Teff Bitkisi ve Teff Tohumu Nedir, Faydaları ve Özellikleri

Teff Bitkisi ve Teff Tohumu Nedir, Faydaları ve Özellikleri

Teff bitkisi ve teff tohumu son zamanlarda çok gündeme gelmektedir. Bizde sizler için tüm detayları araştırdık ve herşeyi yazdık. Tüm detayları okumaya başlayabilirsiniz.

Teff Bitkisi Nedir?

Günümüzde değişen hayat şartlarından dolayı özellikle son yıllarda ortaya çıkan ve artan birçok hastalıktan korunmak amacıyla insanlar genel itibariyle bitkisel ve sağlıklı bir yaşam için yeni araştırmalar yaparak yemek düzenlerine daha dikkat etmeye başlamışlardır.

Bu bakımdan sağlıklı bitkisel besinler arasından yeni yeni popülerleşmeye başlayan teff bitkisi aslında fazla bilinmemesine rağmen günümüzde kullanılan birçok bitkilerden çok daha yararlıdır. Özellikle son yıllarda besin değerleri ile öne çıkan ve bütün dünya tarafından sıkça talep edilen kinoa bitkisinden dahi daha sağlıklı ve besin değerleri yüksek olarak gözükmektedir.

Kinoa Nedir, Zayıflatır mı?

Kinoa bitkisinin aksine teff tahıl grupları içerisinde yer almaktadır. Bu bakımdan teff bitkisi aslında dünyanın en küçük tahıl tanesidir. Kahverengi, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 çeşidi bulunan teff bitkisi senede bir defa ekilmektedir.

Dünya’da en çok Etiyopya’nın belirli kesimlerinden yetişen teff bitkisi ayrıca Mısır, Avustralya, Birleşik Devletler ve Kanada ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Türk damak tadına fazla yabancı olmayan teff bitkisinin tadı çoğunlukla ceviz ve fındığa benzetilmektedir.

Buğday gibi toprağa tohumun serpilmesiyle üretilen teff bitkisi genel itibariyle buğdaya benzese de farklı yönleri de bulunmaktadır. Örneğin buğday sonbahar aylarında ekilip haziran civarında hasat edilirken teff bitkisi Haziran ayı ve sonrasında ekilir ve yaz sonuna kadar hasat yapılabilmektedir.

teff bitkisi

Bu bakımdan buğdaya nazaran oldukça kısa sürede yetişen teff bitkisi buğday üreticilerine de büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü çiftçiler buğday ektikleri arsalara hasat zamanının ertesinde kısa sürede teff bitkisini ekibilmekte ve bu şekilde de bir senede iki kere hasat etmiş olmaktadır.

Teff Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Son yıllarda özellikle duyulmaya başlayan teff bitkisi hakkında sağlıklı yaşamak isteyen kişiler genellikle teff bitkisinin özellikleri nelerdir sorusunu araştırmaktadır. Öncelikle genel itibariyle Türkiye’de fazla üretilmeyen teff bitkisi tohumları yurtdışı kaynaklı tüketildiğinden dolayı satılan ve kullanılan diğer ülkelere nazaran daha pahalıdır.

Fakat oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olması ve tahıllar arasında en çok yarar sağlayabilen bitkilerden biri olmasından dolayı kısa süre içerisinde yaygınlaşacağı düşünülmektedir. Liste halinde teff bitkisinin özellikleri ve faydaları ise şu şekildedir;

Teff bitkisi oldukça yüksek oranda protein, demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor, C vitamini ve tiamin bulundurmaktadır. Bu bakımdan besin değerleri oldukça yüksek olan teff bitkisi sağlıklı yaşamak isteyenler için en ideal besinlerden biri olmaktadır. Bu yüzden özellikle vejeteryan kişiler başta olmak üzere herkes tarafından talep edilmektedir.
Önemli bir amino asit oranı bulunan bitki ayrıca glutensiz olmasından ötürü çölyak hastaları tarafından kullanılabilen bir besindir.
Ayrıca son dönemde bitkisel ürünlerle zayıflamak oldukça tercih edilir bir konuma yükselmiştir ve teff bitkisi de sindirim sistemini düzenlediği, yağ yakımını ve metabolizmayı düzenlediği için zayıflamak amacıyla sıkça başvurulan bitkiler arasında ön sıralarda yer almaktadır.
İçerisindeki besinler sayesinde kansere karşı önemli bir koruyucu besin kaynağı olan teff bitkisi bu bakımdan da günümüzde insan ömrünü kısaltan en büyük hastalıklardan biri olan kanserle mücadele içinde tüketilmektedir.
Teff bitkisinin öne çıkan özelliklerinden biri ise kan şekerlerini düzenleyici etkisinin olmasıdır. Özellikle şeker hastaları için önemli bir insülin dengeleyicidir.

teff satış

Teff Tohumu Nedir?

Dünyada khaksir ya da taf olarak da bilinen teff bitkisi tohumu nedir sorusu da sık sık araştırılan sorular arasındadır. Sağlıklı insanlar arasında oldukça sık bir tüketimi olan teff bitkisi özellikle et tüketimini fazla sevmeyen ya da et tüketme olanağı bulunmayan kişiler arasında protein oranın yüksek ve güçlü olmasından dolayı çok sık tüketilmektedir.

Teff Tohumu Faydaları

Teff bitkisinin üretimindeki en önemli aktör olan teff tohumu faydaları arasından tabii ki ilk sırada bu özelliği gelmektedir. Teff tohumu ile birlikte kısa sürede teff bitkisi üretimi yapılabilmektedir. Teff tohumundan yapılabilecek yemeklerden önce en önemli özelliği de budur.

Buğdayın özelliklerine benzeyen teff bitkisi de buğday gibi birçok yemek, ekmek ve benzeri çeşitleri için kullanılabilen teff bitkisi sağlıklı bir yaşam isteyen kişiler tarafından oldukça sık tüketilmektedir.

Çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer alan kanser, şeker ve obezite hastalıklarına karşı içindeki besinlerle beraber önemli bir yardım ,çözüm ve koruyucu olanaklar sağlayan teff bitkisi bu bakımdan şeker hastaları tarafından çok sık tüketilmekle birlikte kanserin zararlarına karşı önlemler alan ve beden sağlığına dikkat ederek boy ve kilo endeksi doğrultusunda ideal ve sağlıklı yaşam için gerekli olan kilosuna ulaşmak ve korumak isteyen kişiler tarafından tüketilmektedir.

İnstagram safası : https://www.instagram.com/tefflifeslim/
Türkiye satış sayfası : www.tefflife.com.tr

Etiketler