Diyet Hatası : Patates Kilo Aldırır mı?

Diyet Hatası : Patates Kilo Aldırır mı?

Patates Şişmanlatır Mı

Bugün diyet hataları olarak değerlendirdiğimiz bir diğer hatadan söz etmek istiyoruz ki bu da patatesin şişmanlatacağına dair düşüncedir.

Patatesin şişmanlatma özelliği tamamen tüketim miktarı ve tüketim şekli ile ilgilidir. Aslında bir besin tamamıyla şişmanlatır ya da bir besin tamamıyla zayıflatır demek çok da doğru olmaz. Çünkü her besin fazla miktarda tüketildiğinde ve yanlış tüketildiğinde kilo almamıza sebep olabildiği gibi bunun tam tersi yani uygun miktarlarda bu besini tükettiğimizde kilo kontrolünü çok kolay bir şekilde sağlayabiliriz.

5 Kilo Verdiren Patates Diyeti

Patates bir sebze olmasına rağmen biz onu ekmek grubundan sayarız ve ekmek değişimi olarak değerlendiririz. Ekmekle patatesi karşılaştırmak içerisindeki besin öğeleri bakımından çok daha doğru olur. Biz patates tükettiğimizde; glisemik indeksi biraz yüksektir, kan şekerimizi hızlı yükseltir. Eğer kan şekeri ile ilgili bir hassasiyetiniz varsa, bir insülin direnciniz veya şeker hastalığınız varsa; patates tüketimi sonrasında uyku haliniz ve halsizliğiniz olur. Bu da patatesin kan şekerini hızlı yükseltmesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü glisemik indeksi yüksektir.

Patates Kilo Aldırır mı

Eğer aşırıya kaçmadan, uygun miktarda ve uygun porsiyonlarda patatesimizi tüketirsek, ekmeğimizin yerine patatesi koyarsak, kilo kontrolünü çok kolay bir şekilde sağlayarak kan şekerimizi dengede tutabiliriz. Örneğin patates tükettiğiniz bir öğünde çokça salata tüketmenizi tavsiye ederiz. Çünkü patatesin yanında çok fazla salata tükettiğinizde salatanın içerdiği posa sizin kan şekerinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.

Bunun dışında patatesi kızartma şeklinde değil de buharda pişirerek veya haşlayarak ya da fırında pişirerek tüketmek çok daha sağlıklı ve daha hafif olacaktır. Özetle patates aslında şişmanlatmaz; ama tabii ki uygun miktarda ve uygun şekilde tüketildiği takdirde.


Haşlanmış patates Kaç Kalori : 77 Kalori


Fırında Patates Kaç Kalori : 96 Kalori


Patates Kızartması Kaç Kalori : 520 Kalori


1 tane Patates Kaç Kalori : 100 Kalori


Patates Cipsi Kaç Kalori : 502 Kalori