Guatr Hastaları Nasıl Zayıflar Ve Kilo Verir ?

Guatr Hastaları Nasıl Zayıflar Ve Kilo Verir ?

Tiroid bezi boyunda bulunan bir bezdir. Hormon salgılanmasına ve vücudun gelişimine oldukça önemli olan bu bez hormon dengesinin sağlanması büyümenin ve gelişimin normal bir şekilde oluşması ve metabolizmanın düzenli çalışmasında etkilidir. Bu bezin büyümesi veya işlevlerini yapamaması birçok sağlık sorununa neden olur. Öncelikle bezin sağlıklı çalışması vücuda alınan iyot mineralinin yardımıyla gerçekleşir. Ancak bu mineralin yeteri miktarda alınmaması tiroid hastalığına sebep olarak hormon dengesinin bozulmasına neden olur. Ses ve boğaz yapısındaki değişme, bezin büyüdüğünü gösterir. Ayrıca yutkunma güçlüğü ve benzeri problemlerin oluşması tiroid bezinin büyüyerek normalin iki katı ağırlığa ulaştığını gösterir. Tiroid bezlerinin çalışmaması ve büyümesi hastaların hızlı bir şekilde kilo almalarına ve zayıflayamamalarına neden olur.

Guatr Hastaları İçin Diyet

Tiroid bezlerinde görülen büyüme ve çalışmama sorunları için öncelikle uygun Tedavinin uygulanması gerekir. Guatr tedavisi için cerrahi yöntemler, diyet ve diğer uygulamalar mümkündür. İlaçla yapılan tedaviler de ki amaç Tiroid bezini kontrol altına alarak daha fazla büyümesini engellemektir. İlacın yanında diyet programlarının uygulanması hastanın daha fazla kilo almasına engel olur. Ancak tiroid bezindeki sorun müdahale edilemeyecek büyüklükte ise ilaç Tedavinin yanı sıra ameliyat gerektirebilir. Günümüz teknolojisi ve gelişen cerrahi yöntemler sayesinde tiroit bezi kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu sayede hastalar Hem normal sağlıklarına kavuşabilir hem de daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir. Ancak tiroit bezinde meydana gelen sorunlar hastanın obeziteye varacak şekilde kilo almasına yol açmışsa farklı uygulamalar denenir. Öncelikle hastanın Aşırı kilo alımını kontrol altına almak için tiroit bezi ameliyatından sonra hastanın midesine çeşitli uygulamalar yapılabilir. Elbette ki tedavi spor ve düzenli bir diyetle desteklenmesi gerekir.

Tiroid Bezi Nasıl Çalıştırılır

Tiroid bezi doğrudan hormonlar ve metabolizmayı etkileyen bir bezdir. Bu bezinin çalışmaması sindirim sistemine ve metabolizmayı etkilediği kadar sağlığı da etkiler. Hastaların Aşırı kilo alması, hormonsal sorunlar yaşaması ve benzeri sağlık problemleri tiroit bezinden kaynaklanır. Tiroid bezi rahatsızlığı yaşayan hastalarda metabolizmayı hızlandıracak spor ve diyet programları uygulanmalıdır. Elbette hastalar doktorun tavsiyesine göre hareket etmesi gerekir. Normal bir tempoda günlük 30 ve 40 dakika aralığında değişen yürüyüş metabolizmayı daha aktif hale getirecektir. Bu durum metabolizmanın hızlı çalışmasına yardım edecek ve hormonları daha normal bir şekilde çalışır hale getirecektir. Tiroit bezi tedavisinin yanı sıra bu dönemde vücuda alınan besinlerin oldukça dikkat edilmesi gerekir. Enerjinizi kontrol altına alacak besinlerin yanı sıra sağlığınızı destekleyecek besinler almalısınız. Kilo probleminizi hızlandıracak besinlerden kaçınmalı ve doktorun tavsiye ettiği diyet raporuna uygun hareket etmelisiniz.

Tiroid Hastaları İçin Uygun Besinler

Tiroid hastaları için uygun besinler listesinde hiç şüphesiz ilk listede iyot minerali yer alır. Bunun yanı sıra soyanın Tiroit bezlerinin çalışması için önemli bir yeri vardır. Şalgam suyu, portakal ve C vitamini içeren meyveler, kestane, domates ve biber bu hastaların tüketmesi gereken besinler listesinde yer alır.

Etiketler

Emirhan Cavak