İdeal Kiloya Ulaşmak İçin 10 Yöntem

İdeal Kiloya Ulaşmak İçin 10 Yöntem

Çoğumuz ideal kilonuz da olmak isteriz, kimimiz kilomuzu fazla buluruz. Gerçekten de ideal kilo da olmak sağlık açısından çok çok doğru çünkü ideal kilo da olan bir kişi kalp hastalıkları riskini daha az taşıyor demektir.

  • Diyabet hastalıklarına daha az yakalanır.
  • Kanser hastalıklarına daha az yakalanır.

Hipertansiyon etabolik sendrom gibi aslında pek çok hastalık grubu çeşitlerine bilir ideal kiloda olan bir kişi daha mutludur sağlık açısından da daha iyidir.

Bu yüzden  ideal kilomuzu korumak gerçekten çok önemli. Bizler de size bu yazımızda ideal kiloya ulaşmanın yollarından bahsetmek istiyoruz.

1. MADDE

Bunlardan ilki besinleri iyi bir şekilde çiğnemek ve yavaş yemek yemektir.

Çoğu kişi gerçekten çok hızlı yemek yer özellikle iş temposu yüksek olan kişiler hemen hızlıca yemek yiyeyim de işime devam edeyim diye düşünür. Çocuklar oyun oynarken hemen yemek yeyip oyuna yetişmenin düşüncesindedir. Bu şekilde her yaş grubunda bu düşünce oluşabilmektedir. Ama aslında hızlı yemek yemek kötü bir alışkanlıktır. İyi bir şekilde çiğnemek sindirim sistemi için çok iyi bir başlangıçtır. Bu yüzden besinlerin iyi çiğnenmesi gerekmektedir ve yavaş yenmesi lazım.

2. MADDE

Plav ve makarna miktarını sınırlamak veya azaltmaktır. Biz Türk toplumu olarak her yemeğin yanında mutlaka bir pilav yada makarna pişiririz. Bu bulgur pilavı da olsa veya kepekli pirinç, kepekli makarna bile olsa sonuçta bu besinlerde aslında ekmek grubunda yer alan tahıl grubu besinlerdir.

Bu yüzden fazla tüketildiğinde çok fazla ekmek yemiş gibi oluyoruz ve fazla miktarda karbonhidrat ve enerji almamıza neden oluyor. Bu yüzden her gün yemeğin yanında bir pilav bir makarna bir çorba gibi yardımcı yemeğine olması çok da doğru olmayan bir yaşam tarzı ve beslenme şeklidir. Bu yüzden evimizde ana yemeğin yanında pilav ve makarna yapma sıklığımızı azaltalım.

Örneğin haftada bir gün yapabiliriz diğer günler yanında salata veya yoğurtla birlikte pilav ve makarna su tüketmeye çalışalım. Çünkü 3 yemek kaşığı kadar pilav veya makarna bir dilim ekmek yerine geçer. Eğer tükedecekseniz de ortalama 3 – 4 kaşık veya ihtiyaca göre 5 – 6 kaşığı geçmemesine özen göstermelisiniz.

3. MADDE

Bir diğeri de tuz alımınızı sınırlamaktır. Fazla miktarda tuz tüketmek hem hiper tansiyon riskini arttırmakta hem de vücutta ödem yaratmakta bu yüzden fazla miktarda tuz tüketiminden kaçınmak için de yemeklerimizi tuz atma alışkanlığından uzaklaşmak gerekmektedir. Tuzluklarımızı masanın üzerine koymayalım, aslında bu uygulama başlaması üzerinde tuzluk yerine karabiber ve diğer baharatları kullanabiliriz.

gunluk-tuz-tuketimi

Günlük Ne Kadar Tuz Tüketmeliyiz

Yemek takımlarımızdaki tuzluk yerine o tuzluğu baharatlık olarak kullanmak çok daha iyi olacaktır. Günlük ortalama almamız gereken tuz miktarı 6 gram kadardır. Fakat biz Türkiye’de çok fazla  tuz tüketiyoruz ve 20 grama kadar çıkabiliyoruz. Bu yüzden lütfen tuz tüketiminizi azaltalım.

4.MADDE

Dördüncü maddemiz tatlı tüketimini sınırlamaktır. Yine biz Türk toplumu olarak yemek sonrasında tatlı tüketme alışkanlığımız vardır ve gerçekten bazı evlerde bu her oyun olan bir alışkanlık haline gelmiştir. Oysa ki bu durum sağlık açısından çok büyük bir risk taşımaktadır.

