir daha çok karbonhidratlı ve doyurucu gıdalar öğleden sonra tüketmeliyiz. Akşam yemeğinden sonra ise bizi biraz daha sakinleştiren rahatlatan süt, yoğurt yanına belki meyve ya da yulaf ezmesi müsli belki kuruyemiş gibi gıdaları tercih etmek hem kilo vermek için hem de yine gün içinde enerjimizin yüksek olması için gayet yararlı olacaktır.

Özellikle hipoglisemisi olanlar ya da şekerle ilgili problemi olanlar meyvenin yanında mutlaka süt, yoğurt gibi proteinli bir yiyeceği tercih etmeleri çok daha yararlı olur.

zayıflamak için akşam yemeğinde neler yemeliyiz

Akşam yemekleri diğer öğünlerin aksine az enerji gerektiren öğünlerden biridir. Akşam yemeğini hem erken yemek hem de ağır yiyecekleri tercih etmemek büyüme hormonumuzun daha çok salgılanmasını sağlar.

Büyüme hormonu ise bizi gençleştiren kas miktarını arttıran yağlanmayı azaltan bir hormondur o yüzden büyüme hormonu salgılanması bizim için özellikle de kilo vermek için çok önemlidir. Büyüme hormonu salgılanmasını sağlamak için akşam yemeğini ortalama saat yedide yemek et, tavuk, balık, yağsız olarak yanında salata veya sebzeli tüketmek veya bir çorba yanında sebze yemeği ve yoğurdu tercih etmek gayet yararlı olacaktır.

zayıflamak icin aksam yemeginde ne yemeliyiz

Akşam yemeğini hafif ve erken saatte yiyenler çok geç saatlere bırakmayanlar kilolarını korumakta problem yaşamayacaklardır. Akşam yemeğini eğer geç yemek zorunda kalırsak mesela saat 9 gibi yemek durumunda kalırsak 6 gibi veya 5 gibi bir ara öğün yapıp akşam yemeğini 8-9 gibi yediğimizde ise daha çok hafif gıdalar bu salata olabilir yoğurt ya da meyve olabilir bu şekilde tercih edersek yine zayıflarken problem yaşamayız.

Ama özellikle saat 6 ile 7 gibi bir ara öğün yapmak akşam yemeğini kurtarmak için yani daha sonrasında daha az yemek için daha faydalı olacaktır çünkü saat 6 ya da 7 gibi kan şekerimiz çok fazla düşer o saatte bir şey yemezsek Akşam yemeğinde çok fazla yeme ihtiyacı duyabiliriz.

2 YORUM

  1. merhaba ben zayıflamak istiyorum kilom 84 zayf olmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  2. ben 63 kiloyum 11 yaşındayım zayıflamak istiyorum