Diyet Yapıyorum Fakat Kilo Vermem, Zayıflamam Yavaşladı

Diyet Yapıyorum Fakat Kilo Vermem, Zayıflamam Yavaşladı

Zayıflama diyeti yapıyorum ama kilo veremiyorum ve çok kilo aldım görünüyorum, az yiyorum yinede zayıflamam durdu, kiloyu vermem yavaşladı ve acıkıyorum diyorsanız ne yapmalı bakalım! Diyet Yapıyorum Fakat Kilo Vermem, Zayıflamam Yavaşladı

Diyet yapanların kendilerine en fazla sorduğu soru, neden kilo veremiyorum? Şimdi sizlere bu anahtar sorunun cevabını ayrıntıları ile anlatacağız ve siz de haklısınız diyeceksiniz.

Bir Taneden Bir Şey Olmaz!

Zayıflamak isteyenlerin en büyük hatası diyet listelerini uygularken çok sevdiği kalorili besinleri tüketmeden duramamasıdır. Sebze yemeğinizi haşlama yaparak düşük kalorili ayarlarsınız, yanında zeytinyağlı tuzsuz yeşillik salatası, buraya kadar her şey güzel, ya sonra? Zaten az yedim, dolapta ufak bir çikolatam olacaktı, bir taneden bir şey olmaz derseniz kilo veremiyorum cümlesini daha çok uzun süreler kurarsınız.

Kilo vermek isteyip başarılı olamayanların en çok yaptığı hata budur, kendinize hakim olmalısınız, o yediğiniz ufacık parça çikolatanın vücuttaki yarattığı yağı atmak için 1 hafta daha sıkı diyet yapmak zorunda kalırsınız. 100 gram üstlü çikolata 540 kaloridir. Evet, lezzetli ve güzel olan her şey yüksek kalorili ama estetik kıyafetler giyip manken gibi olmak istiyorsanız fedakarlık yapmalısınız.

Az Yemek Yiyorum Ama Kilo Vermem Zayıflamam Durdu!

Evet, yanlış duymadınız, diyet yapıyorum çok az yersem, öğün atlarsam kolayca kilo vermem hızlanır olgusu yanlıştır. Siz yemek yemediğiniz zaman bünyeniz fonksiyonlarını durdurur. Metabolizma hızınız yavaşlar ve ileriki yaşlarda kilo vermekte daha da zorlanırsınız. Vücudunuzun enerjiye, vitamine ve kaloriye ihtiyacı var, sadece kalori oranları az olan besinleri tercih edeceksiniz. Sonra yemiyorum ama kilo veremiyorum aksine alıyorum demeyin!

Günlük ihtiyacınız olan 1200 kaloriyi almadığınız takdirde sağlık sorunları ile karşılaşırsınız. Diyet yapıyorsunuz ama çok az yiyorsanız kilo veremiyorum demeniz de gayet doğaldır. Zayıflamak için yemek yemeyen bayanların hormonal dengelerinde sorunlar çıktığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Az yiyin ama 4-5 öğün yiyerek kesinlikle aç kalmayın.

Egzersizi Aksatmak!

Bir işte başarılı olmak için plan ve disiplin şart, eğer günde 1 saat yürüyüş programı yapmışsanız buna riayet etmelisiniz. Canım bugün yürümek istemiyor, yarın 2 kat daha fazla yürürüm gibi cümleler nedeni ile kilo verme işleminiz yavaşlar.

Çok Egzersiz Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum;

Kilo vermek için egzersiz hayati önem taşır, ama her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçılırsa kilo almanıza neden olur ve zayıflama durabilir. Egzersizi abartmak stresi tetikler ve kortizol artarak göbek bölümünde yağlanmalar başlar ve halsizim diyebilirsiniz. ( Kortizol: vücudun stres altında kaldığı zaman salgılanan hormondur, sürekli tekrar ederse bağışıklık sistemini zayıflatarak kısırlığa neden olabilmektedir). Zayıflamanızın durmasına neden olan unsur egzersizse haftada 4000 kaloriden fazla yakmayacak bir egzersiz programı uygulamayı deneyin.

Düzenli Saatlerde Yememek;

Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum diyenlerin sıklıkla yaptığı hata zaman kavramına uymamalarıdır. Sabah işe gitmeden önce 7’de kalktınız, güzel bir kahvaltı hazırladınız, her şey iyi, öğlen 12-1 arası diyetinize uygun yemeği yediniz, akşam 5-6 arası da akşam yemeğini yediniz. Ertesi gün oldu sabah kahvaltıyı 10’da yaptınız, işte neden kilo veremiyorum diyenlerin yaptığı en büyük yanlış budur. Kendinize yemek listesi yaptığınız gibi saat listesi de yapmalısınız, duruma göre yarım saat erken veya geç olabilir ama 3 saat gibi uzun bir süre geçmesine müsaade etmeyin. Bu arada çok az ve düşük kalorili yiyecekler yiyin.

Etiketler

2 YORUM

  1. Ben 50 kiloydum ve geçen sene yazın ailecek bir diyet yapmaya karar verdik. Yani kardeşimin fazlalırkları vardı. Bizde ailecek sağlıklı beslenelim dedik benimi kiloyla ilgili sıkıntım yoktu. HeR neyse bende bir hafta uyguladım diyettede sebze ve meyve çok vardı sağlıklı bir diyeyti açıkcasi ondan sonra kardeşim ve ablam 2 haftada 3 kilo vermeye başladılar ben hiç veremedim hatta göbeğimde yaglanmalar oldu. Kilo aldım diyet sağlıklı olmasına rağmen ve ben eksiksiz bir şekilde uygulamıştım halbuki neden kilo aldığımı bilmiyorum o günden bu yana 62 kilo oldum ve şuan 12 kilo vermem gerekiyor. Neden böyle oldu? Ne yapmam gerekiyor acaba? Diyet yapmaya da korkuyorum ve şuanda da hersey den kendimi kısıyorum makarna yağlı yemekler olsun şeker çayıma kahvemw atmıyorum çikolata 1 ayda 1 kere yiyorum sağlıklı besleniyoRum ama veremiyorum?