Kısa Sürede Çok Zayıflatan ve Kilo Verdiren Yiyecekler Listesi Top 10

Kısa Sürede Çok Zayıflatan ve Kilo Verdiren Yiyecekler Listesi Top 10

Kısa Sürede Zayıflatan ve Kilo Verdiren En Sağlıklı 10 Yiyecek Listesi

Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyenler için en etkili 10 yiyecek hakkında aradığınız tüm bilgiler burada. Bu bilgiler sayesinde diyet listenizde bu besinlere yer verirken çok daha bilinçli olacaksınız. Dolayısıyla zayıflamanıza yardımcı olacak şekilde besinleri doğru tüketerek kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Çünkü günlük beslenmemizde olduğu kadar diyet yaparken de besinleri doğru tüketmek fazlasıyla önem teşkil etmektedir.

1- Esmer Pirinç

Bu sağlıklı tahıl bitkisel besin kaynağı olarak zengin bir kaynak olmakla birlikte kanser riskini azaltması, diyabet ve kalp hastalıklarının da önüne geçmesi ile bilinmektedir. Esmer pirinç ayrıca lif deposudur şöyleki;

İçerdiği 1.7 gramlık yağ yakımına dayanıklı nişasta ile tokluk hissi kazanmanızı sağlayacak ve düşük kalori almış olacaksınız.

Macera sever misiniz? Öyle ise alış-veriş listenize esmer pirinç yerine siyah pirinç eklemenizi de tavsiye ederiz. Esmer pirinçden daha fazla E vitamini içeren bu tahıl ise Yaban Mersininden bile daha fazla antioksidan içermektedir.

Esmer Pirinç Kaç Kalori : 100 gram Esmer Pirinç 110 Kalori

Esmer Pirinç Ne Kadar :  1 Kg Esmer Pirinç 7-8 TL


2- Havuç

Havuçlar yüksek oranda su ve lif içermeleri sayesinde doymuşluk hissinizi arttıracaktır. Havuçların kalori yakma potansiyellerini arttırmak için onları fırına atabilir ya da tavada pişirerek yiyebilirsiniz. Arkansas Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre kavrulmuş havuçlar çiğ olanlara kıyasla 3 kat daha fazla antioksidan içermektedir.

Tüm bunlara ek olarak beta-karoten içermesi nedeni ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve  gözlere faydası da  isptalanmıştır.

Havuç Kaç Kalori : 100 Gram Havuç 59 Kalori


3- Karnabahar

Bir tabağı sadece 25 kalori olan karnabahar düşük kalorisi ile tam bir vejeteryan besinidir. C vitamini,K vitamini, B6 vitamini, potasyum gibi besinler ve zengin lif içeriği ile tam aradığımız şey diyebiliriz.

Turpgillerden olan diğer kuzeni Brokoli gibi çiğ karnabahar hazımsızlığa sebep olabilir. Ancak buharda yaparak tüketir iseniz sindirimi kolay olacaktır. Tıpki patates püresi yapar gibi haşlanmış karnabaharı blendırdan geçirerek,çorba içerisine püre yapabilirsiniz.

Karnabahar Kaç Kalori : 100 Gram Karnabahar 30 Kalori


4- Yaban Mersini

1 kap (yaklaşık olarak bir su bardağı diyelim) yaban mersini antioksidan bakımından çok zengindir.Ayrıca 80 kalori ve 4 gram lif içererek vücudunuza direnç sağlayıp uzun süreçte kendinizi daha dinç hissetmenize olanak sağlar.

Yaban mersini manganez bakımından zengin olması sayesinde metabolizmanızı hızlandırır ve enerjik hissettirir.

Yaban mersini kansere sebebiyet veren serbest radikallere karşı bir bileşen içermektedir.Araştırmalar sonucunda bu bileşenlerin idrar yolu enfeksiyonlarını da önlediği,cildi parlak tuttuğu ve hafıza kaybını da önlediği belirlenmiştir.

Yaban Mersini Kaç Kalori : 100 Gram Yaban Mersini 42 Kalori


5- Brokoli

Yüksek derecede kalsiyum içeren ve önemli kanser önleyici bileşenlere sahip lif bakımından zengin olan brokoli size yanlızca 30 kalori kazandıracaktır.

Eğer bu çiçekli bitkiden yer iseniz sizi şişirerek tokluk hissi kazanmanızı sağlayacaktır.Öncelikle buharda yemenizi tavsiye edeceğimiz brokoliyibu şekilde hazmetmeniz daha kolay olacaktır.Kaynatarak ya da microdalga fırın içerinde yapacağınız brokoliler içerisinde bulunan kanser önleyici bileşenleri kaybedebilmektedirler.

Brokoli Kaç Kalori : 100 Gram Brokoli 34 Kalori


6- Lahana

Lahana C vitamini bakımından zengin antioksidan özelliğe sahip ve tam olarak bizlerin istediği gibi düşük kaloriye sahip bir besindir.

