Kalorisi Düşük Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Kalorisi Düşük Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Kilo Aldırmayan Besinler Listesi ve Az Kalori Besinler Hangileri

Kilo aldırmayan yiyecekler sadece kilo aldırmama özellikleri ile değil, aynı zamanda vücudun sağlıklı olmasını sağlama özellikleri ile de bilinen yiyeceklerdir. Kilo aldırmayan besinler çeşitli besin gruplarında yer alan gıdalardan oluşur ve genel olarak içeriklerinde yağ oranları düşük, ancak enerji veren diğer bileşenleri yüksek ve tok tutan besinlerdir.  Kilo aldırmayan yiyecek listesi ve kalorisi düşük olan besinleri birlikte inceleyelim. Kalorisi Düşük Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Balık: İngiltere’de bir araştırma sonucu en çok tok tutma özelliğine sahip besin balık olmuştur. Balık içeriğinde yoğun şekilde bulunan Omega 3 yağ asitleri vücudun tüm eksiklerini tamamlayacak oranda enerji içermektedir. Balığın içerisinde yağ oranı yüksektir, ancak bu yağlar hızlı şekilde yakılarak vücuttan atılabilecek yağlardır. Bol miktarda enerji barındıran balık kalori açısından en düşük besinler arasında yer almaktadır.

Yumurta: Yumurta hem kilo aldırmayan bir besindir, hem de daha uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Obez insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yumurta tüketen bireylerin daha az yemek tükettikleri ortaya çıkmıştır. 1 adet haşlanmış yumurta 77 kaloridir ve içinde bolca protein ve kalsiyum vardır.

Fasulye: Fasulyenin içerisinde yer alan kolesistokin maddesi kilo verdirici etkileri olan bir bileşendir. Kilo verdirici etkileri bulunan bu hormon hem tok tutar, hem iştahı keser, hem de hazmettirici etkileri bulunmaktadır. İçeriğinde zengin oranda lif bulunan fasulye hem tok tutan etkileri ile bilinir, hem de kolesterolünüzü düşürmektedir.

Salata: Salata yemeklerle birlikte tüketildiğinde midenizde çok daha fazla yer kaplar ve daha uzun süre tok tutucu etkileri bulunur. Ayrıca bağırsakları daha hızlı çalıştıran salata sayesinde tüketilen besinler vücuttan kolaylıkla atılabilir. Yeşil salatalar zayıflamaya yardımcı en güzel yiyecekler arasındadır. Yeşil sebzelerle yapılmış 1 porsiyon salatanın kalorisi çok düşüktür.

Yağsız Et: Yağsız etin içerisinde yoğun şekilde yer alan aminoasitler sayesinde daha az yemek tüketmenizi ve nitelikli tokluk elde etmenizi sağlamaktadır. Ayrıca diyet listesi içinde protein miktarına mutlaka önemli ölçüde yer verin. Yağları yakmaya yardımcı olur.

Acı Kırmızı Biber: Metabolizmayı hızlandıran kırmızı biberin iştah kesici özellikleri neredeyse tüm beslenme uzmanları ve diyetisyenler tarafından kabul edilen bir durumdur. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilen acı kırmızı biber daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Yemeklerde ise acı sayesinde su tüketimi fazlalaşır ve daha az yemek yenir. Kalorisi düşük besinler içinde ve ayrıca yağ yakımını hızlandırıyor.

Ceviz: Ceviz çok tüketildiğinde şişmanlatan bir besin olarak bilinir ancak diyet programlarında ara öğünlerde tüketildiğinde zayıflatıcı etkileri bulunmaktadır. Özellikle içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde çok az miktarda ceviz ile gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi elde edebilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı özellikle kalp damar sağlığı açısından en faydalı yağlardan biridir. Kalori yakmanıza yardımcı olan zeytinyağı sayesinde özellikle hareketsiz bölgelerinizde yer alan yağlardan daha hızlı şekilde kurtulabilirsiniz. Düzenli tüketildiğinde faydaları büyüktür.

Tavuk Eti: Tavuk eti diyette tüketilebilecek gıdalar arasında kilo aldırmayan yiyeceklerden biridir. Kalori değeri çok düşük olan yağsız tavuk eti ne kadar fazla tüketilirse tüketilsin kilo aldırmamaktadır. Derisi diyet yaparken yenmemeli.

Etiketler

3 YORUM

  1. Acil kilo almam lazım