İdeal Kilo ve Boy Endeksi Hesaplama

İdeal Kilo ve Boy Endeksi Hesaplama

Sağlıklı vücut ideal kilo endeksi hesaplama cetveli formülü ile ideal kilom damıyım kaç ve ne olmalı? Yaş ve boya göre bmi, vki nedir, nasıl hesaplanır aşağıdaki çizelgeden bakalım.

 İdeal Boy Kilo Endeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

İdeal boy kilo endeksi, kişinin vücudunda bulunan yağların oranını hesaplayarak kişinin ideal boy-kilo arasındaki farkın kaç olduğunun bulunmasıdır. Her kişinin farklı bir yapıya sahip olduğunu düşünürsek bu hesaplamanın %100 kesin sonuç vermesi beklenemez. Yalnız yapılan araştırmalarda insanların çoğunluğunda doğru hesap elde edilebildiği için kabul görmüş bir uygulamadır.

Vücut kitle endeksi cetveli, bireylerin ideal boyları ile kaç kiloda olması gerektiğini gösterse de tek başına bir teşhis niteliği taşımadığını unutmayın. Yani size kimse bu hesaplamayı yaparak sen şişmansın, sen zayıfsın, sen hastasın gibi cümleler kullanamaz. Böyle sorunların tespit edilebilmesi için vücut kitle indeksinin dışında farklı testlerle bir yöntem yapılması gereklidir.

İdeal Kilo Hesaplama

ideal kilo

 

İdeal Boy Kilo Nasıl Hesaplanır: Bu oranı nasıl hesaplanacağı konusunda tereddütleriniz varsa veya farklı yazılarda tam olarak anlayamadıysanız size çok basit bir örnekle anlatayım. Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır? Kişinin kilosu ile boyunun karesi bölünerek hesaplanır. Böyle anlattığımız zaman biraz karışık gelebilir ama şimdi bunu bir de örneklendirelim.

İdeal Kilo Boy Endeksi Formülü Örnekli Anlatım: 

İdeal kilo kaç olmalı: Bireyin kilosu 75, boyu ise 1.80 olsun. 75/ (1.80×1.80)= İdeal boy kilo oranı.(VKİ) Bu örnekti kişinin ideal boy kilo oranı 23.14 çıktı. Yani bu ideal kilo hesaplama yönteminde kişi sorunsuz, normal olarak görünüyor.

Şimdi siz diyeceksiniz ki neye göre normal dedin. İdeal boy kilonun bir hesaplama tablosu vardır. Bu formülü yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Vücut kitle indeksinden çıkan rakamlara göre eşleşmeye bakınız.  Aşağıdaki resimde de yaşa göre vücut kitle indeksi hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz. Ayrıca ideal kiloda mıyım ve kaç olmalı sorusunun cevabıdır.

Örnekte verdiğimiz kişinin oranı oldukça idealdir. Tabi ideal kilo hesaplamak kişinin cinsiyetine ve ırkına göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Birinin kemik yapısı iri diğerinin ki ince ise aynı vücut kitle endeksi oranına sahip olmaları bize bir şey kanıtlamaz.

Mesela benzer ideal boy ve kilo oranına sahip kadın ve erkekleri karşılaştırdığımızda kadınların vücudundaki yağ oranı daha fazladır.

Yine aynı vücut kitle indeksine sahip yaşlı ve genç birini kıyaslayacak olursak yaşlı bireyin vücudunda daha çok yağ bulunmaktadır.

Yapılan işe göre kişideki kas oranı fazlaysa bu da vücut kitle indeks oranını artırabilir ve kesin sonuçlar vermez.

İdeal boy kilo oranı bizlere yaklaşık olarak bilgi verse de vücuttaki yağ nerede toplanmış? Kas oranı nedir? Gibi soruların cevaplarını veremediği için ek testler uygulamak gerekir.

Etiketler

11 YORUM

 1. hesaplama doğru çıkıyor 🙂 gayet fitim 😀

 2. Oğuzhan Çim

  Boyum 1.85 kilom da 85, ideal olduğumu söylüyor ama göbeğim var. O ne olacak? Göbek eritme programlarınıza baktım ve çok sağlıklı olduğunu gördüm. Kesinlikle bu diyetleri uygulayacağım ama kilo vermek istemiyorum. Sadece göbek yağlarını kasa çevirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

 3. Hakan Eratik

  TAMAM

 4. Arkadaşlar ben bu tarz genellemeye dayalı hesaplama yöntemlerini pek sağlıklı bulmuyorum. Öncelikle her insanın anatomisi, kas kütlesi, kemik yapısı ve yağ oranı farklıdır, dolayısıyla sen şu boydaysan şu kiloda olmalısın gibi kesinlik belirten yargılar sağlıksızdır eksiktir. Kendimden örnek verecek olursam boyum 1.82 ve kilom 100 bu hesaplamaya göre obez derecesinde şişmanmışım bak hele bak 🙂 halbuki fotoğrafımı görseniz sen taş çatlasa 85-90 kilosun dersiniz, yani herkes öyle der. Benim vücudum oldukça dar yapılı, yani deyimi yerindeyse winrar programıyla sıkıştırılmış bir anatomik yapım var. Şimdi sen kalkıp da bana ‘obez’ dersen sana gülerim, gülerler 🙂

 5. Merhabalar bana yardımcı olurmusunuz? Gitmediğim diyetisyen kalmadı artık. Bir türlü zayıflayamıyorum. 17 yaşındayım 1.77 boyum ve 120 kilodayım nasıl zayiflayabilirim? 70kiloya düşsem yeter

  • Hergun iki saat yürü .bir saat eliptik yap.un seker tuz yag bunları azalt.kendini sev .yazik etme sağlığına