Bir kap lahana 22 kalori içermekte olup tabağınızı sonuna kadar doldurup yemenizde hiçbir sakınca yoktur.
İçinizde lahana çorbası diyeti uygulayanlarınız bilmektedirler ki bu sayede hemen tokluk hissi kazanacak hemde vejeteryan beslenmenizi devam ettirebileceksiniz. Yabancıların slaws adını verdiği lahana salatası içersinde kullanabilir ya da bizim kendimize özgü olan salatamıza dahi katabilirsiniz.Evde yapacağınız bir düşük kalorili burger üzerine de kullanmanız da ayrıca mümkündür.

Lahana Kaç Kalori : 100 gram lahana 50 Kalori


7- Avokado

Avokadoların yapamayacağını düşündüğünüz birşey mi var? Bu kaygansı müthiş besin

 • potasyum
 • tekli doymamış yağ
 • magnezyum
 • C ve E vitaminleri
 • folik asit

içermesinin yanı sıra görme gelişimi,iyi bir kalp sağlığı ve kanser riskini azaltmak için birebirdir.

Ayrıca avokadolar sizi forma sokmak içinde yardımcı olacaktır;bir çalışmaya göre,düzenli şekilde avokado tüketen kişilerin tüketmeyenlere oranla daha ince bel yapısına sahip olmaktadır.Bir başka araştırma ise yemek esnasında yarım avokado tüketen kadınların günün geri kalanında yemek yeme isteklerinin azaldığını ispatlamıştır.

Meyvelerin tadını çıkarmanın sayısız yöntemi bulunmaktadır(evet teknik olarak yanlızca tek bir tane var o da doğrudan yemek),ama şunu belirtelim ki eğer denemediyseniz avokado püresi ile yapılmış ayçekirdeği serpilmiş kepekli ekmek tostu ve yanında limonatayı mutlaka deneyiniz.

Bunun yanında Smoothie olarak adlandırdığımız yeşilliklerden oluşan buzlu içeceğinize de avokado püresini katabilirsiniz.Bal ile karıştırıp doğrudan yiyebilir,salata sosu oalrak tüketebilir veya da vejeteryanların yaptıkları gibi omletinize katabilirsiniz.

Avakadonun Faydaları

Avakado Kaç Kalori : 100 Gram Avakado 160 kalori

Avakado Kilosu Ne kadar : 1 Kg Avakado 20 TL


8- Ispanak

Ispanağın gerçekten yararları uzun bir liste oluşturmaktadır.Bunları sayacak olursak;

 • Zengin demir kaynağı
 • folik asit
 • K vitamini
 • C vitamini
 • lutein ve güçlü antioksidanlar

içermektedir ki bunlar yumurtalık ve göğüs kanserini önler.

Ispanak ayrıca kan şekerini düşürerek insulin seviyenizi de düzenler bu sayedede kilo kaybetmenize yardımcı olur.

Ispanak tüketmeniz için size önerebileceğimiz birkaç yöntem ise şu şekilde;

 • Salata içerisine bol miktarda koyabilir
 • illa pizza yiyecek iseniz üzerine serpebilirsiniz
 • yine pasta içersine koyulmktadır
 • sarımsak ile sote şeklinde zeytinyağında pişirebilirsiniz.

Ispanak Kaç Kalori : 100 Gram Ispanak 23 Kalori


9 – Somon Balığı

Tekli ve çoklu doymamış yağ asidi ile zengin olan somon balığı hızlı kilo yakımına neden olacaktır.2001 de yapılan bir deneyde katılımcılardan tekli doymamış yağ asidi ile beslenenler(Somon balığı gibi) 4 kilo kaybederken az yağlı diyet uygulanan diğer katılımcılar ise aynı miktarda ürün tüketmeleri sonucunda ortalama 2.5 kilo almışlardır.

İsveçde yapılan bu çalışma sonucunda; Özellikle protein kaynağı seçerken doymuş yağ içeren  kırmızı et yerine  çoklu doymamış yağ asitleri içeren(somon gibi) besinlerin tercih edilmesi iç organların yağlanmasını azalatacak ve karın yağlarınızdan kurtulmanızda fayda sağlayacaktır sonucuna ulaşılmıştır.

Somon Balığı Kaç Kalori : 100 Gram Somon Balığı 208 Kalori


10 – Ahududu

Bu muhteşem meyveden bir avuç dolusu alarak mısır gevreğinize ya da salatanıza katabilirsiniz.Sadece yarım kupa ahududu içersinde 4 gram lif içermekte olup günlük C vitamini ve manganez ihtyacınızın %25’ini karşılayacaktır.

Ahuduhular ayrıca güçlü antioksidan kaynaklarıdır ve içerdikleri yüksek oranda polifenol sayesinde kalp hastalıkları riskini de azaltacaktır.

Ahududu Kaç Kalori : 100 Gram Ahududu 52 Kalori


Hızlı Zayıflatan Yiyecekler


Hızlı Kilo Verdiren 10 Besin