Balkabağının Faydaları

Balkabağının Faydaları

Balkabağının faydaları nelerdir

Bugün sizlere tupturuncu bir sebze olan balkabağından bahsetmek istiyoruz. Tam da mevsimi iken balkabağını tabii ki tatlılar da kullanıyoruz ama sebze yemeklerinde, çorbalarda, salatalarımızda her türlü tükettiğimiz besin de balkabağının kullanmakta fayda var.

Balkabağı gerçekten çok sağlıklı turuncu renginden dolayı da hemen şu dikkatimizi çekmeli, A vitamini çok yüksek çünkü turuncu renkli meyve ve sebzelerde A vitamini gerçekten çok yüksek miktarda bulunmaktadır.

Balkabağının Faydaları

A vitamini deyince de aklımıza ilk gelen şey de bağışıklık sistemi olmalı. Tam da mevsim değişikliği yaşarken grip nezle hastalıklar daha sık görülürken balkabağı bizi bu hastalıklara karşı koruyor.

balkabagi-kac-kalori

İçerisindeki hem A vitamini hem de C vitamininden dolayı gerçekten hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi bulunmakta aynı zamanda içerisinde E vitamini var yani deri sağlığında hücre yenilenmesinde çok etkili ve içerisindeki antioksidanlardan dolayı da kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Balkabapı Kabızlığa İyi geliyor

Balkabağında aynı zamanda yüksek miktarda posta yani lif bulunmakta ki özellikle kabızlık şikayeti bulunan kişiler için de çok kurtarıcı bir sebze olabilir.

Balkabağının Faydaları

Çorbalarımız da sebze yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Örneğin tavuk ya da et gibi yaptığımız yemeklerde fırın yemeklerinde aynı patatesi koyduğunuz gibi balkabağını da her türlü yemeği koyabilirsiniz gerçekten çok yakışıyor.

Balkabağı Kaç Kalori

100 gram balkabağı yaklaşık 26 kaloridir.

Balkabağının Bebeklere Faydaları

Bebeklerimize verebilirsiniz. Ek besine başladığımızda ilk altı aydan sonra biz balkabağını çok rahat ve sıklıkla kullanabiliyoruz. Çünkü sindirimi gerçekten çok kolay bebeklere vere bildiğimiz gibi çocuklara da verebiliriz yaşlılar tüketebilir. Aslında yediden yetmişe hepimizin balkabağını düzenli olarak tüketmemiz de fayda var.

Balkabağı Tatlısı Sağlıklı mı?

Balkabağı deyince aklımıza hemen balkabağı tatlısı gelmemeli. Çünkü balkabağı tatlısı çok fazla şekerle yapılan şekerli bir tatlı bu yüzden tatlısını yapmak yerine yemeklere koymak gerçekten sağlık açısından çok daha etkili. Tatlı yaparken içerisine şeker koymadan ve Tarçınla bu tatlıyı yapabilirsiniz bu şekilde balkabağı tatlısını bol tarçınlı yaptıktan sonra blendırdan geçirip kuplara koyarak kaşıkla tüketebilirsiniz. Gerçekten çok keyifli oluyor. Yine misafirlerinize de bu şekilde şekersiz yaptığınız balkabağından kuplarla ikram edebilirsiniz.

Hipertansiyon Hastalığına İyi Gelir mi?

Potasyum miktarı yüksek olan balkabağı aynı zamanda hipertansiyon hastalıklarına karşı da koruyucu düzenli olarak Siz de sağlığımız için ve tabii ki keyif veren bir sebze olduğu için balkabağı tüketimi ihmal etmeyin sağlıklı günler.

zayıflama.net bizleri takip etmeyi unutmayın 🙂