Sarı Kantaron Otu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Sarı Kantaron Otu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

KANTARON OTUNUN FAYDALARI

Doğanın biz insanlara sunduğu mucizelerden biri olan sarı kantaron otu son derece yararlı bir bitkidir. Öyle ki son zamanlarda üzerine yapılan çalışmalar onun ne kadar değerli ve önemli bir bitki olduğunu göstermiştir. Sarı kantaron otunun faydaları nelerdir? Sarı kantaron faydaları ile yazımızın devamında olacaktır. Hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler ve bu bitkinin mucizevi özelliklerine tanıklık etmek isteyenler kesinlikle okumalıdır.

SARI KANTARON OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

sarı kantaron otu

Sarı kantaron bitkisi hakkında geçmişten gelme pek bir bilgi yoktur. Ancak neredeyse her iklimde yetişmesi onun eski zamanlardan beri bilindiğini bizlere gösterebilir. Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika gibi kıtalarda da yetişen bir bitki olan sarı kantaron şaşırtıcı derecede özelliklere sahiptir. Yetişmesi için herhangi bir alana gerek yoktur. Kaldırım kenarlarında bile yetişebilen sarı kantaron otu bakın hangi özelliklere sahip…

 • Tanen,
 • Reçine, kolik ve pektin,
 • C vitamini, resin ve zamk,
 • Acı maddeler,
 • Hypericin,
 • Rutin, guercitrin.

Yukarıda saydığımız ve daha pek çok sayamadığımız bileşenden oluşan sarı kantaron otu oldukça şifalı bir bitkidir. Öyle ki birçok hastalığa ve soruna iyi gelen bu bitki uzmanlar tarafından bile sıklıkla önerilmeye başlamıştır. Son zamanlarda ilaç yapımında ve kozmetin ürün üretiminde de kullanılması onun bu kadar şifalı olduğunu kanıtlamaktadır. Peki sarı kantaron otu neye iyi gelir? Bu sorunun yanıtını merak edenler yazımızın devamına bakabilirler.

 1. Sarı kantaron otu son derece iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. Kilo almakta zorlananlar ve kansızlık sorunu bulunanlar sarı kantaron otunu deneyebilirler.
 2. Sarı kantaron otu ateş düşürücü olarak kullanılabilir. Ciddi derecede işlevi büyüktür.
 3. Sarı kantaron otunun faydası bunlarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda kas gevşetici olarak da kullanılan sarı kantaron otu son derece rahatlama hissi verecektir.
 4. Bayanlarda görülen adet kanamalarından sonra oluşan kasık ağrıları kantaron otu ile giderilebilir.
 5. Depresyonun her türlü safhasında bu bitkiden yararlanılabilir. Sakinleştirici bir özelliği bulunur ve rahatlama sağlar.
 6. Sarı kantaron otu mide ağrılarını en hafif derece kadar indirir. Bu sayede korkulu rüyalarınızdan biri olan mide ağrıları artık hafif sorunlar olup, sizleri korkutmayacaktır.
 7. Vücut için gerekli enerjiyi verir ve daha kuvvetli olmanızı sağlar.
 8. Astım bronşit gibi daha birçok solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 9. Sarı kantaron yağı masaj şeklinde sürüldüğünde çok iyi derecede rahatlama hissi verir.
 10. Böbrek ve safra taşlarının düşürülmesinde çok önemli bir rol oynayan sarı kantaron otu, oluşan bu taşlardan dolayı kaynaklanan ağrıların giderilmesini de sağlar.
 11. Genel olarak ağrılara çok iyi gelmesiyle bilinir. Bel ve sırt ağrıları için bire bir etkisi vardır ve bu bölgelerdeki ağrıları en aza indirger.
 12. Biriken gaz ile oluşan karın ağrıları artık sarı kantaron otu ile tedavi edilebilir.
 13. Solunum yolu hastalıklarına çok iyi geldiğini söylemiştir. Grip gibi sorunlarda sarı kantaron otu kullanıldığında etkisi çok kısa süre içerisinde kendisini gösterecek ve daha hızlı iyileşme sağlanacaktır.
 14. İshal sorununa son derece iyi gelmektedir. Kabızlığa doğru kaçmayacak oranda dışkıyı katılaştırır ve ishal sorununuza çare bulur.
 15. Sarı kantaron yağı baş ağrıları olduğunda kullanılırsa son derece hızlı bir şekilde ağrılarınızı dindirecektir. Şakaklara sürülen kantaron yağı gerçekten önemli bir işleve sahiptir.
 16. Sarı kantaron otunun faydası olarak söyleyebileceğimiz daha birçok madde var. Bunlardan biri de balgam sorununa iyi gelmesidir. Sarı kantaron otu çok iyi bir balgam söktürücüdür.
 17. Uykusuzluk sorununa çok iyi gelen sarı kantaron otu, daha düzenli bir uyku için birebirdir.
 18. Sarı kantaron çay olarak da tüketilebilir. Sarı kantaron çayı bağırsaklarda oluşan solucanların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 19. Sarı kantaron otunun antiseptik bir özelliği vardır. Sarı kantaron yağı yaraların üzerilerine uygulandığında son derece hızlı bir şekilde iyileştirme özelliğine sahiptir.
 20. Sarı kantaron otu neye iyi gelir diye sorduğunuzda aslında en dikkat çeken cevap şuydu: Sarı kantaron otu kekemeliğe iyi gelir. Sinirsel bir düzelme sağlayarak kekemeliğe son verebilir. Doğanın mucizelerinden biri olarak adlandırdığımız sarı kantaron otu bu derece faydalı bir bitkidir.

Faydalarından bahsettiğimiz sarı kantaron otunun oldukça fazla yararı bulunur. Sarı kantaron otunun sağlığa faydaları hakkında sizleri bilgilendirme amacıyla oluşturduğumuz bu yazı ile sizlere faydalı olabildiysek ne mutlu bizlere. Sarı kantaron otu tıpkı soğan gibi soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir. Eğer sizler de soğanın faydaları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemiz üzerinden kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.