Yedikçe Hızlı Zayıflatan Doğal Besinler Listesi

Yedikçe Hızlı Zayıflatan Doğal Besinler Listesi

Kilo verirken hızlı zayıflatan yiyecekler tüketmek, zayıflama süresini azaltarak daha kolay ve hızlı şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Yağ yakıcı besinler toz halinde hazır olarak satılmaktadır ancak en doğrusu doğal yağ yakıcı besinler tüketerek kilo vermeyi hızlandırmaya çalışmaktır. Doğal olmayan kimyasal içerikli ürünler kısa vade içerisinde fayda sağlıyor gibi gözükebilir, ancak uzun vade de büyük hasarlara yol açabilirler. Yedikçe Hızlı Zayıflatan Doğal Besinler Listesi

Hızlı Zayıflatan Doğal Besinler Nelerdir?

Zayıflatan besinler arasında kafein: Kafein çok fazla tüketildiğinde zararlıdır ancak günlük dozajı aşmadığınız sürece gün içerisinde ihtiyacımız olan enerjiyi alabileceğimiz bir kaynaktır. Kafein sadece çay ve kahvede değil aynı zamanda yeşil çay içerisinde de bol miktarda bulunur. Özellikle spor yapmadan önce kafein alan insanların, almayanlara oranla daha fazla yağ asidi yakabildikleri tespit edilmiştir.

Kafeinin zayıflama üzerinde etkileri kaslar içerisinde yer alan glikojen depolarının yerine ilk olarak yağ depolarını parçalayıcı etkiler yaratmasıdır. Bunun dışında vücutta biriken fazla sıvıyı atmayı kolaylaştırır ve bu nedenle kafein aldıktan sonra bol su içerek su rezervlerinizi tazelemekte fayda vardır. Ancak çok aşırı tüketimi halsizlik ve tembellik yaratabilir.

Lif İçerikli Zayıflatan Besinler ve İçecekler: Lif genellikle et içerisinde bulunmayan anacak pek çok doğal sebze ve meyvede bol miktarda bulunan bir maddedir. Avrupa ortalaması ele alındığında 1 kişinin günlük lif tüketimi 15 gram civarındadır. Sağlıklı bir şekilde zayıflatan yiyecekler tüketirseniz, günde ortalama 25 gram lif alabilirsiniz. Günlük 25 gram lif tüketimi sizi normalden çok daha fazla tok tutacak ve size günlük enerji ihtiyacınızı kazandıracaktır.

Lifli besinler ıspanak, portakal, brokoli, greyfurt gibi doğal olan besinlerdir ve bu besinler düzenli olarak tüketildiğinde fazla kalorilerin vücuttan atılmasını sağlar. Bunun dışında Yağların bağırsaklarda tutunmasını engellerler ve kan şekeri ve kolesterol düzeylerini dengede tutmaya yardımcı olurlar.

Antioksidanların Zayıflamaya Etkisi: Antioksidan besinler vücuttan toksinleri atarak, hücre yapısı içerisinde barınmaya çalışan kimyasallara karşı savaş sürdürürler. Antioksidanların hücrelerdeki yağ dengeleme özelliği sayesinde yiyecekleri daha kolay sindirebilme sağlarlar. Ancak antioksidan besinleri tüketmediğimiz taktirde vücudumuz yağ depolayarak bu açığı kapatmaya çalışır ve koruma sağlar.

Özellikle zayıflatan besinler diyet sırasında tüketildiği halde kilo vermeniz duruyorsa, durum vücudunuzda antioksidan eksikliğine bağlı olarak yağ tutma durumundan dolayı kaynaklanıyor olabilir.

Vücudunuza ihtiyacı olduğu antioksidan oranını kazandıracak olan besinler ise, domates, ıspanak, böğürtlen, sarımsak, yaban mersini, fasulyedir. Ayrıca antioksidan içeren yeşil çay ve diğer bitki çayları antioksidan etkilerinin yanı sıra zayıflatan bitkiler ile daha hızlı zayıflama olduğu göstermiştir.

Greyfurt Gibi İnsülin Yöneticileri Kesinlikle Tüketilmeli

Özellikle tarçın, acı biber, greyfurt gibi doğal besinler insülin yöneticisi konumundadır ve glikoz metabolizmasını yükselterek insülin seviyesini ve kan şekerini düşürücü etkileri bulunmaktadır.

Vücudunuzda yer alan insülin seviyesi bu gıdaların tüketilmesiyle beraber dengeleniyor. Bunun nedeni ise bu gıdaların yapay insülin görevi görmesi ve vücudun ekstra insüline ihtiyaç duymamasıdır. Kan şekerinin dengede kalabilmesi için insülin seviyesine dikkat etmek bir zorunluluk ve bu nedenle bu gıdaları bolca tüketerek vücudumuza ihtiyacı olduğu dengeyi kazandırabiliriz. Hızlı zayıflatan yiyecekler arasında yer alan kan şekerini düzenleyici bu besinler diyabet gibi çağımızın en önemli hastalıklardan bir tanesini engelleyici özellikler gösteriyor.