Sütün Yararları Nelerdir, Sütün Faydaları ?

Sütün Yararları Nelerdir, Sütün Faydaları ?

Sütün Yararları

Kemik, beyin ve tüm vücut gelişimine katkısı bulunan süt, son derece şifalı bir besin kaynağıdır. Süt tüketmek vücudumuzun sağlığı için oldukça önemlidir. Sütün faydaları arasında bulunan tüm bu özellikler sağlıklı birer gelişim için oldukça gereklidir. Özellikle çocuklar için süt tüketimi her şeyden daha fazla gereklidir diyebiliriz. Çocukların kemik gelişimine destek çıkan süt barındırdığı yüksek oranda A ve C vitamini ile iyi bir vitamin kaynağıdır. Peki sütün daha başka yararları yok mudur? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız ve sütü sevmek istiyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

SÜTÜN SAĞLIĞA YARARLARI

Sütün faydaları dediğimizde başlıca birçok özellik aklımıza gelebilir. Kalsiyum ve birçok vitamin bakımından zengin içeriğe sahip olması ile özellikle çocukların gelişme çağında tüketmesi gereken içeceklerden biridir. Peki sütün sağlığa faydaları nelerdir?
sütün faydaları

 

  1. SÜT ÇOK İYİ BİR KEMİK GELİŞTİRİCİDİR: Bünyesinde yağ bulunduran sütler kalsiyum oranından çok yüksek bir kaynaktır. Az yağlı bir bardak sütte bile çok fazla kalsiyum bulunur. Bunu örneklemek gerekirse; 1 bardak az yağlı sütte ortalama, günlük ihtiyacımızın %30’u kadar kalsiyum vardır. Bu nedenle çocukların gelişme ve büyüme çağlarında bol bol tüketmeleri gerekir.
  2. SÜT VÜCUDU DİNÇLEŞTİRİR: Süt, spor yapanlara oldukça iyi bir besin kaynağı olarak göze çarpar. Özellikle vücut gelişimi ile uğraşan kişiler her spordan sonra süt içerler. Az yağlı olarak tüketilen bu süt vücutta bulunan ve istenmeyen yağların yakılmasında sizlere yardımcı olur. Kasların kütle kazanmasını yine süt sağlar. Spordan sonra kaybedilen enerji süt içilerek tekrar vücuda kazandırılabilir.
  3.  SÜT OBEZİTEYE İYİ GELİR: Çağımızın hastalığı olarak gösterilen obezite, ne yazık ki dünya üzerinde birçok insanı ağına yakalamıştır. Eğer hareket etmeyen biriyseniz ve obezite yoluna doğru ilerliyorsanız sizlere tek önerimiz az yağlı süt için. Süt, vücutta bulunan yağı doğal yollarla yakar. Bu sayede obezite tehlikesini ortadan kaldırır ve daha fazla kilo almamanıza yardımcı olur. Ancak bu noktada söylemeliyiz ki; hiçbir şey tek başına sürekli olarak işe yaramaz. Bunun yanında spor da yapmak gerekir. Bu nedenle sporu hayatınızın vazgeçilmez bir parçası haline getirin.
  4. DİŞLER ve SAÇLAR SÜT İLE DAHA SAĞLIKLI: Sütün faydası olarak söyleyeceğimiz bir diğer madde dişlerin ve saçların süt ile daha sağlıklı olduğudur. Süt, özellikle az yağlı olarak içildiğinde daha sağlıklı dişler kazandırmaktadır. Dişleri daha güçlü hale getiren süt aynı zamanda saç köklerini de güçlendirerek saçların kopmaz bir hale gelmesine yarar sağlamaktadır. Dökülmeyen ve daha parlak saçlar için kesinlikle az yağlı süt tüketmelisiniz.
  5. SÜT KABIZLIĞA İYİ GELMEKTEDİR: Süt, bağırsaklar için oldukça yararlıdır. Az yağlı süt tüketildiğinde az çalışan bağırsaklar daha düzenli ve seri bir şekilde çalışmaya başlar. Bu sayede kabızlık gibi sorunlar baş göstermeden süt ile yok edilir. Aynı zamanda vücuda enerji vermesiyle süt, hayatımızın vazgeçilmez içecekleri arasında bulunur.
  6. KAN BAINCI SÜT İLE KONTROL ALTINDA: Az yağlı sütlerin çok yüksek vitamin ve mineral kaynağı olduğunu söylemiştik. Sütün faydaları olarak şimdi kan basıncı hakkında bahsedeceğiz. Sütün bünyesinde bulunan yüksek oranda magnezyum ve potasyum kan basıncının seviyeli bir şekilde durması sağlanmaktadır. Bu sayede kan basıncı süt ile kontrol altında tutulur diyebiliriz. En büyük sorunlardan biri olan felçler süt tüketilerek daha aza indirgenebilir. Süt kan basıncını seviyeli bir şekilde koruduğu için kalbe de çok iyi gelmektedir. Bu özelliği ile kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma oranımızı düşürür. Süt, aynı  soğan gibi kalp sağlığı için vazgeçilmez bir besindir. Eğer soğanın özelliklerini merak ediyorsanız sayfamız üzerinden en verimli bilgilere ulaşabilirsiniz.
  7. SÜT İLE DAHA GÜÇLÜ KASLAR: Süt, yukarıda da söylediğimiz gibi kas sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sütün faydası kas gelişimine etki etmektedir. Özellikle spor yaptıktan sonra içilecek bir bardak az yağlı süt kaybedilen enerjiyi vücuda geri kazandırır ve içerdiği protein ile kasların gelişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle her antrenmandan sonra bir bardak yağsız süt içmeniz gerekmektedir.

Su İçerek Nasıl Zayıflanır, İçmek Zayıflatır mı?

 

2 YORUM

  1. süt ne kadar faydalıymış 🙂