Boza Kilo Aldırır mı?

Boza Kilo Aldırır mı?

Boza kilo aldırır mı

Bu yazımızda sizlere bozadan bahsetmek istiyoruz. Boza genellikle kış aylarında çok fazla tükettiğimiz ve keyif ve içtiğimiz lezzetli bir içecektir.

Bu mayalı bir içecek ve içerisinde çok fazla miktarda D vitamini, fosfor, magnezyum bulunmakta gerçekten çok sağlıklı evet besin değeri çok iyi Fakat kalorisi birazcık yüksek.

boza-zayiflatirmi

Boza Kaç Kalori

Bir su bardağı boza 350 kalori enerji vermekte bu oldukça yüksek bir miktar. Bu yüzden eğer kilo almak istiyorsanız çocuklarda veya enerjiye ihtiyacı olan kişilerde sporcularda ya da hamilelerde emziren kişilerde evet boza oldukça faydalı.

Boza kilo aldırır mı

Kilo almamıza yardımcı ve besin değeri de çok yüksek olduğu için besleyici özelliği bulunmakta Ama eğer fazla kilonuz varsa veya obez kategorisinde bir kişi iseniz o zaman bozanın miktarına dikkat etmelisiniz. Yani küçük bir çay bardağı kadar Boza Ara öğünde çok daha faydalı olacaktır.  Çünkü gerçekten bir su bardağı kadar boza sizlerin kilo almanıza sebep olabilir.

Bozanın aslında bir özelliği daha fazla ön plana çıkmakta O da Probiyotik özellik taşımaktadır. Tabi probiyotikler bizim için gerçekten çok değerli özellikle mevsim geçişlerinde hasta olmamamız için bağışıklık sistemimiz yüksek olsun, kendimizi daha hissedelim, Sindirim sistemimiz çok daha iyi çalışsın diye bizim Probiyotiklere ihtiyacımız var.

Bir bardak boza içerek de günlük Probiyotik alımına ciddi anlamda destek olabiliriz. Bu yüzden Bozlağı gerçekten Bizim beslenmemizde olması gereken fakat uygun miktarda olması gereken bir içecektir.3

Boza Saklama Koşulları

Unutmadan şunu da belirtelim Bozayı saklama koşulları gerçekten çok önemli, soğuk ortamda yani buzdolabında saklamalısınız. Aksi takdirde çabuk bozulabilir ortalama 23 gün kadar buzdolabında saklanması da uygun bir süredir.

Sizlere bol tarçınlı keyifle boza içeceğiniz güzel günler diliyoruz 🙂