Meyveli Yoğurt Kaç Kalori, Zayıflatır Mı ?

Meyveli Yoğurt Kaç Kalori, Zayıflatır Mı ?

Fazla kiloların kolayca atılmasında tercih edilen ve düşük kalorili besin listesinde yer alan yoğurt bu sayede uzman diyetisyenler tarafından tavsiye edilen besinler arasında yer almaktadır. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç tarafından belirtildiği üzere, en hızlı zayıflatan besinler arasında yer alan yoğurdun ayrıca meyveli olması yani son dönemlerde de çokça merak edilen meyveli yoğurt kaç kalori zayıflatır mı sorusuna cevaben hem evet ve hem de hayır diyebilmekteyiz.

Bu duruma açıklık getirmek gerekirse, günlük kalori gereksinimi kadınlarda 1800 ila 2000 değer aralığında ve erkeklerde ise 2200 ila 2400 değer aralığında yer aldığını belirterek, meyveli yoğurt içeriğinde yer alan kalori miktarının sade yoğurt içeriğinde yer alan kalori miktarından daha yüksek olması sebebiyle ( 100 gram sade ve yağsız yoğurt içeriğinde 58 kalori, meyveli yoğurt içeriğinde ise 119 kalori yer almakta) günlük kalori gereksiniminize ek olarak hergün meyveli yoğurt tüketmeyi sürdürdüğünüz takdirde, bir müddet sonrasında kalori almanız söz konusu olmaktadır.

Günlük almanız gereken kalori düzeyini geçmeden, ara öğünlerde meyveli yoğurt tüketmeniz uzun süreçli olarak tok kalmanızı sağlayabildiği gibi fazla kilolarınızdan da kolayca kurtulabilmenize destek olmaktadır. Uzman diyetisyenlerimizden Serkan Tutar tarafından da belirtildiği üzere, günlük olarak özellikle de ara öğünlerde meyveli yoğurt tüketiminin düşük kalori sunabileceği ve uzun süreçli olarak tok kalınmasını sağlayabileceğini belirtmekte, Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Prof. Doktor Banu Çaycı ise, meyveli yoğurdun en uygun ara öğün besinlerinden biri olduğunun altını çizerek, 1 kase düşük yağ oranına sahip yoğurdun içeriğine 10 adet yaban mersini ilave edilmesinin 165 kalori düzeyine ulaşarak bu sayede ideal ara öğün olarak tanımlamıştır.

Uzman Diyetisyen Zeynep Subaşı ise, yulaflı meyveli yoğurt besininin gerek sağlık açısından ve gerekse de doyuruculuk açısından tavsiye edilebilecek besinler arasında yer aldığını ve ayrıca evde kolayca hazırlanabilecek yulaflı meyveli yoğurt tarifi hakkında da bilgiler aktarmaktadır. Uzman Diyetisyen Zeynep Subaşı tarafından sunulan yulaflı meyveli yoğurt pratik tarifi ise şu şekildedir;

  • İlk olarak yoğurdun çatal desteği ile iyice çırpılarak süzme yoğurt kıvamına ulaştırılmalı
  • Akabinde yoğurdun içeriğine muz, kaysı, çilek, ananas, üzüm ve benzeri türden meyvelerden dilimlenip ilave edilmeli
  • Son işlem olarak da 1 tatlı kaşığı oranında yulaf ezmesi ilave edilmeli

Yukarıdaki basit yulaflı meyveli yoğurt tarifi zayıflatıyor uygulayarak uzman diyetisyen tarafından belirtildiği üzere günlük ara öğünlerinizde bir miktar düzeyinde tüketmeniz yeterlidir.

Etiketler

Emirhan Cavak