Hamilelik Diyeti Nedir Nasıl Yapılır Beslenme Listesi

Hamilelik Diyeti Nedir Nasıl Yapılır Beslenme Listesi

Öncelikle hamilelik sürecinde ki kadınların kilo konusun da daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çünkü hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bundan dolayı doktorların da hamile kadınların bu durumdan dolayı doğabilecek sorunları ortadan kaldırmak amacıyla diyet programlarına uymalarını istediklerini görmüşüzdür. Bu diyet neden bu kadar önemli biraz daha açacak olursak eğer kadının erken doğum yapma riskini, kabızlığı,mide yanmalarını,yüksek tansiyonu ,anemiyi ve gebelik şekerinin yarattığı hastalıkların riskini azaltıcı  etkisi vardır.Ayrıca hamilelik sürecinde aşırı kilo alımı bebeğinde kilolu doğmasına sebep olabilmektedir.

Bir diğer sebep ise hamilelik de alınan kiloların geri verilememesinden dolayı hamilelik diyeti bir daha ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Uzmanların yaptığı bir açıklamaya göre hamilelik sürecinde ki kadınların kilo alma seviyesi  9-11 kilo olarak belirtilmiştir. Eğer çok fazla kilo aldığını düşünüyorsanız gebelik diyetini de uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda hamilelik diyetinden bahsetmeye devam edeceğiz.

Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

 

Bu dönemde  özellikle vitaminli ve mineralli besinleri tercih etmeliyiz. Mümkün olduğu kadar fazla çeşit besin tüketmeniz de iyi bir seçenektir. Fakat her besinden de yeterli ölçüde tüketmek daha sağlıklı olmanızı ve bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Eğer beslenmenize dikkat etmeyip aşırı derece de kilo almak veya kilo vermek gibi sorunlar yaşarsanız da hemen bu huyunuzdan vazgeçip doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Şimdi hamilelik diyeti yaparken hangi besinleri tüketmeliyiz onlara maddeler halinde bir bakalım;

 • Meyve ve Sebzeler
 • Tahıllar
 • Süt Ürünleri
 • Zengin Protein İçeren Besinler

Tek tek irdeleyecek olursak;

 Meyve ve Sebzeler

 

Hamilelik döneminde belki de en fazla dikkat etmemiz gereken husustur meyve ve sebze tüketimi . Gün içerisinde ana öğünlerden sonra tüketilecek olan meyve ve sebzeler hem takviye besin olacak hem de sıvı,vitamin takviyesi görevi görecektir. Buna ek olarak kurutulmuş sebze ve meyvelerde tüketilebilir. En önemli noktayı da söylemiş olalım, vücudunuzun tatlı ihtiyacını meyveler aracılığı ile karşılamış olursunuz. Böylece hazır gıdalardan kendinizi ve bebeğinizi uzak tutabilirsiniz. Şu konu da da dikkat etmeniz gerekli doğal gıdalardan alınan şekerin kan şekerine etkisi olabilir fazla tüketmekten kaçınmalısınız.

Tahıllar

Kahvaltı hamilelik döneminde ki en önemli unsurlardan bir diğeridir. Özellikle kahvaltı yapan anne adaylarının kahvaltı sofralarında bol bol tahıl tüketmeleri gereklidir. Diyet listeniz de mutlaka makarna,kraker,ekmek ve kahvaltılık tahılların bulunması şarttır. Ekmeklerinizi genellikle kepekli seçmenizi ve beslenme listenize de öyle eklemeniz gerekir.

Süt Ürünleri

 

Hamilelik diyeti yapan bir annenin en önemli ihtiyaçlarından birisi de kalsiyum ihtiyacıdır. Kalsiyum bebeğin gelişiminde büyük rol oynar özellikle de kemik gelişiminde. Bu sebepten dolayı hamilelik diyetinde mutlaka günde bir dilim peynir bulunmalıdır. Buna ek olarak da bol bol yoğurt tüketilmesine dikkat edilmesi gereklidir.Mesela akşam veya öğle yemeklerinde  cacık veya ayran bulundurulabilir.

Zengin Protein İçeren Besinler

 

Proteinlerin en önemli özelliği hamile kadınlarda yapıcı etkisinin bulunmasıdır. Çok protein almak zayıflığın habercisi gibi gözükse de hamilelik diyeti yapan kadınların mutlaka protein ihtiyacını karşılaması gereklidir. Çünkü proteinler kalp ve beyin için önemli olmakla beraber bebekte de organların oluşmasında yarımcı olmaktadır. Bu cümleden ne kadar önemli olduğunu siz de anlamışsınızdır. Bu sebeple protein almak bebeğin sağlıklı doğmasına çok büyük etki sağlayacaktır.Hamilelik diyet listesinde bulundurulması gereken bazı protein deposu yiyecekleri sizin için şu şekilde belirtelim ;

 • Yağsız et
 • Tavuk,
 • Balık
 • Kuru Fasulye
 • Bezelye
 • Yumurta
 • Fındık

 

Bu besinleri listenize ekleyip daha güzel bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Etiketler

Emirhan Cavak

1 YORUM

 1. kardeş içeirk girerken zayıflama çayları takip et 🙂