Verilen Kiloları Tabak Modeli İle Kilo Koruma

Verilen Kiloları Tabak Modeli İle Kilo Koruma

Kilo korumak pek çok kişinin aslında yaşadığı bir sorundur ve çok da zor gibi görünür. Aslında bu çok da zor değildir. Önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmaktır.

Örneğin siz çok güzel sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilonuzu verdiniz peki sonrasında kilonuzu nasıl koruyacaksınız. Bir kere bu sağlıklı beslenme programını uygulayarak kilo verdiyseniz bu çok doğru bir davranıştır. Bu diyeti uygularken zaten siz sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmış olmalısınız.

Örneğin hangi öğünlerde ne kadar besin tüketmelisiniz, hangi besini hangi besinle tüketirseniz daha sağlıklı ve doğru olur bunu artık öğrenmiş olduğunuz için işte bu beslenme programı bitişi sonrasında daha doğrusu ideal kiloya kavuştuktan sonra bu şekilde beslenmeye devam etmelisiniz.

Tabi ki miktarlar diyet programındaki kadar kısıtlı olmamalı. Çünkü bir kilo verme sürecinde miktar kısıtlaması yaptığımız, aldığınız enerjiyle verdiğiniz enerjinin dengesinden dolayı sizin kilo vermeniz sağlandı. Fakat sonrasında artık kilonuzu korumak istediğiniz için miktarlar birazcık daha artmaktadır.

O günlerde çok dengeli bir menü yapmalısınız. Örneğin tabak modeli diye bir terim kullanırız. Tabak modelini yaptığınızda kilonuzu çok rahat bir şekilde koruyabilirsiniz.

Peki nedir bu tabak modeli;

  • Tabağımıza üçe bölüyoruz ve 3 bölümünden bir bölümünü mutlaka Et grubu besin koyuyoruz.
  • Örneğin bu kırmızı et olabilir tavuk olabilir hindi olabilir veya balık olabilir.
  • Kendi elimiz kadar tüketebiliriz genellikle veya daha fazla olabilir bu kişinin ihtiyacına göre değişmekte.
  • Örneğin daha yoğun spor yapan biri iseniz protein ihtiyacınız daha fazladır yaşınıza cinsiyetinizi boyunuza göre bunlar değişebilmektedir.
  • Biz Ortalama olarak şu an söylemek istiyoruz, örneğin bir elimiz kadar bir tavuk veya köfte ve ya da balık tüketirsek tabağımıza 3’te 1’ini et grubu olarak düşünelim.
  • Tabağın üçte birini de salata olarak düşünürsek, eğer bol miktarda tepeleme salata tüketmeliyiz.
  • Çünkü bol miktarda salata tüketmek hem posa alımınızı arttırır sindirim sistemi açısından size fayda sağlar kilonuzu çok daha rahat bir şekilde korumanıza yardımcı olur.

verilen kilo nasıl korunur

Çünkü bol miktarda çiğ sebze tüketmek kendinizi Tok hissettirir dolayısıyla çok fazla besin tüketmemiş oluruz. Bu durum sağlıklı beslenme açısından da çok doğru bir davranıştır. O zaman toparlayacak olursak tabağımıza üçte birini etimizi koyduk 3’te 1’ine ise bol miktarda tepeleme salata koyduk geriye kalan üçte biri de ekmek grubu olarak herhangi bir besinin tercih edebilirsiniz.

Ekmek grubu besinler nelerdir?

Makarna olabilir, bulgur kısır olabilir, kuskus olabilir veya ekmek olabilir tabii ki bunların içinden bir tanesini seçmiş olmak çok önemli. Örneğin sizin ihtiyacınız Eğer iki dilim veya üç dilim ekmek ise isterseniz bunu ekmek olarak kullanabilirsiniz veya ekmek yerine makarna, pilav, kısır gibi yiyecekleri de tercih edebilirsiniz.

Örneğin bulgur pilavı tüketmek istiyorsanız bir dilim ekmeği denk gelecek miktar üç kaşık bulgur pilavıdır bu şekilde değerlendirerek 2 dilim ekmek yerine 6 kaşık bulgur pilavı yiyin. Eğer bir öğünde hem ekmek hem çorba hem pilav tüketirseniz kilonuzu korumanın çok zor olacaktır. Ve kilo almanız mümkündür.

Bu yüzden mutlaka ekmek grubundan bir besin tüketmeye özen göstermelisiniz. Evet tabağımıza tamamladıktan sonra yanında da bir kase yoğurt veya süt grubu bir besin tüketebiliriz. Bu bir yoğurt, ayran veya cacık olabilir. Bu üç besin ile hem protein ihtiyacımız çok güzel bir şekilde karşılayacak hem de kalsiyum ihtiyacımızı karşılayacağı için tam olarak sağlıklı bir beslenme modelini sağlamış olacağız.

Bu şekilde tabak modelini yaparsanız kahvaltı, öğle ve akşam şeklinde çok rahat kilonuzu korursunuz. Ara öğünler tabii ki çok önemli çok sık beslenmek metabolizmayı her zaman hızlandırır kan şekerini dengeler. Bu yüzden 3 – 4 saatte bir besin tüketmeye alışkanlık haline getirmiş olmak ve kilonuzu ideal kiloya ulaştıktan sonra da korumak için bu alışkanlığı devam ettirmek oldukça önemli.

Tabii ki bütün bunların yanında düzenli miktarda su tüketimi gün içerisinde iki veya iki buçuk litre olabilir. Mevsimine ve kişisine göre miktarı değişmekte. Ancak mutlaka su içme alışkanlığını düzenli bir şekilde yerine getirmelisiniz ve mutlaka fiziksel aktivitelerinizi de yeterli miktarda yapmalısınız. Gün içerisinde ortalama 40 – 45 dakika kadar hafif tempolu bir yürüyüş kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.