Lif veya Posa Nedir, Diyette Yenir mi, Neye İyi Gelir?

Lif veya Posa Nedir, Diyette Yenir mi, Neye İyi Gelir?

Lif posa sağlığımızın bekçisi olmakla birlikte diyet yapanlar çok daha iyi bilirler ki diyet listeleri için vazgeçilmezdir. Çünkü lif veya posa dediğimiz bazı besinlerin içerdiği bu madde hem sağlıklı bir yaşam için metabolizmamıza önemli ölçüde destek hem de diyette büyük bir yardımcıdır.

Lif-Posa Nedir?

Lif veya posa kelimesi besinlerdeki sindirilemeyen pek çok değişik madde için kullanılır. Lif posa hiçbir vitamin, mineral veya kalori sağlamaz fakat bazı önemli fonksiyonları vardır. Sağlıklı bir diyetin yaşamsal bir bölümünü oluşturur. Özellikle diyet yapanlar posalı yiyecekleri daha çok tercih ederler ki posalı veya lifli yiyecekler metabolizma hızlandırıcı özelliğinden dolayı kilo vermeye büyük yardımcıdır.

Lif-posa sindirim sistemimizin rahat çalışmasına yardımcı olmaktan başka kanser, kalp hastalığı, şişmanlık ve diyabet gibi değişik hastalıklara karşı korunmaya da yardımcı olur. Lif kabızlıktan hassas bağırsak sendromuna kadar değişen bağırsak bozukluklarının engellenmesine yardımcı olur.

lif posa

Lif Posa İçeren Besinler

Lif-posa içeren besinler meyve, sebze ve tahıllar sadece lif içermekle kalmayarak aynı zamanda çok önemli besinsel faydalar da sağlarlar.

Lif iki formda bulunur çözünebilen ve çözünemeyen. Çözünemeyen lif kompleks karbonhidratlar içeren buğday ekmeği, buğday kepeği, sebze ve meyve kabukları gibi besinlerde bulunur. Çözünemeyen lifler sizin tok hissetmenizi sağlayan hacmi ve kolon kanserini de içeren bağırsak bozukluklarına karşı koruma sağlarlar.

Çözünebilen lif öncelikle sebze, meyve, arpa kuru baklagil ve yulaftan (yulaf unu ve yulaf ezmesi iyi kaynaklardır) sağlanır. Yulaf, arpa ve kuru baklagillerde bulunan lif özellikle düşük yağlı bir diyetle alındığında kolesterol düzeyinizi düşürmeye yarayabilir ve böylelikle kalp hastalığına karşı koruma sağlar.

Günlük Alınması Gereken Lif Posa Miktarı Nedir?

Besin uzmanları her gün 25-30 gram lif yenmesini tavsiye eder. Yüksek lifli tahıl kepeği, kahvaltıda atıştırma olarak bir elma, akşam yemeğinde de bir koçan mısır ve bir havuç yiyerek 30 gram lif alabilirsiniz. Tahıl kepekleri en fazla konsantrasyona sahip lif kaynaklarıdır. Tüm tahılla zenginleştirilmiş ekmekler her ne kadar tahıl kepekleri kadar liften zengin değilseler de iyi birer kaynaktırlar.

Lif alımınızı kademeli olarak arttırın. Çünkü keskin bir değişim ve birdenbire bol miktarda lif tüketimi şişkinlik bulantı veya gaza sebep olabilir. Çok miktarda su içmek bu yan etkileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Düzenli Lif Posa Tüketiminin Engellediği Hastalıklar

Kanser: Düşük yağlı ve yüksek oranda çözünemeyen lif içeren diyetlerin kolon kanserini önlediği epidemiyolojik çalışmalarla gösterilmiştir. Bunun nasıl olduğu tam olarak bilinmemekle beraber liflerin gaita miktarını artırmak, kanserojenleri bu yolla seyreltmek ve bağırsaklardan hızlı atımlarını sağlamak yoluyla kanseri önlediği öne sürülmektedir. Yüksek lif içeren diyetlerin meme kanserini önlediği de öne sürülmektedir. Meme tümörleri erken dönemde kandaki artmış östrojen hormonu ile stimüle olurlar. Bazı araştırmacılara göre lifler bağırsaklarda östrojene bağlanarak ve fazla projenin tekrar kana alınmasını engelleyerek meme kanserini önlemektedir.

Hazım Problemleri: Bağırsaklarda çözünemeyen lifler gaita miktarını artırarak bağırsaklardan daha kısa zamanda geçmesini sağlarlar. Bu yolla da kabızlığı önlerler. Lifler divertikülozis kalın bağırsak duvarının dışa doğru oluşturduğu ceplerin oluşma riskini de azaltır.

Diyabet: Çözünen lifler kolesterol ve karbonhidratların bağırsaklardan emilmesini yavaşlatır. Böylece kandaki şeker seviyesinin birdenbire çok yüksek seviyelere çıkması önlenmiş olur. Amerikan Tıp Birliği’nin yaptığı bir araştırmada yüksek şekerli ve düşük lif içeren bir diyetin kadınlarda Tip2 diyabet gelişme riskini iki kat artırdığı gösterilmiştir. Aynı çalışmada tahıl liflerinin bu riski %28 azalttığı, meyve ve sebze liflerinin ise bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Kolalı içecekler, beyaz ekmek, beyaz pirinç ve kızarmış patates hastalık riskini artırmıştır.

Kalp Hastalığı: Yapılan çalışmalar kalp koruyucu bir diyetin doymuş yağ ve kolesterolden fakir sebze, meyve ve çözünebilir lif içeren tahıllardan zengin kan kolesterolünü düşürdüğünü göstermiştir. Çözünebilir lifler bağırsaklarda kolesterolü bağlayarak emilimini engeller. Bu yolla kan kolesterol seviyeleri düşer. Kan kolesterol seviyelerini düşmesi de damarlarda yerleşmiş yağ tabakalarının çözünerek azalmasına yardım eder. Günde 35 gram lif içeren bir diyet alan erkeklerde kalp krizi riskinin %30 azaldığı belirtilmiştir.

Şişmanlık: Çözünemeyen lifler hazmedilemediklerinden az kalori içerirler. Ayrıca hazım etkisiyle tokluk hissi de oluştururlar ve yağların emilimini de azaltırlar. Ancak zayıflamak için lif içeren ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır. Bu tür ilaçların içinde bulunan bazı türlerin yemek borusu veya bağırsak tıkanması gibi bazı yan etkileri olabileceği bildirilmiştir. Bu nedenle doğal lif içeren gıdalar tüketerek zayıflamak tercih edilmelidir.

Etiketler