Okaliptus Yağı, Okaliptus Yağı Faydaları

Okaliptus Yağı, Okaliptus Yağı Faydaları

OKALİPTÜS YAĞININ FAYDALARI

Anavatanı Avustralya olan okaliptüs bitkisi birçok derde deva olan yağıyla ünlüdür. Okaliptüs bitkisinden elde edilen yağ, hayatımızın birçok farklı noktasında karşımıza çıkabilir. Okaliptüs yağının faydaları her ne kadar fazla olursa kullanım alanı da o kadar fazla olmaktadır. Bu nedenle bu yağı her yerde görebiliriz. Peki okaliptüs yağı neye iyi gelir?

OKALİPTÜS YAĞININ FAYDASI

Okaliptüs yağı birçok derde deva bir özellik taşımaktadır. Ancak yazımıza başlamadan önce okaliptüs yağının kullanımı hakkında söylememiz ve uyarmamız gereken bazı noktalar var: Okaliptüs yağını 6 yaşından küçük çocuklar, gebe olan kadınlar, bebeklerini emzirme döneminde olan anneler, astım sorunu bulunanlar, tansiyon hastaları, diyabet sorunu bulunanlar, böbrek ve karaciğer ile alakalı sorunları olanlar kesinlikle kullanmamalıdır. Eğer kullanmak istiyorlarsa kesinlikle doktora danışılmadan kullanımına başlanmamalıdır. Bu nedenle kesinlikle bu uyarılara dikkat etmeniz gerekmektedir.

,

ÖKSÜRÜK: Okaliptüs yağı öksürüğe çok iyi gelmektedir. Balgam söktürücü bir özelliği bulunan okaliptüs yağı bronşit ve inatçı öksürükler gibi sorunlara birebir özellik taşımaktadır. Burun tıkanıklığını gidermede çok iyi bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu amaçla kullanmaya karar verdiyseniz eczanelerden rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Okaliptüs yağı içeren öksürük şurubu gibi ürünleri eczacınıza danışmadan almayınız.

YARALANMALAR ve GELİŞEN ENFEKSİYON: Okaliptüs yağı sıtma gibi rahatsızlıkların tedavisinde en etkili çözümlerden bir tanesidir. Öyle ki Afrika ülkelerinde sıtma hastalığının sineklerin ısırıklarından dolayı yayılması nedeniyle bol bol okaliptüs ağacı ekilmiştir. Sinek ısırıkları, yaralanmalar, kaşıntılar, deri rahatsızlıkları ve sonuçlarında gelişen enfeksiyonlar okaliptüs yağı sürülerek tedavi edilebilir ancak bu noktada kesinlikle yağın inceltilmiş olması gerekmektedir. Hazır inceltilmiş yağları alıp kullanmak çok daha etkili olacaktır.

BÖCEK ISIRIKLARI: Okaliptüs yağı içeren kremler veya benzeri ürünler ile böceklerden, sineklerden vb. hayvanlardan kurtulabilirsiniz. Bunların sizlere verdiği rahatsızlıklar artık okaliptüs yağı ile geçirilebilir. Okaliptüs yağının faydaları ve kullanımı için kesinlikle saf halde kullanmamanız gerekmektedir. Eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz, okaliptüs yağı içeren ürünleri alarak böcek derdinizden kurtulabilirsiniz. Eczanelerde bulunan okaliptüs yağı içeren ürünler kesinlikle inceltilmiştir. Bu nedenle rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ALERJİ: Okaliptüs yağının cilde faydaları olarak alerjilere iyi geldiğini söyleyebiliriz. Milyonlarca insanın sıklıkla karşılaşabileceği cilt sorunlarından biri olan alerjiler belli nedenlere bağlı olarak kaşıntılara ve yaralara neden olabilirler. Bu etkilerin yarattığı bazı problemler daha ileri seviyelere giderek sulu yaralara dönüşebilirler. Eğer alerji belirtilerini en aza indirgemek istiyorsanız inceltilmiş okaliptüs yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz. Böylece alerji belirtileri en az seviyeye indirilmiş ve iyileşme süreci hızlandırılmış olacaktır. Ancak okaliptüs yağı kullanımından önce kesinlikle bir doktora başvurulması gerekmektedir.

KAS AĞRILARI: Okaliptüs yağı ile masaj yapmak kas ve eklem spazmlarına iyi gelmektedir. Yoğun araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu netice yardımcı yağlar ile kullanılması gerektiğine kanaat getirmiştir çünkü okaliptüs yağı tek başına kullanıldığında cildi tahriş etmektedir. Bunun için zeytinyağı ve susam yağı gibi daha değişik bitkisel yağlar ile inceltilmesi gerekmektedir. Eğer bu işlemler ile uğraşma istemiyor ve direk okaliptüs yağını kullanmak istiyorsanız sizlere eczanelerde satılan ve hazır inceltilmiş olan okaliptüs yağı içeren ürünleri almanızı öneririz. Bu ürünler hazır olarak inceltilmiş bir şekilde satılmaktadır ve hiçbir zararı yoktur.

Çörek Otu Yağı, Faydaları, Saç Dökülmesi ?