Hamilelikte Diyet Yapılır mı?

Hamilelikte Diyet Yapılır mı?

Merhaba sevgili anneler belki olmanız gereken kilodan birazcık daha fazla kilo ile hamile kalmış olabilirsiniz. Aklınıza hamileyken diyet yapabilir miyim? sorusu gelmiş olabilir. Sizlere yardımcı olabilmek için bugün bu konuya değineceğiz. Evet, anne adayları hamilelikte diyet yapılır mı? sorusunun yanıtını sizlerle birlikte arayalım.

Hamileyken diyet yapmak doğru bir şey değil. Neden doğru değil?

Hamilelikte 7 kilodan az almak bebeği tehlikeye sokuyor. Yani erken doğumdan düşük riskine, bebeğin anomalisine kadar pek çok riski olabiliyor. Hamilelikte diyete uzmanlar kesinlikle karşı çıkıyor. Ancak eğer kişi aşırı şişmansa diyet yapmadan bazı istisnalar olabilir.

Hamilelikte diyet yerine önceliğimiz hamile kalmadan önce ideal kilomuzu bulmak olmalı. Ama hamilelik başladı ve biraz kilomuz fazla ise, bu noktada birazcık ilk ayları kilo almadan geçirmekte fayda var. Yani kişi aşırı şişman olarak gebe kaldıysa ilk 3 ay düşük kalorili bir beslenme programı uygulayabilir. Ama 4. aydan itibaren hamilelerde yiyeceği kısmak doğru değil.

Zaten hamileliğin 3. aydan sonra son trimester dediğimiz son 3 ayda özellikle kilo alımı ister istemez olacak. Çünkü bebeğin gelişimi hızlanıyor ve gereksinimleri artıyor. Yani Son 3 ayda zaten bebekle birlikte kilo alacaksınız. Bu yüzden ilk üç ayı kilo almadım geçirmeye özen gösterebilirsiniz. Yani biraz fazla kilolu hamileliğe başladıysanız İlk üç ay dediğimiz 1. trimester döneminde kalori alımını artırmadan aynı kiloda geçirebilirsiniz.

2. trimester dediğimiz üçüncü aydan itibaren beslenmenize artı 300 kalorilik bir ekleme yapmanız gerekmektedir. Çünkü bebeğin gereksinimleri artıyor. Unutulmamalıdır ki, annenin aldığı gıdalarla plasenta yoluyla bebek besleniyor. O yüzden bebeğin gereksinimlerini karşılamak ve anne de kendi depolarını boşaltmamak için bu 300 kalorilik açığı kapatmamız gerekiyor. Yani burada kısıtlayıcı bir diyet yapmanın bir anlamı yok. İster istemez kilo alınacak. Bu yüzden kısıtlayıcı diyetlerin hem annede hem de bebekte sağlık sorunları oluşturabileceği unutulmamalı.

Hamile Kalmadan Önce Diyet

hamilelikte diyet

Hamilelikte diyet yapmak yerine hamileliği planladığınız andan itibaren gebe kalana kadar diyet yapabilirsiniz. Bu konuda özellikle yurt dışındaki bireyler vücudunu hamile kalmayı planladığı andan itibaren hamileliğe hazırlamaya başlıyor. Anne adayı hem kilosunu hazırlıyor hem de bebek için vücudunun gereksinimlerini. Sizin de fazla kilolarınız varsa hamile kalmayı planladığınız takdirde öncelikli amacınız kilonuzu vermek olmalı. Sonrasında hamilelik planlanmalı. Aksi takdirde hamilelikte diyet kesinlikle yapılmamalı.