Yağ Yakan Yiyecekler ve Yağları Yakıcı Besinler Nelerdir?

Yağ Yakan Yiyecekler ve Yağları Yakıcı Besinler Nelerdir?

Yağ Yakan Yiyecekler ve Yağ Yakmaya Besinler Nasıl Yardımcı Olur?

Yağ ertiten besinler, sadece zayıflamada değil sağlıklı beslenme düzeninde de önemlidir. Bilindiği gibi zayıflamak gün içinde alınan kalori değerinin daha fazlasını yakmakla mümkündür. Ve bunun yanında  ideal kilo korunması için de gün içinde harcanan enerjinin üstünde bir kalori almamak gerekir. Yağ Yakan Yiyecekler ve Yağları Yakıcı Besinler Nelerdir?

Kilo vermede yada ideal kiloyu muhafaza etmek için metabolizmanın hızlı çalışması önemlidir. İşte yağ yakan yiyecekler, bu noktada, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamada  rol oynamaktadır. Metabolizmanın hızlanması, alınan  kalorinin daha fazla yakılmasıdır ve yağ yakan besinler ve yiyecekler, bu sürece aracılık etmektedir.

Hangi Yiyecekler Yağları Yakar ve Eritir?

Bazı Baharatlar Yağ Yakıcı Özelliğe Sahiptir; Yağ yakan gıdalar arasında baharatlar da bulunmaktadır. Baharatlar, yağ yakımında genellikle vücut ısısının artmasına yol açarak, metabolizmanın çalışmasını  hızlandırarak rol oynamaktadırlar.

Kırmızıbiber:  Yağ yakmaya yardımcı olan besinler içinde ilk sırada yer almaktadır. Kırmızıbiber, vücut ısısını arttırarak ve  metabolizmayı hızlandırır ve böylelikle de besinlerin daha süratli yakılmasında etkin rol oynar. Çorbalar ve salçalı yemeklerinizle damak tadınıza göre dilediğiniz kadar kırmızı biber kullanarak, diyetiniz sırasında metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kırmızı  biberi  salatalarınızda da tercih edebilirsiniz.

Zencefil: Zencefil, kırmızı biber de olduğu gibi vücudun ısı seviyesini yükselterek metabolizmayı hızlandırıp, yağ yakmak için etkili olmaktadır. Ayrıca bedende doğrudan  yağ da yakmaktadır. Daha  hızlı kilo vermek için, kolayca hazırayacağınız bir zencefil suyu tarifi şu şekildedir:

5 taze zencefili küçük parçalar halinde 5 dakika içine bir parça tarçın atarak ağzı kapalı şekilde kaynar suyun içinde demlendiriniz. Sabahleyin aç karnına, isteğe göre bir tatlı kaşığı bal ilavesi ile içiniz.

Yağ Yakıcı Proteinli Yiyecekler: Protein grubu yiyecekler insan sağlığına dost besinlerdir. Gelişme ve büyümede son derece önemli etkisi olan protein grubu gıdalar, hem tokluk hissi yaratır hem de vücut, protein sentezi sırasında daha fazla enerji harcadığı için yağ yakmaya yardımcı olur.

Süt: Kemiklerin gelişiminde hayati rol oynayan kalsiyum kaynağı süt, günde bir bardak tüketilmelidir. Ayrıca acıkınca küçük porsiyonlar halinde içilebilecek, sağlıklı bir besindir. Süt, protein alımına bağlı olarak bedenin proteini sentezi sırasında metabolizmanın hızlanmasına, dolayısıyla da yağ yakan içecekler arasında olmaktadır.

Soya Fasulyesi: Hem kalorisi az hem de protein miktarı zengin bir besin olan soya, içerdiği proteinle yağ eritmek için aracı  rol oynamaktadır.

Yumurta: Yumurta içeriğinde bulunan protein sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yağ yakımında kolaylaştırıcı etkisi olduğu gibi tok tutan besinler arasındadır ve gerek diyet, gerekse normal  beslenme düzeni sırasında kahvaltılarda da mutlaka tüketilmelidir.

Yoğurt: Karın ve göbek bölgesindeki yağları yakıcı bir etkiye sahip olan yoğurdu, akşam yemeklerinden  bir saat sonra tüketebilirsiniz. Bu hem metabolizmanızı arttırarak hem de tokluk hissi verdiği için gece atıştırmanızı engelleyerek kilo vermenize yardımcı olur. Yoğurdun yağ yakıcı etkisi, proteinler kanalıyla dolaylı olarak yapılmaktadır. Vücut protein sentezi sırasına enerji harcamakta ve metabolizma hızlanmaktadır.

Yağ Yakmaya Yardımcı Gıdalar Omega3 Grubu: Omega3 bakımından zengin besinler, özellikle karın yağları yakılmasında etkili  rol  oynamaktadır. Omega3 yağ asitleri, yağ  yakımını kolaylaştırıcı bir etkiye  sahiptir.

Keten Tohumu: Zengin bir omega kaynağı olan keten tohumu vücutta yağ yakmak için etkili rol oynamaktadır.  Salatalara hergün bir miktar keten tohumu katarak, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ceviz-Badem: Yağ yakımını içeriğinde bulunan Omega3 yağ  asitleri sayesinde kolaylaştıran ceviz ve badem; sindirim sistemini rahatlatıcı ve tok tutucu etkisi sayesinde diyet programlarının en önemli besinleri arasında yer almaktadır. Günde bir avuç ceviz ve bademi, açlık hissettiğinizde sağlıklı bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

Yağ Yakan Baklagiller Yiyecekleri:Demir açısından zengin baklagiller, vücuttaki demir eksikliğinde tedavi edici rol oynayarak metabolizma hıını arttırır. Böylelikle vücutta yağ yakımı hızlanmış olur.

Mercimek: Mercimek zengin bir demir kaynağıdır.  Vücudun demir eksikliği nedeniyle yavaşlayan sistemini hızlandırarak yağ  yakıcı etkisini dolaylı yoldan  kolaylaştırmaktadır. bunun yanı sıra karbonhidrat oranı yüksektir ve sağlıklı kompleks besinler içerisindedir. Diyet yaparken bu tür yiyecekleri ihmal etmeyin ve protein karbonhidrat orantısını dengelemeye çalışın.

Kuru fasulye: Demir bakımından sengin olan kurufasulye, demir eksikliği nedeniyle metabolizmik faaliyetleri yavaşlayan bünyeyi, harekete geçirerek, yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.

Yağ Yakıcı Özellikte İçecekler: Şurada yağ yakıcı bitkisel içecekler hakkında daha fazla detay bulabilirsiniz. Çay tarifleri için ise burayı ziyaret edin. Artı olarak bitki çayı örneği yeşil çay karşımıza çıkıyor;

Yeşil  çay, içeriğinde bulunan kafein ile metabolizma üzerinde etkili olarak yağ yakmayı hızlandırmaktadır. Daha hızlı kilo vermek için akşam yemeklerinin üzerine bir fincan yeşil çay içebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken; yeşil çay  tüketimini günde bir bardakla sınırlandırmanızın beden sağlığınız için önemli olduğudur.