Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandırıcı Besinler, Yiyecekler Listesi Nelerdir?

Metabolizmanın hızlı şekilde çalışması, düzenli beslenme ve hızlı şekilde kilo vermenin daha kolay olabilmesi anlamına gelmektedir. Metabolizma hızı sayesinde organlarımız çalışmak için gerekli olan enerjiyi sağlarlar. Bu sebeple Metabolik hız ne kadar fazla olursa, gün içerisinde yakılan kalori miktarı da o kadar fazla olur. Metabolizma bünyesel bir kavram olsa bile metabolizmayı hızlandıran besinler ve yiyecekler tüketerek, daha hızlı bir sindirim sistemine sahip olabilir, daha az efor sarf ederek kilo verebiliriz. Metabolizmayı hızlandırıcı yolları arasında en önemlisi daha fazla öğün tüketmek ve ara öğünleri asla atlamamaktır. Az olarak sık sık beslenerek metabolizma hızını arttıran yiyecekler tüketirsek, çok kısa süre içerisinde kolayca kilo verebilmemiz mümkün hale gelir. Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Yiyecekler

Metabolizma hızlandırma sadece tüketilen besinlerle değil, yapılan düzenli egzersizlerle desteklenerek daha olumlu şekilde sağlanabilmektedir. Bunun dışında soğuk su metabolizma hızlandırma konusunda çok iddialıdır. Özellikle güne başlamadan önce soğuk su ile duş alırsanız etkisini göreceksiniz. Sabah erkenden yüzmek bunun için çok önemlidir. Yani buradan çıkaracağımız en önemli nokta, metabolizmayı hızlandıran besinlerin, zayıflamayı hızlandıran yiyecekler ve sağlıklı birey olmak için gerekli olduğudur.

Metabolizma Hızlandırıcı Mucize Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Acı Biber Tüketin:

 Acı biberin içerisinde yer alan ‘Capsaicin’ gibi bileşenler metabolizma hızını arttıran yiyecekler arasında en önemlisidir ve düzenli tüketildiğinde hızlıca kilo vermeye yardımcı olur. Acı biberi doğal olarak yemeklerinizde kullanmalısınız, asla kapsül olarak satılan zayıflama niteliğindeki acı biber haplarını tüketmeyin.

Bunun yerine yemeklerinizin içinde veya yemekleriniz piştikten sonra servisi sırasında acı biber tüketirseniz, sağlıklı şekilde metabolizmanızı hızlandırarak, kilo verme sürenizi azaltmış olacaksınız. Acı biberin en önemli bir diğer özelliği ise açlık hissini hafifletmesi ve tok tutma özelliği olmasıdır.

Düzenli Olarak Yeşil Çay Tüketin: Yeşil çay düzenli olarak içildiğinde vücut sıcaklığını yükseltir ve bu sayede içeriğinde yer alan ‘Fenol’ bileşeni ile metabolizmaya hızlandırıcı etkisi vardır. Özellikle kabızlık problemi yaşayanların, düzenli olarak yeşil çay tüketerek sindirim sistemlerini düzene sokabilmeleri mümkündür.

Zencefil ile Metabolizmayı Hızlandırmak: Zencefil özellikle çay şeklinde tüketildiğinde yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık olarak % 25 oranında hızlandırdığı tespit edilmiştir. Zencefili pek çok farklı şekilde tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Düzenli Protein Alarak Metabolizmanızı Hızlandırın

Karbonhidratlar proteinlere oranla daha hızlı ve kolay sindirilir. Proteinlerin geç sindirilmesi, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olur. Bu durumda daha çok enerji harcarsınız ve metabolizmanız daha hızlı çalışmış olur. Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler hindi, tavuk, balık gibi besinlerdir.

Lifli Besinler Metabolizmanızı Daha Hızlı Çalıştıracaktır

Lifli besinler, yiyeceklerin sindirilmeyen posalarının fazla olduğu besinlerdir. Posası fazla olan lifli yiyecekler sindirildikleri sırada daha fazla enerji harcanmasına neden olur ve bu durum metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olur. Ayrıca lifli besinler kabızlığı engeller. Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında lif açısından zengin olanlar, elma, portakal, greyfurt, ıspanak, brokoli, kepekli tahıllar ve yulaf. Ayrıca kabak çekirdeği ve bademde etkilidir.

Tarçın İle Metabolizmanızı Hızlandırıcı: Tarçının zayıflamaya etkileri çok güçlüdür. Kan şekerini düzenleyici etkileri bulunmaktadır. Açlığı bastıracaktır ve düzenli tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi vermektedir. Ayrıca vücut sıcaklığını yükseltir ve bu durum metabolizmayı hızlandıran bir etki yaratır.