Tarhananın Faydaları Nelerdir, Kaç Kalori, PDF

Tarhananın Faydaları Nelerdir, Kaç Kalori, PDF

Tarhananın Faydaları Nelerdir, Tarhana Kaç Kalori ?

Merhabalar, bu yazımızda sizlere tarhana çorbasından ve içerdiği besin değerinden söz etmek istiyoruz. Tarhana çorbasını biz Türk halkı olarak çok severiz ve çok sık tüketiriz. Tarhana çorbası aslında çok iyi bir hazır çorbadır yani hazır çorba yapmak yerine, tarhanayı hemen bir su ile karıştırıp çorba haline getirmiş olmak ile hem besin değeri çok yüksek hem de gerçekten çok sağlıklı bir çorba elde ederiz. İçinde katkı maddesi olmayan ve doğal olan bir hazır çorbadır diyebiliriz.

Tarhana aslında “dar hane” den gelmektedir. Eskiden dar gelirli ailelerde “acaba ne yapsam da çoluk çocuk ailece doysak” gibi bir düşünce sonucunda evdeki malzemelerle yapılmış ve tarhana çorbası bu şekilde oluşturulmuştur.

tarhananın faydaları

Tarhananın Oluşumu ve Saklama Koşulları

Tarhana; buğday unu, yoğurt, baharatlar ve sebzelerin karışımından oluşan bir besindir. Bu malzemeler karıştırıldıktan sonra bir hamur haline getirilir. Bu hamur 3-5 gün kadar mayalandıktan sonra güneşin altında kurutulur. Ardından tarhana elde edilmiş olur. Burada dikkat edilmesi gereken şey özellikle besin değerinde bir kayıp olmasın diye; C vitamininde, B vitamininde bir kayıp olmasın diye güneşe direkt maruz kalmadan kurutmaktır. Yani güneşin altında özellikle çok sıcak havalarda yayıp kurutmak besin değeri kaybı oluşturacağından daha kuru bir ortamda, güneşe direkt maruz kalmayacak şekilde kurutmak çok daha doğru bir yöntem olacaktır.


Tarhananın Faydaları Oku – PDF


Tarhana besin değeri çok yüksek bir çorbadır. Çocuklar, yaşlılar, hastalar yani yediden yetmişe bütün çocuklar ve yetişkinler rahatlıkla içebilirler.

Tarhananın Faydaları Nelerdir

  • B vitamini yüksek olduğu için sinir sistemi üzerinde çok sayıda faydaları mevcuttur.
  • Özellikle besin değeri artsın diye çocuklarımız veya bizler için tarhanayı hazırlarken tarhananın içine bir miktar kıyma koyabiliriz. Bu sayede protein alımımızı arttırmış oluruz.
  • Tarhanayı hazırlarken tek başına su ile değil de bir miktar süt ekleyerek hazırlayabiliriz ve bu sayede protein kalitesi artarak besin değeri de artmış olacaktır.
  • Bazı yörelerde tarhanayı hazırlarken içine mercimek veya nohut koyarlar ki bu bitkisel proteini artırır. Bu tarzda hazırlanan tarhanalar besin değeri çok daha yüksek ve daha değerli tarhana türüdür.
  • Tarhanayı hazırlarken beyaz unun yerine tam buğday unu kullanılmalıdır. Bu sayede çok daha sağlıklı hale gelecektir.
  • Bir kepçe kadar tarhana 1 dilim ekmeğe denk gelmektedir. Bu da ortalama 60 ile 80 kalori kadar da enerji verir.
Etiketler