Fazla Kalori Yakmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Fazla Kalori Yakmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İhtiyaç duyulan fit bir görünüm için diyet ve egzersizden oluşan bir programın hazırlanarak büyük bir disiplin içerisinde programın uygulanması gerekmektedir. Uygulanan diyetlerle kalori alımı sınırlandırılırken egzersizlerle kalori yakımı amaçlanır. Büyük bir disiplin isteyen bu programın uygulanmasından kaçınan pek çok kişi daha hızlı kalori yakarak fazla kilolarından kurtulmak istemektedir. Yorucu diyet programlarıyla uğraşmadan fazla kalori yakmak isteyenler için yazımızda kalori yakımın hızlandırılması için küçük ipuçları sunacağız. Bu ipuçları yardımıyla yavaş bir şekilde gerçekleşse de kilo vermek ve sıkılaşmak mümkün olacaktır.

Basit Hareketlerle Kalori Yakımı Hızlandırılabilir mi?

İhtiyacınız olan günde 100 ila 300 arasında fazladan kalori yakmak ise işiniz oldukça basittir. Size sunacağımız hızlı kalori yakmak için 9 basit hareket sayesinde bir ay içerisinde 2 kiloya kadar fazlalıklarınızdan kurtulmanın yanında vücudunuzun sıkılaştığını da fark edeceksiniz.

 1. İp Atlamak: İp atlamak hepimizin çocukluktan aşina olduğu eğlenceli aktiviteler arasındadır. Peki, ip atlayarak kalori yakabileceğinizi söylesek bunu duymak sizi mutlu eder miydi? O halde müjdeyi verelim. Yaklaşık 10 dakika ip atlamak size 100 kaloriye mal olacaktır.
 2. Tempolu yürümek: Normal yürüyüş hızınızda yürümekten bahsetmiyoruz. Saatte yaklaşık 6,5 km hızla tempolu bir şekilde yürümek kalori yakmanızı sağlayacaktır. Yaklaşık 1.862 metre yürümek 100 kalori yakmak için ne kadar yürümeli sorusuna yanıt vermeye yetecektir. Bu kadar rakamı nasıl hesaplarım diye düşünüyorsanız tempolu olarak 15 dakika yürümeniz sizden 100 kalori eksiltecektir.
 3. Koşmak: Koşarak da 100 kalori vermeniz mümkün. Hem de koşacağınız süre tempolu yürüyüş gibi 15 dakikada değil. Yaklaşık 7 dakika koşmak size yeterli olacaktır.
 4. Bisiklet Sürmek: Hem eğlence hem de ulaşım amaçlı olarak kullanılan bisikletler kalori yakımı konusunda iyidir. 10 dakika bisiklet sürmek 100 kalori yakmanızı sağlayacaktır.
 5. Ağırlık Kaldırın: Bahsettiğimiz onlarca ağırlık değil elbette. 3 kiloluk ağırlıklarla yapacağınız yarım saatlik bir egzersiz size kolayca 100 kalori yaktıracaktır.
 6. Takım Sporlarından Faydalanın: Basketbol, futbol veya tenis gibi efor sarf ettiren sporlar hızlı kalori yakmanızda size yardımcı olmaktadır. Yarım saat bu sporlarla ilgilenmeniz sizden 300 kaloriye kadar eksiltme gerçekleştirecektir.
 7. Yüzmek: Yüzmek en çok kalori yaktıran sporlar arasındadır. Özellikle içinde bulunduğumuz bu sıcak günlerde 1 saat yüzmek 600 kaloriden fazla enerji harcamanıza neden olacaktır.
 8. Hafif Egzersizler: Isınma hareketlerine benzeyen basit hareketler kalori yakımınız için yardımcı olmaktadır. Eğilme ve çömelme hareketleri ile desteklendiğinde 100 kalori yakmanız kolaylaşacaktır.
 9. Beyninizi Zorlayın: Rusya’da yapılan bir araştırma matematik problemi çözmenin kalori yaktığını ispatlamıştır. Siz de bulmaca veya zeka soruları çözerek eğlenceli bir şekilde kalori yakabilirsiniz.

Evde Kalori Yakmanın Yolları

Spor salonlarına gitmeden evde kalori yakmak için basit yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Size ilave ekipmanlar almanıza neden olmayacak bu yöntemler günde 250 kalori yakmak için yeterli olacaktır. Bu hareketler aynı zamanda vücudunuzun sıkılaşmasını da yardımcı olacaktır.

 1. Evinizde mekik çekerek 30 dakika içerisinde 250 kalori yakabilirsiniz.
 2. Evinizde şınav çekerek 10 dakika içerisinde 250 kalori yakabilirsiniz.
 3. Evinizde 7 dakika barfiks çekmek 250 kalori yakmanıza yardımcı olur.
 4. Evinizde küçük su şişeleri ile 1 saat çalışmak size 250 kalori yaktıracaktır.
 5. Bir DVD eşliğinde yoga veya pilates yaparak 250 kalori yakmanız mümkündür.

Zayıflamak İçin Minimum Ne Kadar Kalori Yakmak Gerekir?

Fazla kilolarınıza bağlı olarak yakmanız gereken kalori miktarı artış göstermektedir. Günde 200 kalori yakmak zayıflatırmı diye soruyorsanız, muhtemelen kilo fazlanız henüz yüksek boyutlarda değil demektir. Eğer yediklerinizi içtiklerinizi kısarak günde 200 kalori yakıyorsanız 1 ay içerisinde 2 kiloya kadar fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yakılacak Kalori Miktarı Artırılırsa Neler Yapılmalıdır?

Hedefiniz günde 100 veya 200 kalori yakmak değil de günde 500 kalori yakmak ise egzersizlere günde yarım saat ayırmak yeterli gelmeyecektir. Spor salonuna giderek de bu hedefinizi tutturabileceğiniz gibi yazımızda verdiğimiz önerilerle birlikte basit birkaç ekleme ve düzenlemelerle hedefinize ulaşabilirsiniz.

 • Tempolu yürüyüş ile koşmayı karıştırarak daha fazla kalori yakabilirsiniz. Örneğin 5 dakika yürümek, ardından 5 dakika koşmak gibi karıştırarak uygulamanız daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Koşarken kollarınızı sallamak daha fazla kalori yakmanızda yardımcı olacaktır.
 • Vücudunuzda daha büyük kas kütlelerini çalıştırmak daha fazla kalori yakmanızda yardımcı olacaktır. Bacak kasları vücudumuzun en büyük kas grubuna sahiptir ve koşmak, ip atlamak, çömelme hareketleri vb. bacak kaslarına hitap eden hareketler etkili sonuçlar doğuracaktır.
 • Masa başı çalışıyorsanız daha fazla ayakta vakit geçirmek, asansör yerine merdiven kullanmak, eve yürüyerek veya bisikletle gelmek gibi basit eklentiler kalori yakımı için faydalıdır.
 • Vermiş olduğumuz 9 basit önerinin aynı gün içerisinde birkaç tanesini veya uygulama sürelerini uzatmak daha fazla kalori yakmanızda yardımcı olacaktır.
 • Evde yapacağınız egzersizlerin süresini uzatmak ve aynı anda birkaç egzersizi birlikte yapmak 500 kalori yakmanızda yardımcı olacaktır.
 • Kardiyo antrenmanları yapmak normalden daha fazla kalori yakmanızı sağlar.
Etiketler

Emirhan Cavak