Adet Düzensizliği Kilo Aldırır Mı?

Adet Düzensizliği Kilo Aldırır Mı?

Regl düzensizliği yaşan kişilerde kilo artışı olur mu sorusu genel olarak bu tip düzensizlikler yaşayan kişiler tarafından çokça sorulmaktadır. Kilo problemi olan kadınların genel olarak  adet düzensizliği de yaşadıkları çokça duyulmaktadır. Maalesef bu durum tesadüf değil. Kilo problemi yaşayan kişilerin bu problemle karşılaşmalarının ardında ne yazık ki adet düzensizliği yatmaktadır. Sürekli olarak düzensizlikler yaşayan kişilerde bu problemin ardından kilo sorunu da beklenilen problem olmaktadır. Bu tip düzensizlikler yaşayan kişilerin doktora başvurmaları gerekmektedir.

Regl Düzensizliğine Neler Yol Açmaktadır?

Kadınlarda regl düzensizliğini fark edebilmek için yılda kaç defa regl olunması gerekir sorusunun cevabı bilinmelidir. Kadınların çoğu yıl boyunca 11-13 adet regl dönemi geçirmektedir. Bu sayıların altında kalan ya da üzerine çıkan kişilerde regl düzensizliği vardır demektir. Bu sayılar içerisinde 1 ya da 2 rakam oynamalar olması genel olarak normal karşılanmaktadır. Ancak kişiler her ihtimale karşı bir doktora görünmelidirler. Adet görülmeye başlandıktan sonra ki birkaç yıl içerisinde düzensizlikler yaşanması normaldir. Stres, doğum kontrol hapları, endometriozis gibi durumlar kişilerde regl düzensizliğine yol açan en etkin maddelerdir.

Regl Düzeni Nasıl Sağlanır?

Kadınlar 25 ile 40 gün aralıklarında regl dönemleri yaşıyor  ve gereğinden fazla ağrı ve diğer tip problemler gözlemlemiyor ise bu normaldir. Menstüral dönemler birbirini takip etmelidir. İki üç ayda 1 defa regl olmak ya da bambaşka problemler gözlemlemek kişilerde bir sorun olduğunun habercisidir. Böyle durumlarda kadınlar kendileri kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeli ve bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelidir. Regl düzensizliği ardında ciddi rahatsızlıklar yatabilir. Bu nedenle önem verilmesi gereken bir konudur.

Regl Düzensiz Olunca Neden Kilo Artışı Gözlemlenir?

Düzenli olarak regl görmek kadınların kalori yakımını kolaylaştıran ve doğal olarak kilo vermeye yardımcı olan bir dönemdir. Bu dönemlerin az yaşanıyor olması da kişilerin kalori yakımlarına doğrudan olarak etki etmekte ve düzensizlikler günlük kalori yakımı açısından da düzensizlik oluşturur. Bu tip düzensizlikler yaşıyor iseniz ilk olarak bir uzmanla görüşmeniz gerekmektedir. Bu dönemlere uygun olabilecek beslenme programı alın ve kilo artışının önüne geçmek için bun uygulayın. Kilo alımı ve kayıplarında kontrol ve takip oldukça önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenme açısından önem taşımaktadır.

Regl Düzensizliği İle Oluşan Kilo Artışı Nasıl Engellenir?

Kadınlar regl düzensizliğini gözlemliyor iseler bu durumda uzmanlar ile görüşmeleri gerekmektedir. Böylece uzmanlar tarafından kilo artışı olup olmadığı gözlemlenebilir. Herhangi bir bozukluk görüldüğü takdirde kişilere dengeli beslenmeleri açısından beslenme programları oluşturulmaktadır. Kişiler bu programlara uyum sağladıkları sürece sağlıklı beslenme oluşturacakları için herhangi bir kilo problemi ile karşılaşmayacaklardır. İlk çözüm her zaman için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmektir. Bu sayede değerlerinizdeki dengesizlikleri gözlemleyebilir ve kilo alımı ya da kilo verimi ile ilgili problemlerinizin önüne geçebilirsiniz.

Etiketler

Emirhan Cavak