Adet Döneminde Zayıflama ve Kilo Alma

Adet Döneminde Zayıflama ve Kilo Alma

Adet Döneminde Kilo Verilir mi, Diyet İle Zayıflama Nasıl Yapılır?

Kadınlarda, en zor kilo verme dönemi adet dönemidir. Adet döneminde kilo alma genellikle su tutulumundan kaynaklanır. Bazı kadınlar su tutulumunu şişkinlik olarak ifade eder. Genellikle adet döneminden önceki süreçte bağırsak hareketleri ile ilgili sorunlar yaşayabiliriz. Bu su tutulumuna neden olur. Şişkinlik bağırsaklarda gaz birikmesi nedeniyle olur. Şişkinlik adet sancılarının çoğalmasına neden olabilir. Adet döneminde kilo artışı ortalama 0,5 ve 2 kg. arasında olabilir. Ancak bu kişiye göre değişir. Bazı kadınlarda kilo alış veriş fazla fark edilmez. Adet Döneminde Zayıflama ve Kilo Alma

Adet Döneminde Neden Canımız Bir Şeyler Yemek İster?

Zayıflama sürecinde psikolojik bir şekilde ya da hormon değişikliğinden dolayı canımız sürekli bir şeyler ister. Bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyarız. Özellikle kalorisi yüksek olan tatlı çeşitleri daha çok ilgimizi çeker. Adet döneminde diyet yapmak için bu bir engel olmamalıdır. Adet döneminde kilo vermek için diyet listesi bozulmamalıdır. Doğru beslenme şekilleri ile vücudumuzda oluşabilecek dengesizliği düzenleyebilir ve zorlanmadan diyete devam edebiliriz.

Adet Döneminde Doğru Beslenme Şekilleri;

Adet döneminde şişkinlik ve geçici kilo alma olduğu gözlemlenir. O haftada zayıflama yavaşlar veya durur. Bunun nedeni metabolizmanın farklı çalışmasıdır ve 200 kaloriye kadar artış gözlenir. Bunun için 1-2 kilo fazla olmanıza neden olur.

Adet Döneminde Şişkinliği Nasıl Önleriz?

Adet dönemi öncesinde tuz kullanımı düşük azalmaya başlamalıdır. Adet döneminde tuzu azaltırsak vücudumuzdaki oluşan sıvı toplanması azalabilir. Günlük sıfır tuz veya yarım çay kaşığı yeterli olacaktır.

Adet Döneminde Demir Kaybını Nasıl önleriz?

Adet döneminde demir vitamini kaybı gözlemlenebilir. Bunun için adet döneminde diyet yaparken listemizde kırmızı et olmalıdır.

Adet Döneminde Zayıflama Çayı Tüketilmeli mi?

Yemeğimizi yedikten en az 45 dakika sonra bitkisel olan zayıflama çaylarından tüketebiliriz. Yiyeceklerin besin değerini öldürmememiz gerekir.

Adet Bittikten Sonra Kilo Verilir mi?

Adetliyken kilonuz sabit kalsa da adet dönemi bittikten sonra kilolarınızı topluca verirsiniz. Bunun için adet döneminde kilo veremiyorum düşüncesine kapılmanız yanlış olacaktır.

Adet Döneminde İştahım Neden Açılıyor;

Adet döneminde bu durum çok gözlemlenen bir durumdur. Bayanların öncelikle tatlı yeme isteği çoğalır. Bu durumda tatlı yemek yerine tok tutan ve iştah kesen yiyecekler tercih edilmelidir.

Adet Döneminde İshal Olunur mu?

Kadınların bazıları adet döneminde ishal olurlar. Bu bir sorun veya hastalık değildir. Kişinin vücut yapısıyla alakalıdır. Bilimsel bir açıklamasının bulunmaması ile birlikte bu durum rahimde ağırlık artışı olduğu için bağırsaklara baskı olduğu ve bunun ishale sebep olduğu düşünülüyor. Bu durum korkulacak bir durum değildir. Bazı durumlarda da bağırsak hareketlerinden ötürü adet döneminde kabız olunabilir. Bu da korkulacak bir durum değildir. Adet dönemi bitiminden sonra sindirim sistemi tekrar düzene girecektir.

Adet Döneminde Tatlı Krizleri:

Adet döneminde tatlı krizlerinin nedeni vücutta östrojen hormonunun dolaşımının azalmasıdır. Adet döneminde çikolata krizleri yaşanıyorsa 90 gram bitter çikolata ile bir bardak süt çikolata ihtiyacımızın giderilmesini sağlayacaktır. Fazlasını tüketmemek gerekir. Bunun dışında kuru meyvelerden de yardım alabilirsiniz. Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı hem lif içerir hem de içerisinde doğal şeker barındırdığı için insülin hormonunun çok fazla uyarılmamasını sağlar. Bu sayede tatlı ihtiyacınız azaldığı gibi açlık hissiniz de azalır.

Adet Döneminde Gerginliğin Giderilmesi:

Adet döneminde kendinizi depresyonda gibi hissedebilirsiniz. Kendinizi gergin hissetmenizin nedenlerinden biri adet dönemindeki şişkinliktir. Adet dönemindeki gerginliklerin giderilmesi için B6 vitamini almamız gerekir. Bu vitamin adet dönemi içerisindeki gerginliğin azalmasına neden olacaktır. Balık, tavuk, muz, yumurta ve ıspanak gibi ürünlerde B6 vitamini bulunmaktadır.

Adet Döneminde Halsiz Düşmek;

Adet döneminde halsiz düşmemek için bol su içerek ödem atmaya çalışmamız gerekir. Günde ortalama 2 litre su içmek adetliyken halsizliğe iyi gelir.

Adet Döneminde Yaşanılan Problemler;

Birçok kadın adet döneminde karbonhidrat ihtiyacı duyarlar. Özellikle çikolatalı ve hamurlu tatlılara karşı fazla istek duyarlar. Bunun dışında adet döneminde halsizlik, gerginlik, şişkinlik ve kilo artışı rahatsız edici bir durumdur. Memelerde hassasiyet, sivilce, baş ağrısı, bel ağrısı, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, kendine güvenin azalması, gerginlik, seksüel isteklerde değişiklik, çarpıntı, hassasiyet ve ağlama nöbetleri de görülebilir. Bu belirtiler 25-35 yaş arasında başlayabilir.

Adetliyken Meyve Yeterli Olmuyorsa;

Adet döneminde meyve yeterli olmuyorsa sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Puding, dondurma gibi sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Hamurlu tatlıları yemek yerine bunları tercih etmek sizin için daha yararlı olacaktır. Özellikle bu dönem sonrasında mutlaka yürüyüş yapmamız gerekir. 2 hafta içerisinde 3 veya 4 tatlıyı geçmeden tüketmek gerekir. Makarna, pilav gibi yiyecekler tükettiysek aynı gün içerisinde tatlı yemememiz gerekir.

Adet Döneminde Kilo Veremiyorum Düşüncesine Kapılmayın

Adetliyken zayıflayamıyorum şeklindeki bakış açısı düzeltilmelidir. Düzenli adet olmak vücudun sağlıklı çalıştığını göstermektedir. Çocuk doğurabilmek ve adet olabilmek için insanlar tedavi görmekte ve ilaç kullanmaktadır.  Adet döneminde kilo alıyorsanız bu dönem bittiği zaman eski halinize geri döneceksiniz.

1 YORUM

  1. Kahvaltı da ne yiyorsun