Kilo Almanın 5 Nedeni

Kilo Almanın 5 Nedeni

Neden Kilo Alıyorum ?

Çeşitli nedenlerde dolayı özellikle de düzensiz ve gelişigüzel beslenme sonucu hızlı bir şekilde hızlı bir şekilde kilo alınmaktadır. Ancak pek çoğumuz “çok yemek yemiyorum, gelişigüzel beslenmiyorum ama yinede kilo almaya devam ediyorum” sorusunu sormaktayız. Tamda burada kilo almaya neden olana 5 önemli faktörden bahsedeceğiz.

kilo alma sebepleri

  1. Yetersiz uyumak : Modern çağın hastalıklarından olan psikolojik hastalıklar uykusuzluk problemi yaşamanıza neden olabilmektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki uzmanların önerisi olan günde ortalama 8 saat uyku vücudumuzun ihtiyacı olan uyku miktarıdır. Günde 8 saat uykunun altına düşmek vücuttaki leptin hormonunu salgılanmasını arttırmaktadır. Leptin hormonunun artması ise hızlı acıkmanıza ve tatlı gereksiniminizin artmasına neden olabilmektedir. Böylelikle yetersiz uyuma ile birlikte leptin hormonu gece yeme ihtiyacı hissetmenize yol açarak hızlı bir şekilde kilo almanıza sebebiyet verebilir. Dolayısıyla mümkün mertebe günde ortalama 8 saat ve kaliteli uyku uyumaya özen göstermelisiniz.
  2. Uzun süre aç kalmak : Özellikle diyette olan veya kilo vermek isteyenlerin bir kısmı yemeyerek başka bir deyişle aç kalarak kilo verebileceklerini zannediyorlar. Ancak maalesef ki vücudun aç kalması daha fazla yağ depolaması ve metabolizmanın zayıflamasına neden olmaktadır. Bu yanlış mantığı yıkıp kendinizi aç bırakmadan az ve sık beslenerek, ara öğünleri atlamadan diyetinizi daha sağlıklı ve işlevsel olarak sürdürebilirsiniz. Tabi ara öğünlerde sizleri tok tutacak kilo aldırmayacak besinlere yer vermeniz diyetinize katkı sağlayacaktır.
  3. Hareketsizlik : Yine çağımız hastalıklarından olan obeziteye sebebiyet veren hareketsizlik sonucunda günlük aldığınız enerji harcadığınız enerjiden fazla olmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğundan tükettiğiniz her besin vücudunuzda yağ olarak depolanmaktadır. Dolayısıyla hareketsizlik fazla kilo olarak size geri dönmektedir. Bu duruma engel olabilmek için haftada en az 150 dk spor yapmalısınız. Bunun dışında gün içerisinde kısa yürüyüşler, merdiven kullanmak vb. hareketler metabolizmanızın hızlanmasını ve kilo alımınızın durmasını sağlayabilir.
  4. Karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslenmek : Yaklaşık olarak 1 gram yağ 9 kalori, 1 gram karbonhidrat ise 4 kalori içermektedir. 1 tatlı kaşığı yağın ortalama 45 kalori olduğunu varsayarak yemeklerinize eklediğiniz süt, peynir ve yoğurttan aldığınız yağın fazlası vücutta depolanarak kilo almanıza neden olmaktadır. Özellikle karbonhidrat bakımından zengin olan pirinç, mısır, patates, havuç gibi besinleri sık ve çok tüketmek vücudunuzda yağ depolanmasına sebep olabilir.
  5. Bağırsakların düzensiz çalışması : Bağırsaklarınızın tembel çalışması vücut fonksiyonlarınızı etkileyerek kilo verememenize aksine almanıza neden olabilmektedir. Bu duruma engel olmak için özellikle lif içeren besinleri bolca tüketmek, günde en az 2-3 litre su içmek, düzenli spor yapmak gibi bağırsak fonksiyonlarınızı arttırıcı faktörlere hayatınızda daha fazla yer açmanız gerekir. Ne kadar iyi ve düzenli çalışan bağırsaklarınız olursa o kadar hızlı kilo verirsiniz.

Diyetisyen Tuğçe SERT

1 YORUM

  1. tuğçe hanım az yiyorum kaloriye dikkat ediyorum yaklaşık 500 kalori alıyorum fitness de 1000 kalori yakıyorum ilk 7 günde 4 kilo verdim 103 düm 99 oldum ama artık kilo vermem sabitlesti 98.90 diyo birsonraki gün 99 diye bi düşüp bi kalkıyot sizce bunun sebebi ne olabilir ?