Çünkü yemeği zaten yiyoruz kan şekerimiz zaten hızlanıyor ve belli miktarda enerji veya kalori zaten almış oluyoruz ve bunun üzerine de tatlı tükettiğimizde hem şeker alımınız hem enerji alanımız gerçekten çok daha yükselmiş oluyor ve kan şekeri fırlıyor her öğünde tatlı tüketmek gerçekten sağlık açısından çok riskli bir durum.

Lütfen tatlı tüketiminizin sıklığını ve miktarını mutlaka azaltın.

Şok Diyet İle Zayıflama

5.MADDE

Bir diğer maddemiz fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Yemeği içmeyi seviyoruz fakat maalesef spor yapmayı sevmiyoruz. Tabii ki beslenmemizde ara sıra kaçamaklar olmalı tatlımızı da yemeliyiz arada pilav ve makarna tüketimi tüketebiliriz.

Fakat bunları dengelemek için mutlaka hareketimizi artırmamız gerekir yürüyüş yapabiliriz bisiklete binebiliriz tenis veya basketbol tarzı spor dallarına yenebiliriz. Mutlaka herhangi bir spor yapmak çok çok önemli çünkü fiziksel aktivitemiz arttığı zaman hem biz hastalıklara karşı korunuruz hem de ideal kiloya ulaşmak için bu tarz sporlar bizim için yardımcı olacaktır.

hangi hareket kaç kalori değerinde

6.MADDE

Yağ tüketiminin sınırlamaktır. Zeytinyağlı yemekleri gerçekten çok fazla yağ koymayın. Lütfen zeytinyağlı yemeklerimize daha az yağ koyun çünkü yağın bir gramı 9 kalori enerji vermekte yani bu demek oluyor ki fazla miktarda yağ kullandığımızda bu size hızlı olarak kilo artışı olarak yansır.

Eğer kilo vermek istiyorsak ya da ideal kiloya ulaşmak istiyorsak yağ tüketiminin sınırlamalıyız. Bir porsiyona bir tatlı kaşığı yağ gelecek şekilde yemeklerimizi ve salatalarımızı hazırlamalıyız.

Örneğin bir öğünde hem çorbanıza yağ var hem salatamızda hem ana yemeğimiz de hem de yanındaki pilavda yağ var bu şekilde düşündüğümüzde en azından birkaç tanesini yağsız tüketmek çok daha iyi bir denge olabilir.

ideal kilo İçin  : Örneğin bu tarz bir menüde salataya yağ koymayıp yağ tüketiminizi azaltabiliriz.

7.MADDE

Yedinci maddemiz de sık beslenmek olmalıdır. İdeal kiloya ulaşmak için üç dört saatte bir besin tüketmek gerçekten çok değerli bu şekilde beslendiği bizde metabolizmamız daha hızlı olur ve bizim beslenmemiz sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

ideal kilo İçin  : mutlaka sık beslenmek gerekir.

8.MADDE

sekizinci maddemiz de meyve ve sebze tüketiminin dikkat etmemiz gerekir. Posa bizi daha çok tok tutar ve kan şekerimizi dengelediği için de canımız tatlı çekemez. Tatlı krizlerimiz daha az olur. Daha çok tok tuttuğu için de zayıflama diyetlerine daha kolay yaparız ideal kiloya ulaşmak istiyorsak posa yani lif içeriği yüksek olan besinler öğünlerimizde artırmalıyız.

su

9.MADDE

dokuzuncu maddemiz ve su tüketimini artırmaktır. Çoğu kişi yeterli miktarda su içmeyebilmektedir. Fakat sağlık için ve ideal kiloya ulaşmak için en az iki iki buçuk litre su tüketmek gerçekten çok değerli. Özellikle yaz aylarında bu seviyeye ulaşmak çok önemli bu yüzden bol bol su içmeye çalışın ortalama günde 10 bardak gibi düşünebilirsiniz.

ideal kilo İçin : Sabah kalktığınızda, aralarda ve gece yatmadan önce mutlaka su tüketmek alışkanlık haline gelmelidir.

10.MADDE

son maddemiz de sağlıklı ve kalıcı olarak kilo vermeyi sağlayan Bu nasıl olur Bu tamamen kişiye özel diyet uygulamakla olacaktır.