Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim, Ne Yapmalıyım

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim, Ne Yapmalıyım

Kilo almak için neler yapabiliriz

Metabolizmamız çok akıllı bir sistemdir. Kendisi için iyilik yapıldığı takdirde buna güzel cevap verir. Kilo probleminiz olduğunda nasıl yavaş yavaş kilo verelim. Dünya Sağlık Örgütünün önerileri doğrultusunda haftada yarım ile 1 kilo verelim diyorsak kilo alırken de biraz sabırlı olmak gerekiyor. Haftada 250 gram ile 500 gram arasında alıyorsak harika bir yolda ilerliyoruz demektir. Sabırla panik olmadan devam etmeliyiz. Dolayısıyla kilo alma döneminde sadece abur cuburları yüksek kalorili gıdalar fazla yemeğe yolunda çok fazla yüklenmemeliyiz. Sağlıklı kilo almak için az az sık sık beslenme kuralları vücudu enerjiye doyurma konusunda çok önemlidir. Lütfen kilo alma aşamasında 6 öğün prensibinizi dengeli ve yüksek enerjili gıdalarla tamamlayınfazla yemek ve boş yemek hiç bir anlam ifade etmez sizin yediklerinizi her besin grubunu vücuda sağlayarak doğru beslenin kilo verme dedi alma da da aynı mantık vardır. Sadece içerikte beslenme ve enerji dengeleri birbirinden farklıdır ama her iki noktada da özellikle kilo alma noktasında kişilerin biraz daha fazla sabırlı olması gerekir. Çünkü kilo alamamanın altında genetik bir yatkınlık olabilir metabolizmanın çok hızlı çalışıyor olma nedeni olabilir ve bu neden belki de tespit edilemiyor olabilir. Dolayısıyla sizin uzun süreli takip edilebilir bir programla bu kilo alma sürecini desteklemenin sizin motive olmanız yediğiniz yemekten keyif almanız çok ışıklı yerlerde değil biraz daha loş ortamlarda duygusal olarak huzurlu bir şekilde yemek yiyor olmanız çok önemlidir.

kilo almak için ne yaplamı

Kilo almak için fazla yemek yemek doğru mu

Kilo almak için lütfen vücudumuzda bir anda kalori bombardımanı yapmayın yavaş yavaş ne yiyorsanız onu biraz daha arttırarak günlük enerjinizi yükseltin. Genelde kilo alırken haftada 250 gram ile 500 gram arasında alıyorsanız bu normaldir hatta çok iyidir. Eğer dönem dönem yavaşlıyorsa bu da çok normaldir. Çünkü vücut yeni kilosuna alışıyordur. Bir dönem orada kalacaktır sonra tekrar 250 ve 500 gram olarak ya da belki biraz daha fazla kilonuz artacaktır ama burada en önemli dikkat edilmesi gereken nokta kilo alırken de ya analizi yaptırarak nasıl kilo aldığımızı takip etmektir. Yağ, su, kas dengelerinin mutlaka eşit oranda artarak ilerlemesi gerekir. Eğer kişiler çok yüksek kalorili abur cubur hatalı kaloriler ile kilo alıyor ve çok yağlanıyorsa bu da sağlıksızdır. Dolayısıyla bunun dengelenmesi gerekir kilo almak için kişilerin yaptığı en yaygın hamur işleri tatlılar ve Fast food dediğimiz yüksek kalorili hızlı tüketilen fazla tüketilen gıdalar ağırlık vermektir ve bunları genellikle bir oyun daha fazla yiyip daha sonrasında da ara öğün yapmadan ikinci önüne çok acıkıp tekrar çok yemek şeklindedir. Bu da sağlık için kesinlikle çok tehlikelidir. Dolayısıyla lütfen dengeli bir şekilde sabah kahvaltısı, ara öğün, öğle yemeği, ara öğün, akşam yemeği ve gece yatmadan önce son öğün şeklinde dengeli bir beslenme stili oluşturmanız ve bunu hayat boyu sürmeniz gerekir.

Kilo Aldıran Besinler İle Kalorisi Yüksek Yiyecekler

Kilo almak için hangi yiyecekleri yemeliyiz

Kilo almak için öncelikle minik minik aralar yaparak günde 6 öğün kadar beslenmemiz gerekiyor burada dağıtacağımız günlük kalori muhakkak sizi çok fazla tok tutup bir sonraki önünü atlatmayacak şekilde dengeli dağılması gerekiyor. Yani biraz daha sağlıklı bir kaynaklarını alacağınız fakat bunları programlarken biraz daha minik porsiyonlarda ve zengin içerikli hazırlamakla başlayacağız. Örneğin sabah kahvaltısında sadece düz bir tost deyip geçme yiyeceğiz bu dostumuzun içerisinde belki biraz zeytin ezmesi biraz yer fıstığı ve peynir koyarak daha tatlı bir şeyler üreteceğiz veya yanına bir yumurta bu haşlanmış olarak değil de kırarak omlet olarak tüketeceğiz yani içerik olarak peynirli veya içerisinde biraz bolca mantar eklenmiş lorlu Bir omlet yiyeceğiz pilav yiyorsak öğle yemeğinde unun daha çok bezelyeli olmasına dikkat edeceğiz. Çorba tüketiyorsun üzerine biraz kaşar rendesi yapacağız süt İçiyorsak içerisine pekmez koyacağız. Yani bir gıdayı aynı hacimde tüketirken enerjisini doğru gıdalarla yükseltmeye çalışacağız.

Peki nedir bu doğru gıdalar bize sağlıklı bir şekilde doğru yağlar veren doğru kaloriler veren gıdalardır bunların başında fındık fıstık ceviz badem gibi yağlı tohumlar ve salataya ekleyebileceğimiz sağlıklı bir yağ olan avokado olabilir. Tatlı yerine şeker yerine bize alternatif sunacak kuru meyveler bunlar özellikle kalorisi daha yüksek olan kuru incir, kuru üzüm veya pestiller olabilir hurma olabilir. Bunları ara öğünlerde veya yediğiniz mısır gevrekleriniz de kullanabilirsiniz sağlıklı yağ sağlıklı karbonhidrat dediğimiz bileşimler yapabiliriz. Yani tam tahıllı makarnaya güzel bir domates sos hazırlayabiliriz içerisine zeytinyağı ekleriz bolca yanında bir bardak taze sıkılmış meyve suyuyla tüketebiliriz yani içerik olarak düz bir gıda yemektense desteklenmiş lezzetlermiş iştahımızı açan baharatlarla süslenmiş karışımlar halinde minik minik arttırarak porsiyonları gün içerisinde yayılan bir enerji programı uygulamamız gerekiyor.