Nohut Kalori ve Besin Değeri Kilo Aldırır mı?

Nohut Kalori ve Besin Değeri Kilo Aldırır mı?

Nohut Kalorisi Kilo Aldırır mı, Faydaları Nelerdir? 

Diyette nohut yemek kilo aldırır mı, kalorisi kaç ve faydaları nelerdir beraber cetvelde bakalım; Nohut Kalori ve Besin Değeri Kilo Aldırır mı?

Nohut Kaç Kalori: Ortalama bir kase haşlanmış  nohut 170 gram 194 kaloridir. Bir avuç ise yaklaşık 45-50 kalori değeri içerir.

Nohut’un Besin Değeri:

Kolesterol 0 mg.

Protein 9 gram.

Şeker 5 gram.

Toplam yağ 3 gram.

Sodyum 7 mg.

Karbonhidrat 27 gram.

Nohutta Bulunan Vitaminler: K, C, A, E vitaminleri, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, çinko, bakır, selenyum içermektedir.

Nohudun Faydaları: Sağlık için bir çok faydaları bulunan nohut içinde başta şu özellikler vardır:

Anne sütünü arttırıcı özelliği bulunur.

Yüzdeki ve ciltteki lekeleri geçirici özelliği bulunur.

Öksürüğü keser.

Damarları açar.

İştahı açar ve tabi ki bu sebeple kilo aldırma özelliğine sahiptir.

Nohut Kilo Aldırır mı: Yukarıda da verdiğimiz bilgiler ışığında nohut’un yemek olarak ( leblebi hali değil) haşlanmış olarak yendiğinde iştah açma özelliği vardır ve bu sebeple kilo alma özelliği mevcuttur. Nohudun kalorisi yüksek olması sebebiyle de kesinlikle kilo aldırır.

Diyet yaparken yenir mi sorusuna ise nohut yemeği olarak fazlası kilo yapar, diyette orantılı tüketilmeli.

nohut besin değeri

Nohut: Bir baklagiller türü olarak bilinen nohut baklagillerin faboidege familyasının cicer cinsidir. Bej ve koyu renk olur. Yetiştirilmesi oldukça kolay bir bitkidir. Türkiye de Anadolu’da yetişir. Ne toprak kalitesine önem veren bir bitkidir nede çokça su isteyen bir bitkidir, sadece istediği tek şey sıcak havadır. Nohut kalori bakımından biraz fazla olabilir fakat faydaları çoktur.