Metabolizma Hızlandırarak Zayıflama ve Kilo Verme

Metabolizma Hızlandırarak Zayıflama ve Kilo Verme

Metabolizmanızı Hızlandırarak Zayıflama ve Kilo Verme Şansınızı artırın. Metabolizmanız yavaş olduğu için kilo veremiyor olabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Metabolizmasının yavaş çalıştığını düşünen ve buna çözüm arayanlar için 7 altın adımda metabolizmanızı hızlandırarak zayıflayabileceğiniz yönünde bilgileri sizler için hazırlardık. Eğer siz de “Metabolizmamı nasıl hızlandırabilirim? Yeme içmeme dikkat ediyorum;ancak yine de kilo alıyorum, metabolizmam yavaş olduğu için kilo veremiyorum vb” sorulara yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu soruların tümünü yanıtlayan yazımızın metabolizmasını hızlandırmak ve zayıflama isteyen okurlarımıza yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

Metabolizma nedir ? Metabolizma Hızının Kilo Vermedeki Etkisi Nedir ?


Metabolizma
, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek amacıyla harcadığı enerji miktarıdır. Metabolizma hızınız ideal kilonuzu korumanın garantisidir. İyi çalışan bir metabolizmanız varsa besinlerle aldığınız kalorileri tamamen yakar. Dolayısıyla kalorileri yağ olarak depolayıp kilo almanıza engel olur.

Ayrıca farkına varmadan aldığınız birkaç kiloyu metabolizma hızınız sayesinde vermekte de pek zorlanmazsınız.Kısacası metabolik hız kilonuzu belirleyen önemli etkenlerden biridir. Eğer dikkatli beslenmenize rağmen kolayca kilo alıyorsanız veya aldığınız kiloları vermekte fazlaca zorlanıyorsanız metabolik hızınız düşük olabilir. Metabolik hızınızı az da olsa yükseltmek sizin elinizde. İşte tam da burada hetabolizma hızınızı yükselterek kilo vermenize yardımcı size yardımcı birkaç etkili tüyo…

metabolizma

Metabolizmanızı Hızlandıracak 7 Altın Adım

 

1. Kas Kitlenizi Artırın

Kaslarınızı güçlendiren egzersizler, günün 24 saati siz çalışırken de, dinlenme halindeyken de daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Ne kadar çok kasa sahip olursanız metabolizmanız o kadar hızlı çalışır. Kas güçlendirici egzersizlere hemen başlayabilirsiniz. Düzenli spor yapacak zamanınız yoksa bile bazı eşyalarınızı yokuş yukarı çıkarken kendiniz taşıyın.

İşyerinde, evinizde fark etmez çömelme egzersizleri yapın. Kol kaslarını çalıştırmak için 2-3 kilogramlık ağırlık kaldırın. (Büyük boy su dolu plastik bir su şişesi bile olabilir) Bu egzersizleri haftanın 3 veya 4 günü yaparsanız fiziksel görünüşünüz kadar metabolizmanızın da hızlandığını fark edeceksiniz.


2. Öğün Atlamayın

Kalori alımınızı çok düşürmeyin. Eğer vücudunuz giderek daha az besin almaya yöneltilir ve bunu almaya alışırsa enerjiyi korumak için metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Zamanla aynı besinleri tüketseniz bile vücudunuz aldığınız kalorileri yakıt olarak kullanabilmek için yavaşlayacak ve istemediğiniz kiloların bedeninize yapışmasına neden olacaktır. Kalori alımınızı kesmenin en iyi yolu; günde 500 kalorinin altında kısıtlama yapmamak ve asla 1200 kalorinin altında enerjiyi çok gerekmedikçe almamaktır. Kalori tüketiminiz için amacınızı saptadıktan sonra bu kaloriyi 6 küçük öğüne ve ara öğünlere bölmelisiniz.


3. Diyetinizdeki Protein Miktarını Artırın

Yapılan çalışmalar proteinlerin, pankreas bezinden dolaşıma daha kolay insülin verilmesine yardım ettiğini ortaya koymuştur. Sağlıklı bir kişi günde ortalama 70 gram ve daha fazla protein ile bu etkiyi sağlayabilir.


4. Haftanın En Az 3-4 Günü 30-45 Dakika Süreyle Güçlü Aerobik Egzersiz Yapın

Yaktığınız fazladan kaloriler ayda 1 kilogramdan fazla kilo kaybetmenizi sağlayacaktır. Yürüyün, yüzün, dans edin, koşun, merdiven çıkın/inin…


5. Aktivitenizi İyi İzleyin

Ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok kalori yakarsınız. Yaşamınızda ve günlük aktivitelerinizde yapacağınız küçük değişiklikler her gün yaktığınız kalori miktarını artırır. Bu tip değişiklikleri günlük yaşamınıza sadece 20 dakika ilave ettiğinizde, her gün ortalama 100 kalori yakarsınız ve her ay verdiğiniz kilolara yenisini eklersiniz. Ufak değişiklikler her gün yoğun şekilde çalışıp 1000 kalori yakmanız kadar yarar sağlayacaktır.


6. Akşam Yürüyüşlerini Deneyin

Akşam yapılan aerobik egzersizleri ve ağırlık çalışmaları daha yararlı olabilir. Bazı kişilerin metabolizmaları gün sonunda çok fazla yavaşlar. Akşam yemeği öncesi yapılan 30 dakikalık aerobik aktivite metabolik hızınızı arttırarak 2-3 saat boyunca da yüksek kalmasına yardım eder. Böylece akşam yemeklerinizde aldığınız kaloriler kalçalarınızda birikmez. Akşamları aç karnına 30-40 dakikalık yürüyüşlere başlamaya ne dersiniz?


7. Yeterli Uyuyun

Uyku sorunu olanlar daha kolay kilo alıyor. Eğer gece atıştırmaları varsa, uykusuzluk daha fazla kilo almanıza neden olur. Az uyuyan kadınların 8 saat düzenli uyuyanlara göre metabolizmalarının yavaşladığını gösteren bazı çalışmalar var.


Yazımızda belirttiğimiz adımları uygulayarak hem sağlık hem kilo hemde fiziksel görünüşünüze o kadar katkı yapmış olacaksınız.

Sporsuz hayat Sağlıksız Hayattır.