Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

Yemeklerimize lezzet katan, ağzımızda koku oluşmasına neden olan ve vücut kokusunu dayanılmaz derecelere getiren sarımsak bu özelliklerinin tersine oldukça faydalı bir gıdadır. Sarımsağın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bu nedenle sırf ağız kokusu yapıyor ve insanlar tarafından kötü algılanıyor diye sarımsak tüketmemek gerçekten yanlış bir tutum olur. Peki sarımsağın yararları hakkında neler biliyorsunuz?

SARIMSAĞIN YARARLARI NELERDİR ?

Son zamanlarda araştırmalara sıklıkla konu olan sarımsak, ortaya çıkan özellikleri ile okuyanları şaşırtacak derecede yarara sahiptir. Öyle ki sırf ağız kokusu yapıyor diye tüketmeyenleri bile sarım yedirtecek cinsten olan bu faydaları son derece etkili özelliklere sahiptir. Sahip olduğu besin değerleri ile

günlük;

 • manganez ihtiyacımızın %15’ini,
 • C vitamini ihtiyacımızın %10’unu,
 • kalsiyum ihtiyacımızın %4’ünü
 • bakır ihtiyacımızın %2.5’ini karşılamaktadır.

Sarımsak son yapılan araştırmalarda ortaya çıkan özellikleri ile dikkatleri üzerine toplamıştır. Öyle ki kalp ve damar sağlığına çok iyi geldiği belirlenmiştir. Sarımsak hakkında yapılan araştırmalarda görülmüş ki %8’e kadar kötü kolesterolü düşürmüştür. Tıpkı  brokolinin ( brokolinin faydaları )sahip olduğu özellik gibi. Eğer brokolinin özelliklerini bilmiyorsanız sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sarımsak tansiyon üzerinde çok etkili bir işleve sahiptir. Sarımsağa kokusunu veren alliin bileşeni anjyotensin 2 adı verilen hormonu bakılar. Bu hormon damarları daraltarak kan basıncını artırır. Bu hormonu sarımsak baskılar ve kan basıncını dengeli bir seviyede tutar.

Sarımsağın kan inceltici bir özelliği bulunur. Bu sayede kan dolaşımı rahatlar ve tansiyon daha normal seviyelerde durur. Sarımsak tansiyon üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

sarımsak yağı faydaları

Sarımsak tüketilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan;

 1. Adet kanaması veya ameliyat ile oluşan kanamalar olduysa/olacaksa kesinlikle sarımsak tüketilmemelidir.
 2. Kan basıncı düşük seviyelerde olan kişiler sarımsak yememelidirler. Sarımsak düşük olan kan basıncınızı daha da düşürerek halsiz kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle kan basıncı düşükken tüketilmemesi gerekir.

Bildiğiniz gibi sarımsak sadece sofralarımızı renklendiren bir besin olarak kullanılmamaktadır. Özellikle sağlık alanında birçok ilaç üzerinde sarımsağın kullanılması onun ne kadar faydalı bir gıda olduğunun göstergesidir.

Sarımsak ile virüslerin neden olduğu hastalıklardan korunabilir veya kurtulabilirsiniz. Sarımsak bu hastalıkların iyileşme sürecini artıran bir özelliğe sahiptir.

Sarımsak tüketimi gerçek anlamda az pişmiş olarak yapılmalıdır. Aslında tüm sebzelerin besin değerlerini kaybetmemesi için çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmesi gerekir. Çiğ veya az pişmiş olarak tüketilen sarımsak kanser ile mücadele etmektedir. Engellediği kanser türlerinin başında mide ve kolon kanseri gelmektedir. Sarımsak bu rahatsızlıklara yakalanma riskini yüksek oranda düşürmektedir. Bu açıdan kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerin başında sarımsak gelmektedir.

Sarımsak demirin vücutta metabolize edilmesine katkı sağlamaktadır. Demirin vücutta tekrar dolaşıma alınması sarımsakta bulunan bileşenler ile çok daha hızlı olur. Bu açıdan düzenli olarak sarımsak tüketmek oldukça faydalıdır.

Sarımsağın faydası hakkında bir diğer anlatacağımız madde nezleye iyi gelmesidir. Özellikle kış aylarında yakalanan nezle sarımsak tüketilerek geçirilebilir. Sarımsak bağışıklık sistemine çok iyi geldiği için nezleye yakalanma oranını da azaltmaktadır. Böylece daha sağlıklı ve huzurlu kış ayları geçirebilirsiniz. Unutmayın; sarımsak az pişmiş veya çiğ olarak tüketildiğinde daha faydalıdır.
Sarımsak mide gazına oldukça iyi gelmektedir. Aynı zamanda bağırsak parazitlerini temizleyen sarımsak çok güçlü bir antioksidandır.

 • Kalp krizi riskini azaltmasıyla hayatımızın en önemli besinlerinden biridir aslında sarımsak.
 • Kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltir.
 • Sarımsak selenyum bakımından zengin bir besindir.
 • Sarımsağın yararları bunlarla da sınırlı değildir.
 • Aynı zamanda sindirime yardımcı olmasıyla tanınan sarımsak zayıflamanız konusunda sizlere destek sağlar.
 • Cilt yaraları bulunanlar sarımsak ile daha hızlı bir iyileşme yoluna gidebilirler.
 • Sarımsağın içerisinde bolca bulunan vitamin ve mineraller günlük ihtiyacımızın bir kısmını karşılamak adına faydalıdır.

Bu kadar çok faydası bulunan sarımsağı sırf ağız kokusu yapıyor ve vücut kokusunu artırıyor diye tüketmemek yapılacak en büyük yanlışlardan biri olur. Eğer sarımsak kokusuna çok fazla takılan birisiyseniz dişlerinizi iyice fırçalayabilir ve vücut kokunuzu giderecek yeni yöntemler bulabilirsiniz. Sarımsak kesinlikle tüketilmesi gereken besinler arasında bulunur.