Baklava Kilo Aldırır mı, Kaç Kalori ?

Baklava Kilo Aldırır mı, Kaç Kalori ?

Baklava Kilo Aldırır mı

Sizlere bu yazımızda baklavanın kalorisinden bahsetmek istiyoruz. Evet ramazan bayramı geldi çattı, özellikle oruç tuttuysanız bir aydır oruçluydunuz ve şimdi de Ramazan Bayramı’nda bol bol börekleri, tatlıları biraz fazla kaçırabilirsiniz. Bu da sizin sağlığınızı bozabilir. Peki buna değer mi? Bizce değmez. Evet her şeyi tadabilirsiniz, herhangi bir yasak olmamalı hayatta; fakat tadımlık tüketmek alışkanlık haline gelmeli.

Bir Dilim Baklava kaç kaloridir

Baklavanın kalorisine gelecek olursak eğer, bir dilim baklava ortalama 280 kalori ve enerji içermekte. Peki bu ne demek? Ortalama 5 veya 6 porsiyon meyve demektir. Normalde biz hiçbir zaman bir dilim baklava ikram etmeyiz misafirlerimize. Genellikle 3 dilim kadar baklava ikram ederiz, bize de çoğunlukla böyle ikram edilir. Fakat üç dilim baklavanın kalorisi ortalama 800-900 kalori kadardır. Bu gerçekten çok yüksek bir miktar. Şöyle ki gün içerisinde Örneğin 1500-1600 ya da ortalama 2000 kalori almamız gerekiyorken neredeyse yarısını baklavadan almış gibi oluyoruz.


1 Dilim Baklava : 280 Kalori


1 Dilim Cevizli Baklava Kaç Kalori : 285 Kalori


1 Dilim Cevizli Baklava Kaç Kalori : 296 Kalori


Ev Baklavası Kalori : 311 Kalori


Bununla birlikte baklava basit şeker içeriyor ve şekerimizi birdenbire fırlatabiliyor, herhangi bir besin değeri yüksek değil, içerisinde tabii ki vitaminler var beyaz ondan dolayı B vitamini içeriyor; fakat bu bizim için yeterli bir besin değeri değil. Bizim için önemli olan posa veya lif içermiyor. Bu yüzden eğer baklava tüketecekseniz bir dilimden fazla tüketmeyin.

Baklava Kaç Kalori ve Kilo Aldırır mı?

baklava kilo yapar mı

Baklava yerine daha çok meyve tüketmeye çalışın. Çünkü meyveler antioksidan içermekte, vitamin içermekte, çok güzel tokluk hissi vermekte ve tatlı ihtiyacımızı da gidermektedir. Dolayısıyla bu sıcak yaz günlerinde lütfen misafirlerimize baklava gibi ağır, enerji miktarı yüksek olan ve gerçekten rehavet çöktüren bir tatlı değil de; daha fresh, bize daha fazla keyif ve enerji veren rengarenk meyveleri tercih edin ve ikram edin. Bu şekilde renkli bir meyve tabağı yaparak misafirlerimize ikram edebiliriz. Ama yok “Ben geleneksel bir misafir ağırlama şeklini tercih etmek istiyorum, yani tatlı tercih etmek istiyorum.” diyorsanız, o zaman da güllaç gibi sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edebilirsiniz.

Örneğin elmadan veya şeftaliden bir meyve tatlısı yapabilirsiniz ve meyveleri bu şekilde tatlı olarak tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha hafif bir tatlı seçimi yapmış olursunuz. Yoksa Ramazan Bayramı, misafirliğe gidelim, bol bol tatlı yiyelim, börek yiyelim ve hareket etmeyelim gibi bir yanlışa düşersek, bu bize fazla kilo olarak geri dönecektir. Mutlaka her gün bir saat kadar yürüyüş yapmayı ihmal etmeyelim ki hem kilo almayalım hem kendimizi iyi ve dinç hissedelim.

Keyifli, sağlıklı ve hafif tatlılar içeren bir Ramazan Bayramı geçirmenizi diliyoruz. 🙂