Kilo Aldıran Yiyecekler, İçecekler

Kilo Aldıran Yiyecekler, İçecekler

En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler

En çok kilo aldıran yiyeceklerin şöyle bir listesini yapacak olursak;

ilk sırayı şeker, şekerlemeler ve tatlılar alır. İçerik olarak maalesef şeker ve şeker yerine geçen mısır şurubundan elde edilen katkılarda dahil olmak üzere gıda sanayisinde çok fazla oranda tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Bunları yedikçe şekere karşı ihtiyacımız bağımlılık haline gelebilmektedir. Hepimizin küçük bir miktarda başlayıp sonra üzerine eklediği hemen her ögünde sıçrayan, yemekten sonra tatlı krizi gibi bağımlı hale gelen en ve kilo alma sorunu oluşturan büyük problemlerin başında şekerlemeler gelir.

Kilo Aldıran Yiyecekler

Kilo Aldıran Yiyecekler

İkinci sırayı tuz oranı, yağ oranı yüksek kızartılmış hamur işleri alır. Bunlar yeme isteğini arttırır. Çalışmalar gevrek cinste yani ağzımızda kıtırtı çıtırtı uyandıran besinlere de bir süre sonra tatlı gibi bağımlı hale geldiğimizi gösteriyor. Dolayısıyla yağlı, unlu ve tuzlu hamur işi kıvamında pastane ürünleri olabilir veya fabrikasyon ürünler, paketli kurabiyeler, cipsler olabilir.

Üçüncü sırada da alkol gelir. Alkol vücut tarafından kullanılamayan yani yağ olarak direk depolanan işe yaramaz kalorilerden bir tanesidir. Genelde de alkol yanında atıştırmalık birşeyler ister. Yani ya siz alkolle birlikte daha yağlı gıdalar tüketirsiniz çerezler gibi ya yağlı yemekler yersiniz yada maalesef içkinin çeşitleri değişerek uzun geceler boyu sürer. Bu durum sıklıkla olursa vücudun karın ve bel çevresinde yağlanmaya neden olur.

Son günlerde ekmek ciddi anlamda tüketilen bir besin grubu haline geldi. Ekmek Türk sofralarında çok sık yer alan bir gıdadır. Ana ögünlerde de değilde daha kahvalı ve ikindi saatlerinde 1 sandeviç tost havasında tüketmeliyiz. Ekmeği yemeklerin yanında belki 1 dilim veya kişisel ihtiyacınıza göre yani boy ve kilosal boyutunuza göre (boy kilo endeksi) 2 dilim tüketebilirsiniz. Ekmeği fazla tüketmediğiniz sürece hayatınızdan çıkarmanız gereken çok tehlikeli bir besin asla değildir.

Burdaki Kilo Aldıran Yiyecekler Yazımızı da Okuyabilirsiniz.