Kilo Verme Yolları

Kilo Verme Yolları

Kilo Verme Yolları Nelerdir, Nasıl Kilo Verebilirim

Merhabalar bugün sizlere özellikle de kilo vermek isteyenlere tavsiyelerde bulunacağız. Bunlar yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında olacak ve sizlere yol göstererek diyet yaparken yapılan yanlışlara sizin düşmemenizi sağlayacaktır. Bu tavsiyelerimiz kilo verme yolları ve sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.


Kilo Verme Yolları 1 –  Kendinizi aç bırakmayın

Kendinizi aç bırakmayın, kendinize işkence yapmayın. Herkes diyete başladığında inanılmaz düşük kaloriler ile başlıyor ve vücut şoka giriyor, strese giriyor ve kilo veremiyor. Hatta tam tersi yediğiniz azıcık yemekten bile yağlanma gibi bir sorunla karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden diyet yaparken diyetin sürdürülebilir olmasına yani uzun vadede sonuçlar doğurmasına dikkat etmek gerekir.

O yüzdendir ki düşük kaloriler, kendini cezalandırmalar, kendine işkence yapmalar olumsuz sonuçlar verecektir. Hem moralinizi bozacaksınız hem kilo veremeyeceksiniz hem de diyeti bitirip daha fazla yemek yeyip üstüne de kilo alacaksınız. O yüzden lütfen kendinizi aç bırakmayı, kendinize işkence yapmayın.


Kilo Verme Yolları 2 – Limonlu su

Diyetlerinde limonlu suyu uygulayan okuyucularımız çok memnun kaldıklarını belirtiyorlar. Limonlu suyu hazırlarken Canan Karatay hocanın da tavsiye ettiği gibi akşam bir sürahi suya bir tane limonu kabukları ile birlikte dilimleyin. Sabaha kadar o limon o suyun içerisinde kalsın. Limonun lifi, içerisindeki vitaminler, asitler suya karışacaktır. Hem alkali sağlıklı bir suya sahip olacaksınız hem de vücudunuzda yağları yakarken bu limonlu suyun faydasını göreceksiniz.

Kilo Verme Yolları

Gün içerisinde limonlu suyu yavaş yavaş içebilirsiniz. 1-1,5 litreyi geçmesin bu limonlu su. Hem metabolizmanız hızlanacak hem yağlarınızı yakacak hem de sağlıklı alkali bir su içmiş olacaksınız. Yaz kış demeden bunu yapabilirsiniz. Ama şuna da dikkat etmek gerekir limonun kendi suyundan bahsetmiyoruz. Suya limon atacaksınız. Çünkü bazı diyetlerde sabah aç karnına limon suyu gibi tavsiyelerde bulunuluyor. Bu mideye zarar verebilir. Bu yüzden suya limon karıştırırsanız hiçbir zararı yoktur.


Kilo Verme Yolları 3-  Yoğurt

Yoğurt çok sağlıklı bir besin. Öncelikle çok inanılmaz bir protein değerine sahip sonrasında kalsiyum deposu. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kalsiyum, yağların yakılmasında çok önemli bir mineral. Bu yüzdendir ki sizin öğlen ve akşam yemeğinizde yoğurt yemenizi tavsiye ediyoruz; ancak yapabiliyorsanız eğer kendi yoğurdunuzu evde yapın.

Alacağınız günlük sütü çok az bir uğraşla yoğurda dönüştürebilirsiniz. Ev yapımı yoğurt çok sağlıklı. Çünkü piyasadaki hazır yoğurtların çok büyük bir kısmı inanılmaz kalorilere, karbonhidrat miktarlarına sahiptir. Bunu zaten market alışverişlerinizde bakarak da anlayabilirsiniz. Bu yüzden bizim tavsiyemiz öğlen ve akşam yemeklerinde bir kase ev yoğurdunu eksik etmeyin.


Kilo Verme Yolları 4 – Kuruyemişler

Bazı diyetisyenler kuruyemişlerin çok yağlı olduğunu, çok kalorili olduğunu söylüyorlar. Bunlar doğrudur ancak Canan Karatay hocaya göre kuruyemişler tam bir sağlıklı yaşam besinleridir. Çünkü kuruyemişlerin içindeki yağlar çok faydalı yağlardır.

Kuruyemişlerin kalorileri çok sağlıklı kalorilerdir. Yani sizin herhangi bir çikolatadan alacağız kalori ile kuruyemişlerden alacağınız kalori aynı değildir, aynı sonuçları doğurmaz. Günde bir çay bardağını geçmeyecek şekilde kuruyemiş yiyebilirsiniz.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey çiğ kuruyemişleri tüketmektir, kavrulmuş besinler tüketilmemelidir. Özellikle sabah ve öğlen yemeklerinde kuruyemiş yerseniz hem tokluk sağlayacak hem de vücudunuza sağlıklı yağlar girmiş olacak. Şunu unutmayın yağ almazsanız yağ yakamazsınız. Önemli olan hangi yağları alıp almadığınızdır.

Yani kızartma yağları değil kuruyemişlerdeki sağlıklı yağlar sizin kilo vermenize yardımcı olacaktır.


