Diyet Yaparken Kilo Yapar mı Ayva Kaç Kalori?

Diyet Yaparken Kilo Yapar mı Ayva Kaç Kalori?

Kışın vazgeçilmezi olan ayva kilo yapar mı, kaç kalori ve faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.  Sağlıklı yaşamamız için meyve tüketimi oldukça önemli. Özellikle bulunduğumuz coğrafya gereği meyve çeşitliliğimiz çok fazla olduğu için bu konuda şanslıyız. Ülkemizin her bölgesinde çeşit çeşit pek çok meyve yetiştirilebilmektedir. Bu çok çeşitli meyvelerden bir meyve var ki tatlısı, reçeli, kompostosu, çayı yapılır ve her türlüsü çok sevilir. Bu meyve kış aylarının bulunmaz nimetlerinden olan ayvadır.

Bugün sizlere içinde bulunduğumuz mevsim gereği pazarlarda, manavlarda yerini alan; çok çeşitli faydaları olan ayvadan bahsedeceğiz. Meyve ve sebzeleri mutlaka mevsiminde tüketin. Hem faydasını görebilmek hem de gerçekten yetiştiği mevsime bağlı yaşanan rahatsızlıkların önüne geçebilmek adına oldukça önemli. Kış mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden biri ayva bin bir derde deva.

Ayva Kaç Kalori

1 Adet ortalama (200 gram) boydaki bir Ayva 110 kaloridir.

1 Kilo Ayva 560 Kalori

Besin Değerleri
Toplam Yağ :0.1 gram
Kolesterol0 mg
Sodyum 4 mg
Potasyum 197 mg
Karbonhidrat 15 g
Protein0,4 g
A Vitamini40 IU
Kalsiyum11 mg
C Vitamini15 mg
Demir0,7 mg
Magnezyum8 mg

 

Ufak Bir not olarakta bunu ekleyelim : 1 adet ayva 2 adet elma ile eşdeğer kaloriye sahip.


Ayva Diyette Yenir mi

 • Ayva tok tutar. Ayvanın bu etkisi özellikle diyette olanlar için yardımcı olacaktır.
 • Herşeyi olduğu gibi ayvanında fazlasını tüketmemek lazım.
 • Tabi tok tutar diyede abartmayınız 🙂 Sebebi ise yazımızın devamında..

Ayvanın Faydaları Maddeler Halinde

 • Kış meyvesi olması yani yaratılışı gereği üst solunum yolu enfeksiyonları nezle, grip gibi soğuk algınlıklarına karşı birebir.
 • Ayvanın içerisindeki pektin maddesi mide ve bağırsak hastalıklarına özellikle iyi geliyor. Mide ve bağırsak dostu bir meyve.
 • Antioksidan özelliğine sahiptir.,
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Sarı Ayva kalbin bir numaralı dostudur. Kalbinizi güçlendirmek istiyorsanız ayva tüketin. Kalp sağlığı için birerbir kalp dostudur.
 • Buna bağlı olarak hipertansiyon hastalarına iyi geliyor.
 • Kanseri önleyici olarak da tüketilebilir.
 • İshal tedavilerinde de ayvadan yararlanılabilir. Şekersiz komposto halini tüketildiğinde ishale karşı olabiliyor.
 • Aslında ayva deyince gebeler ve emziren anneler ilk akla gelmektedir. Çünkü emziren anneler içim süt salınımını arttırır. Gebelikte ise özellikle ilk üç ayda mide bulantıları ile ilgili olarak da baskılayıcı olabiliyor.

Ayvanın Yaprağının Faydaları

ayva

Ayvanın yaprağı ve kabuğu da en az meyvesi kadar faydalı. Yaprağını ve kabuğunu demleme usulü çay yaptığınız takdirde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olabiliyor.

Sadece hastalıkları önlemiyor. Genç kalmanın sırrı da ayvada gizli. Çünkü ayva cilt sağlığı bakımından çok faydalı, hücreleri yenileme özelliği olduğu için yaşlanma karşıtı ve geciktirici bir özelliği var.


Ayvanın Çekirdeğinin Faydaları

Ayva meyvesi kabuğu ve yaprağının yanında uzmanlar çekirdeklerinin de kullanılmasını tavsiye ediyor. Peki ayvanın çekirdeklerini nasıl tüketeceğiz?

Çekirdekleri oldukça basit, 15 dakika sıcak suda demleyerek tüketebilirsiniz. Özellikle öksürüğe ve boğaz ağrısına çok iyi geliyor. Ancak ayva çekirdekleri sadece soğuk algınlığını tedavi etmiyor. Aynı zamanda ciltteki aknelerin iyileşmesini de sağlıyor. Çekirdeğinden elde edilen pelte cilde ve cilt sağlığına iyi geliyor. Dolayısıyla akne tedavisinde de ayva çekirdekleri kullanılabilir.


Uyarı!!!

Ayva fazla tüketildiğinde kabızlık yapabiliyor. Düzenli olarak ayva yerseniz üzerine bir de metabolizmanız tembel çalışıyorsa kabızlık şikayetine neden olabilir. Ancak bu şikayetten kurtulmak istiyorsanız da yine ayvadan yararlanabilirsiniz. Ayvayı ortadan ikiye bölün, bir bardak suda kabuklarıyla birlikte bir dakika kaynatın. Bu da Kabızlığa karşı bulunmaz bir nimettir. Bu kadar da mükemmel mucize dolu bir meyve.

Şeker hastaları da günlük tüketim miktarına dikkat etmesi gerekiyor. Eğer şeker hastasıysanız günde sadece çeyrek ayvayı tüketmeniz öneriliyor.

Etiketler