Nasıl Zayıflarım ? Zayıflama Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasıl Zayıflarım ? Zayıflama Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belki de günümüzün en büyük sorunlarından birisidir zayıflama arzusu. Daha iyi bir görünüme sahip olmak için bazen daha çekici olmak için bazen de daha sağlıklı olmak için kısaca herkesin bu neden zayıflamak istediği farklıdır. Fakat daha çekici ve sağlıklı olmasından dolayı vücudumuzun daha fit olmasını isteriz. Ama yemeyi de severiz işte o ince çizgi yemek ve kilolarımız. Gerçekten bu sorun birçoğumuzun canını sıkmakta ve çoğu zaman bizleri kötü psikolojiye süren bir problemdir. Bazılarının sırf fazla kilolu olmasından dolayı depresyona girdiklerini de duymuşuzdur. Belki de bizlerde onlardan biriyiz. Fakat bu sorunu çözmekte yine bizlerin ellerinde. En temelde ne yaparak başlamamız gerekir şimdi ona bakalım;

  • En başta yeme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekli fast-food yiyeceklerden kesinlikle uzak durmamız gereklidir. Organik beslenmeliyiz ve meyve tüketmemiz gereklidir.
  • Hareket miktarını artırmak gerekli. Evet kendimize hobiler bulmamız gerekli ve daha çok hareket etmemizi sağlayacak hobiler, alışkanlıklar bulmamız gereklidir.

 

Kısaca az yeyip çok hareket etmemiz gereklidir.İşte en temel ana fikrimiz budur.

 

Hadi Zayıflayalım

 

Öncelikle bir doktordan bu süreçte yardım almanız sizler için faydalı olacaktır. Günümüzde birçok diyet programı olsa da biliyoruz ki bir çok kişi hem uymakta zorlanıyor hem de uysa bile verdiği kiloları geri alıyor. Bunun bir çok sebebi var. Vücudunuzu bir anda büyük bir şoka uğratırcasına yemek programınızı kısarsanız vücudunuz için bu sağlıklı olmayacaktır.Birçok bayılan kişinin hikayesine şahit olmuşsunuzdur.  Bu sebeplerden dolayı eğer kilolarınızdan uzun bir süre boyunca gerçekten kurtulmak istiyorsanız öncelikle nasıl hızlı kilo veririm gibi, varsa bir düşünceniz bu düşünceden kurtulmanız sizler için daha iyi olacaktır. Sizleri ne kadar üzüyor olsa da.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız besinleri çok iyi tanımanız gerekiyor. Hangi besinler tok tutuyor hangileri daha fazla iştah açıyor bunu kesinlikle öğrenmeniz gerekiyor ki ona göre beslenmeniz gerekiyor.Tok tutan besinleri çok iyi bilip günlük yaşantımız da bu besinlerle beslenmemiz gerekir.

Hazır gıdalardan kesinlikle uzak durmamız gerekli küçük atıştırmalık dahi olsa hemen hazır yiyeceklere sarılmamamız gereklidir. Üstelik dışarıda yemek yerken dahi bu kurala uymamız gerekir tabi arada istisnalar olabilir insanız sonuçta ama bunu abartmamalıyız. Tabi eğer o istediğiniz giysiyi gerçekten giymek istiyorsanız.

Spor yapmak şart diyebiliriz. Kendinize en uygun spor programını oluşturun mesela her hafta sonu basketbol oynayın. Açık hava da kendinizi de fazla sıkmayacak şekilde  bu tür sporları yapmanız size kilo vermeniz de büyük fayda sağlayacaktır. Lakin hiçbir zaman kilo vermek için spor yaparken kendinizi zorlamayın hem amacınıza ulaşamaz hem de vücudunuza zarar vermiş olursunuz. Eğer vakit bulabilirseniz spor etkinliklerine , salonlarına üye olun hem arkadaş çevresi kazanırsınız hem de daha düzenli spor yapmış olursunuz. Tabi şunu da söyleyebilirsiniz “Ben spor yapmaktan hoşlanmıyorum.Beni sıkıyor” işte o zaman da sadece yürüyüş yapmanız gerekli yani öyle ya da böyle spor, hareket şart ner de hareket or da bereket…

Zayıflarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Kilo vermek ne kadar önemli ise sizin için sağlığınız da o kadar önemli hatta daha fazla önemli. Bu hususta gerçekten kendinize dikkat etmeniz gerekli. Belirlediğiniz programlar da asla kendinizi fazla zorlamayın böyle yaparak daha fazla kilo veririm düşüncesini de kafanızdan kesinlikle silin. Hiçbir zaman ümidinizi kaybetmeyin bu sebeple de çevrenizde ki insanların pozitif olduklarına emin olun eğer karşınız da sizin gibi olan ama kilo vermek istemeyen arkadaşlarınız varsa sizi caydırmaya çalışacaktır. Buna izin vermeyin.

Ne olursa olsun şunu da asla unutmayın. Başkaları için değil kendiniz için değişin…

Etiketler

Emirhan Cavak