Ay Çekirdeği Kaç Kalori Kilo Yapar mı Diyette?

Ay Çekirdeği Kaç Kalori Kilo Yapar mı Diyette?

Çekirdek Kalorisi Kilo Aldırır mı, Çiğdem Diyette Yenir mi?

 Ay Çekirdeği Kaç Kalori Kilo Yapar mı Diyette? Kilo problemi birçok insanın başını ağrıtan büyük bir derttir. Kilo verme diyeti için diyetisyenlere veya yaşam koçlarına onlarca para dökmek çoğumuzun zoruna gidiyor ve zorluklarla kazandığımız parayı çöpe atıyor gibi hissediyoruz. Özellikle de diyet yaparken yapılan yanlışlar kilo vermeye değil aksine almaya yarıyor.

Diyette pek çok dikkat edilmesi gereken husus var ve bunlar dikkat edilmezse sağlığımızı bozabilecek şeyler. Bunlardan başında yiyecekler geliyor. Çoğu yiyecek sanıldığının aksine daha fazla kalori barındırır. Çekirdek içerisinde bulundurduğu yağ oranı bakımında fazla kalori sağlar. Dışarıda satılan kavrulmuş ve tuzlanmış çekirdekte hem kalorisi hem de tuzlu olması bakımından diyet yapan insanlar için pek arkadaş canlısı bir besin değildir. Kabak çekirdeği için bu yazımıza bakınız. Gelin bunu kendi gözlerimizle görelim:

Ay Çekirdeği Kaç Kalori: Bir çekirdek kalorisi sorusuna yanıtımız için çeşitli araştırmalar yaptık ve sizlere kısa bir sunum hazırladık. Diyet yapanların özellikle de kilolu kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri de yiyeceklerin içerisinde ne kadar kalori ve yağ oranı bulunduğudur. Yedikleri yiyecekler ne olursa olsun mutlaka bir şüpheye düşerler. Biz de sizin için ay çekirdeği içindeki yağ dengesini ve bir çiğdem içinde ne kadar kalori olduğunu araştırdık ve bunu sizlerle paylaşıyoruz.

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori, Kilo Yapar mı?

Elimizde 20 gr olarak bir avuç ay çekirdeği olduğunu düşünelim. Avuç içerisindeki bu çekirdekte kalori miktarı 75 oluyor. Marketlerde satılan paket çekirdeklerde ise 118 kalori bulunur. Kavrulmuş ve tuzsuz olarak satılan çeşitlerinde daha fazla kalori bulunur.20 gramın çekirdekte 120 kalori mevcuttur. Sahip olduğu oran besin değeri açısından zengin olsa da vücuda yağ depolanması açısından sıkıntılıdır.

Çeşitlilik arttıkça kalori oranlarında da farklılıklar mevcuttur. Bu da insan vücuduna giren kalori oranının artması veya azalması demektir. Kişi ne kadar çok çekirdek yerse vücudu o kadar fazla kalori alacaktır.

(Çiğdem) Çekirdeğin Besin Değeri Nelerdir?

Çekilmiş çekirdeklerde karbonhidrat oranı 6,4 gramdır. Protein oranı 7,4 gram, yağ oranı ise 2,1 gramdır. Hazır paketlerin besin değeri daha az olmakla birlikte yağ oranı daha fazladır. Hazır paketteki çekirdeklerde karbonhidrat oranı 2,2 gramdır. Protein oranı 4 gram, yağ oranı ise 10,5 gramdır. Taze çiğdem içinde ise karbonhidrat oranı 12.33 gramdır. Protein oranı 22.47 gram, yağ oranı ise 49 gramdır.

Kısaca özetleyecek olarak besin değerinde yağ oranı fazla olan çekirdek türü vücuda daha fazla yağın girmesine sebep olur.

Çekirdek bağımlısı birini düşünelim. Günde iki tabak yani dört avuca yakın çekirdek yemiş olsa vücuduna 300 kalori alır. Diyet yapan biri için 300 kalori oldukça fazladır. Vücuttaki yağ yakımı kişiden kişiye değişir. Bu da vücudu az yağ yakan birinin diğer insanlara oranla daha fazla yağ biriktirmesi demektir.

Çekirdek türleri vitamin, mineral içeriğinin yüksek olması yanında yağ oranları da yüksektir. Bu nedenle tüketimi konusunda dikkatli olunmalı, miktar olarak 1 avuç geçilmemelidir.

Çekirdeğin faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ay çekirdeği lezzetli bir çerezdir. Bedense faydalı olabilecek olan çok sayıda vitamin ve mineral içeriyor. İçerisinde bol miktarda protein, yağ, E ve B vitaminleri, bakır, selenyum, mangan, çinko, magnezyum gibi elementler vardır. Çekirdek bağımlılık yapar. Birçok çekirdek çeşidi başlayınca duramayacağınız tatlara sahip olduğu için fazla tüketimi zararlıdır. Az tüketilmesi sağlık açısından daha iyidir. Taze olarak ve işlenmemiş çekirdek tüketmek en sağlıklı olanıdır. Çekirdek İyi bir E vitamini kaynağıdır. “Yirmi sekiz gram ay çekirdeği E vitamini için önerilen günlük besin alım miktarının yüzde 76’sını sağlıyor. Bu da göz sağlığınızı koruyor. İçerisinde bulunan Selenyum olan E vitamini ile birlikte işlev gören bir mineral. Vücuttaki Selenyum alım miktarının önemli bir kısmını karşılar. Doymamış yağlar barındırmasının yanı sıra bedende kas ve doku gelişimine ve korunmasına yardımcı olan protein de içeriyor. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin korunmasına, vücutta kan şekerinin dengede tutulmasına yardım ediyor. Çekirdek diyet yapanlar için oldukça besleyicidir.

Dondurma Kilo Yapar mı, Kaç Kalori ?

Çekirdek Kilo Aldırır Mı?

Diyet yapanların ve formunu korumak isteyen kişiler için kavrulmuş ve tuzlu olan çekirdeklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Fazla tüketildiğinde bir zarar vermesi kaçınılmazdır. Az tüketildiği takdirde sağlık açısında pek çok faydası gözlemlenmiştir. Çekirdeğin kalori değeriişlendikçe artar. Diyet yapanlar kavrulmuş ve tuzlu olanlarından uzak durmalıdır. Aksi takdirde vücutlarında kalori alımından kaçamazlar. Tuzsuz ve çiğ olarak tüketilirse daha faydalı olacaktır. Yenme miktarına dikkat edilirse kilo problemi yaratmaz.

Çekirdek kilo yapar mı işte bu soruya yanıtımız şöyle: Biz yine de diyet yapanların ve kilo problemi olanların mümkün olduğu kadar kavrulmuş çekirdek ve aşırıya kaçan yemelerden uzak durması gerektiğini vurguluyoruz. Diyet listenizin ve düzenli verilen kalorilerin bir artış göstermemesi için çekirdek ve içerisinde pek çok yağ bulunduran ürünlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Çekirdek ile kilo vermek mümkün değil fakat düzenli tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır.

 

Karpuz Çekirdeği Faydalı mı?


Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir ?


 

3 YORUM

  1. Sorumun cevabı nı alamadım

  2. cekirdek kilo yapiyosa ben öleyim artik yani !

  3. Dondurmalarin uzerinde yazan kalori miktarlari daha fazla..