Hamilelikte Fazla Kilo Almamak ve İdeal Kilo Hesaplama

Hamilelikte Fazla Kilo Almamak ve İdeal Kilo Hesaplama

Hamilelikte Çok Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir. Hamilelikte İdeal Kaç Kilo alınır. Hafta hafta kilo dağılımları ve alınabilecek ideal kilolar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Hamilelikte yeterli ve dengeli beslenerek, planlı hareket ederek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak hem bebeğinizin gelişimine katkıda bulunur hem de anne adayı vücudunda oluşacak değişikliklere karşı kendini hazırlamış olur. Özellikle hamilelikle birlikte değişen hormonlar anne adaylarını aşırı duygusal, aldığı kilolar sonucu dış görünümüne takıntılı vb karmaşık duygulara sokabiliyor. Bu nedenle özellikle gebelikte yeterli ve dengeli beslenmenin önemi çok büyüktür.

Hamilelikte Kaç Kilo

Evet gebelikte artık iki kişiyiz. Ancak bu, özellikle iki kişilik yemek anlamına da gelmiyor. Yapılan bu yanlış hatalar maalesef gebelik döneminde çok fazla kilo alımına sebep oluyor. Daha sonrasında da kilo verimi çok daha zorlaşıyor. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Normalde hamilelik boyunca 9-10 kilo alımı sağlıklı olarak kabul ediliyor. Ama eğer anne adayı hamileliğe fazla kilo ile başladıysa gebelik süresince 7-8 kilo alması yeterli oluyor. İkiz bebek söz konusu ise 17-22 kilo yeterli olacaktır.

Gebe olduğunu öğrenenler mutlaka hekimlerinin kontrollerini yaptıktan sonra bir beslenme uzmanı ile çalışırsa bu süreci en güzel şekilde geçirebilirler. Anne adayı hamileliğinde abartmadan tüm besinleri dengeli biçimde içeren beslenme biçimine geçtiği zaman bir de hareket ederse her gün 30 dakika yürürse fazla kilo almadan gebeliği atlatacaktır.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte alacağınız kiloyu belirlemek için hamileliğe başlangıç kilonuz çok önemli. Normalde gebeler 6 ile 24 kilo arası kilo alabilmektedir.

Anne gebeliğe başlarken çok kiloluysa o zaman hamileliği boyunca en fazla 7 kilo alması lazım ki sonrasında fazla kiloları problem olmasın.

İkiz doğum bekleyen anne adayları için en fazla 20 kilo yeterli olacaktır.

Anne adayı zayıfsa en fazla 18 kiloya kadar alabilir.

Anne adayı normal bir kiloda ise en fazla 16 kiloya kadar çıkabilir.

Fazla kilolu bir anne adayı ise 11-12 kiloda kalması en doğrusudur.

Dolayısıyla hamileliğe kaç kilo ile başladığınız sağlıklı bir hamilelik geçirip fazla kilo almamanız için belirleyici olmaktadır.

Hamilelikte kaç kilo almanız gerektiğiniz hafta hafta anlatan tablomuzu inceleyebilirsiniz.