En Etkili İştah Kesen Yiyecekler

En Etkili İştah Kesen Yiyecekler

Bugün sizlere en etkili iştah kesen 5 mucize yiyecekten bahsedeceğiz. Bu mucize iştah kesen yiyecekler özellikle kilo vermek ya da zayıflama isteyenler için altın değerinde diyebiliriz. Söz edeceğimiz iştah kesen besinler hemen hepimizin evinde var. Bunları baş tacı ettiğinizde daha az iştahlı ve daha az yeme ihtiyacı duyduğunuzu göreceksiniz. Dolayısıyla diyette iseniz diyetinize yardımcı, diyette değil kilo kontrolündeyseniz de fazla kilo almaktan kurtaran besinleri mutlaka deneyin.

Dilerseniz iştah kesen yiyecekler ‘e geçmeden iştah konusuna da kısacık değinelim. İnsanın 3 tür iştahı vardır.

iştah kesen yiyecekler

1. Metabolik Hormonal İştah: Metabolik hormonal iştah, şeker veya tiroid hastasıysanız, kansızlığınız varsa vücudunuzdaki hastalıklara bağlı yeme isteğiniz artar.

2. Duygusal İştah: Öfkelendiğinizde, stresli hallerinizde, mutlu olduğunuz zamanlarda kısacası çeşitli duygu durumlarından herhangi birini yaşadığınızda yeme ihtiyacını hissettiğiniz iştahtır.

3. Fizyolojik İhtiyaç Olan İştah: Fizyolojik iştah acıkınca yemek demektir. Olması gereken ve tercih edilen de fizyolojik ihtiyaç olan iştah türüdür. Çünkü acıkınca yediğimiz takdirde vücudumuzun bizden istediği ölçü ve zamanda beslenmiş oluruz. Dolayısıyla fazla yememiş ve fazla kilo da almamış oluruz.

Ama siz acıkınca yemek yerine diğer iki iştahı daha çok hissediyorsanız ve diğer iki iştahla baş etmek istiyorsanız işte bu yiyecekleri başucunuzda sürekli bulundurmalısınız.

– En Etkili İştah Kesen Yiyecekler ‘in Başında “Yumurta” Gelmektedir. yumurta kalori )

İnsan vücudu tarafından %100 proteini kullanılan yegane yiyeceklerden bir tanesidir yumurta. Günde bir yumurta vücudunuzun protein ihtiyacını çok güzel karşılar. Özellikle çocuklarınıza her sabah bir tane yumurta mutlaka yedirin. Mümkünse kayısı kıvamında haşlanmış olsun. Her sabah bir yumurta yiyenler gün içerisinde 400 kalori daha az alıyorlar. 400 kalori az almanız demek iki tane lahmacun daha az yiyorsunuz anlamına gelir.

– Ayva’da İştah Kesen Yiyecekler Arasında En Önemlilerindendir ( ayva kalori )

1 adet yumruk büyüklüğünde ayva yediğinizde fazlasıyla sizi tok tutuyor. Ayva tok tutmasının yanında çok iyi bir lif kaynağıdır. Dolayısıyla bağırsaklar içinde dost bir meyvedir. Yemesi oldukça zor; ancak şekeri çok düşük. Kan şekerini hızlı yükseltmez ve düşürmez. Yani ne kadar zorlansanız da mutlaka tüketin.

Özellikle duygusal açlığı olanlara tavsiyemiz 1 adet ayvayı soyun ve küçük küçük doğrayın, küp küp de doğrayabilirsiniz. Bir tabağa koyun ve üzerine de biraz limon gezdirin. Bu şekilde 1 kase ayvayı gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Ayvanın genelde biz reçelini, tatlısını, hoşafının yaparız. Bu şekilde ayvayı şekerle boğmayın.

İştah Kesen Yiyecekler den bir Diğeri de “Greyfurt”

Bilinen en iştah kesici meyvelerden bir tanesi greyfurttur. Greyfurtu özellikle yemekten önce yarım yediğinizde sabah, öğlen, akşam; 3 ay içinde hiç diyet yapmasanız bile 5 kilo kadar kilo kaybedebilirsiniz. Bununla ilgili bir araştırma var ki; bir grup hastaya 3 ay boyunca her yemekten önce yarım greyfurt yedirmişler ve yarım greyfurt yemekten başka hiç diyet yapmamış bu insanlar. 3. ayın sonunda ortalama 5 kilo kayıpları olmuş.

Greyfurtu şeker hastaları, tansiyon hastaları, kolesterol hastaları, antidepresan ilaç kullananlar tüketmemeleri gerekiyor. Çünkü greyfurt ilacın vücutta kalma süresini etkiliyor ve ilaç konusunda zehirleme etkisi de oluşturabiliyor. Hiç bir rahatsızlığınız yoksa greyfurt gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

– Sarı Leblebi İştahımızı En Çok Kapatan Kuruyemişlerden Biridir. ( leblebi kalori )

Sarı leblebi özellikle duygusal açlık hissedenlere kesinlikle tavsiye edilir. Stres, sinir yaşadığınızda mümkünse açık havada bir yürüyüş yapın. Kendinizi stres kaynağından uzaklaştırın. Ama illa bir şey yemem gerekiyor diyorsanız işte burada sarı leblebiyi tercih edebilirsiniz. Çünkü leblebi sizi iki şekilde fazla yemekten alıkoyar. 1 yemesi zor bir yiyecek olduğu için kıtır kıtır yemek dişlerinizi ve çenenizi yorar. 2 yoğun olduğu ve tok tuttuğu için çok yedim duygusuna kapılırsınız.

4 yemek kaşığı sarı leblebi yediğinizde bir dilim ekmek yemiş kadar enerji alırsınız. Leblebi aslında kuru baklagillerden olan nohuttur. Özellikle menopoz döneminde fazlasıyla tercih edilmeli. Çünkü kuru baklagillerin kısmi östrojen etkisi var. Vücudunuzu koruyucu etkisi var.

– İştah Kesen İçeceker Deyince İlk Akla Gelen “Ayran” ( ayran diyet )

Ayran iştah kesen ve baş tacı edeceğiniz en güzel içeceklerden bir tanesidir. Evde kendiniz yaptığınız yoğurttan ayran yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle eskiden annelerimiz bizlere sofraya otururken “Yemekten önce bir şey yeme, yoksa yemek yiyemeyeceksin.” derlerdi. Biz bu sloganı değiştiriyoruz. “Yemekten önce bir şey yiyin için ki yemeği daha az yiyin :)”

Bazen eve çok aç gittiğimiz günler oluyor, otursak neredeyse iki tabak yemek yiyebilecek açlıkta hissedebiliyoruz kendimizi. İşte o an kendimize dur demeli yemeğe oturmadan önce bir bardak ayran ve bir bardak su içmeliyiz. Sonrasında sofraya oturduğumuzda %50 daha az yemeyi başarabiliriz. Özellikle yemekten yarım saat önce ya da çok açsanız hemen önce de olur bir bardak ayran bir bardak su içerek kendinizi dizginleyin ki fazla kilo almaktan kurtulun.

iştah kesen yiyecekler Listemize Yakında Yenileride Eklenecektir. Sizlerde Yediklerinize Dikkat Ederek Kısa Sürede Zayıflayabilirsiniz 🙂