Kilo Verme Yolları 5- Light Ürünlerden Uzak Durun

Diyet yaparken Light yoğurt, Light peynir, Light kuruyemişler, Light çikolatalar oldukça zararlıdır. Çünkü her birinin içerisinde tatlandırıcılar var. Bunlar kanserojen maddelerdir. Sizleri duyurabilir, kalori almamış olabilirsiniz; fakat maalesef bunlar sizlere bazı kimyasal maddeleri yükleyerek vücudunuza zarar verir.


kilo verme yolları

Kilo Verme Yolları 6- Hazır Gıdalardan Uzak Durun

İçecekler olabilir, paketlenmiş gıdalar olabilir, asitli içecekler, soğuk çaylar, hazır ayranlar her birinden mutlaka uzak durun. Bunların hepsi kalorili, hepsi şekerli, hepsinin içerisinde kimyasal gıda maddeleri bulunan yiyeceklerdir. Bu yüzden kesinlikle bunları tüketmeyin. Özellikle meyve sularını da tüketmiyoruz; çünkü meyve suları fazlasıyla kalorili. O yüzden meyveleri kendiniz çiğ olarak yiyebilirsiniz.


Kilo Verme Yolları 7 – Sık Sık Tartılmayın

Diyet yapanların en büyük yanlışlarından bir de sık sık tartılmalarıdır. Neredeyse her gün sabah aç karnına tartılırlar. Bazen 100 gram bile fazla çıktığında umutsuzluğa kapılabiliyorlar. Bu yüzden her gün tartılmayı bırakın. Çünkü bunun size kazandırdığı hiçbir şey yok. O an içtiğiniz sudan bile farklı sonuçlar çıkabilir.

Bu yüzden haftada bir defa sabah aç karnına tartılmak daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Böylelikle hem boşuna sevinmeyecek, boşuna moraliniz bozulmayacak hem de sağlıklı sonuçlar alacaksınız. Bu konuda en büyük tavsiyemiz de şudur normal evdeki tartılar kas oranını yağ oranını ölçemiyor.

Bu yüzden yağ oranınızı kas oranını ölçen tartılar alabilirsiniz veya bu türden tartıları olan yerlerde tartılabilirsiniz. Çünkü bazen kas oranınız artmış olabilir yağ oranınız azalmış olabilir ama tartıda hep aynı sonucu görüyor olabilirsiniz. Örneğin hep aynı sonucu görüyor olmanıza rağmen yağ oranınız azalmış kas oranınız artmış olabilir; bu oldukça güzel bir sonuç.


Kilo Verme Yolları 8- Ara Öğünleri Unutun

Daha önce Karatay diyeti yazımızda bu konudan bahsetmiştik. Aslında doğru olan günde iki öğün beslenmektir. Çünkü vücuttaki leptin hormonu bu iki öğün arasında çok güzel bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı oluyor. Dolayısıyla yapabiliyorsanız sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün beslenin.

Ancak bu sizin için zor geliyorsa bunu 3 öğüne çıkarabilirsiniz. Sabah öğle ve akşam şeklinde beslenebilirsiniz. Ara öğün denilen öğünler leptin hormonunun işlevini yapamamasına neden oluyor, çünkü leptin hormonunun işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için en az 4 saat hiçbir şey yememeniz gerekmektedir.

Sonuç itibariyle size tavsiyemiz ara öğünleri unutun vücudunuzun leptin hormonu devreye girsin.


Kilo Verme Yolları 9 – İyi Uyku Uyuyun

Sağlıklı kilo verme süreci için hatta genel manada sağlıklı yaşam için vücudun iyi uyuması şart. Günde 7-8 saat uyku metabolizmanızı hızlandıracak ve yağ yakımını arttıracaktır. Ancak siz 7 saatten az uyursanız vücudunuz strese girecek, vücudunuz strese girince de metabolizmanız yavaşlayacak ve bu yüzdendir ki az yeseniz bile yağ yakamayacak, kilo veremeyeceksiniz. Dolayısıyla iyi bir uyku almanız her konuda yararınıza olacaktır.


Kilo Verme Yolları 10- Kendinizi Ödüllendirin

Yapılan en büyük hata diyet yaparken çok sevilen, çok beğenilen ürünlerden uzak durmaktır. Herkesin sevdiği besinler var. Bunların bazıları kalorili, bazıları sağlıksız bile olabilir; ama bir diyeti sürdürülebilir yapmak için bir yaşam şekline dönüştürmek için kendinizi ödüllendirin.

Haftada bir kez ya da ayda bir kaç kez ödüllendirebilirsiniz. Eğer çok kilonuz yoksa her gün küçük ödüller bile verebilirsiniz kendinize. Böylece bunu bir yaşam şekli haline getirebilirsiniz. Mesela o gün çok canınız çektiyse bir küçük çikolata yiyebilirsiniz ya da makarnayı çok seviyorsanız haftada bir defa makarna yiyebilirsiniz.

Burada amaç kendini ödüllendirerek hem başarıyı teşvik etmek hem de diyetin devamlılığını sağlamaktır.