Metabolizmayı Hızlandırma, Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandırma, Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı hızlandırma yolları

Metabolizma hızlandırmak için 3 ana kural vardır. Özellikle kilo vermekte zorlanıyorsanız, eskiye nazaran daha az kilo veriyorsanız metabolizmanız birtakım sebeplerden dolayı zayıflamış olabilir.

Metabolizmayı yavşalatan en önemli etmenlerden birkaçı;

  • yaş,
  • beslenme şekli,
  • yaşam şekli,
  • cinsiyet

özellikle kadınlarda menopoz sonrası metabolizmaları daha fazla yavaşlamakta ve bölgesel anlamda karın çevresinde yağlanma daha hızlı bir oranda artmaktadır. Erkeklerin kas oranları kadınlara göre daha çok olduğundan metabolizmaları kadınlara göre yaşları ilerlemesine rağmen daha iyi çalışır. Ve daha kolay kilo verirler.

Özellikle ileri yaşlarda egzersizi arttırmanız, yağsız kas kitlesini artırmanız metabolizmanızı hızlandıracaktır. Dolayısıyla metabolizma hızlandırmanın en önemli kurallarından biri fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Haftada ortalama 150 dk (günde ortalama 21dk 🙂 ) kadar spor yapmak vücudunuzda daha iyi bir yağ yakımı sağlayacaktır. Özellikle yüzmek, bisiklete binmek, yürüyüş gibi aerobik egzersizler metabolizmanın hızlanmasını destekleyecektir.

Yapmanız gereken 2. önemli şey ise az ve sık beslenmektir. Metabolizmanızı hızlandırmak için öğünleriniz arasında 3-4 saati geçirmemeniz oldukça önemlidir. Özellikle düzenli ara öğün ve kahvaltı yapmak etkili olacaktır.

metabolizmayi-hizlandirma-yontemleri

Diğer etmen ise hormonal olabilir. Eğer troid hormonlarınız yavaş çalışıyorsa hipotroid varsa bu durumda yine metabolizmanızı yavaşlatarak kilo vermenizi engelleyecektir. Yapmanız gereken şey çok kolay bir kan tahili ile T3,T4 ve TSH hormonlarınıza baktırmanız gerekir. Eğer hormonal bir probleminiz yoksa troid hormonunuz, kortizon hormonunuz normal ise yapmanız gereken şey fiziksel aktivitenizi arttırıp beslenmenize dikkat etmektir. Bu noktada hem metabolizmanız hızlanacak hemde daha kolay kilo verebileceksiniz.

Evde Zayıflama Egzersizleri Yöntemleri ve Hareketleri →