Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron Yağı Faydaları

KIRMIZI KANTARON OTUNUN FAYDALARI

Kırmızı kantaron otu faydaları ile bilinen bir bitkidir. Kırmızı kantaron otunun faydaları olarak sizlere maddeleme yapalım ve en anlaşılır bir şekilde anlatalım. İşte kırmızı kantaronun faydaları…

KIRIZI KANTARON OTU FAYDALARI

Kırmızı kantaron otu ne işe yarar gibi sorularınız varsa aşağıda belirttiğimiz maddeleri okumanızı öneriyoruz. Ancak bu maddelemeye geçmeden önce sizlere kırmızı kantaron otu hakkında bilgilendirme yapmamızda fayda görüyoruz. Kırmızı kantaron bitkisi boy olarak en az 10 en fazla 50 cm bulabilmektedir. Kırmızı kantaron bitkisi ismini çiçeklerinin renginden almıştır. Çiçekleri kırmızı renktedir ve 5 parçalıdır. Yaprakları ise sapsız bir şekilde yumurtaya benzemektedir. Kantaron otunun diğer kullanımları ise şunlardır: Kanotu, Mayasılotu, Kepirotu, Koyunkıran, Yaraotu ve Binbirdelikotu. Bu kullanımlar coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedirler. Kırmızı kantaron otu nerede yetişir diyorsanız bu sorunun da cevabını verelim:

– Kırmızı kantaron otu kumullu topraklarda, bataklıklarda, balçıklı ve kireç içeren topraklarda yetişebilmektedir.

Anavatanı olarak Amerika, Orta Asya, Afrika ve Avrupa gösterilmektedir ancak üretim olarak en fazla Avrupa’da ve Türkiye’de belirmektedir. Kantaron otunun çiçekleri güneş ile birlikte açar, güneş ile birlikte kapanır. Kırmızı kantaron bitkisinin tadı son derece acıdır. Bu bitki toplu halde olarak sadece bataklıklarda görülür. Bataklık olmayan bölgelerde ise tek tek yetişmektedir. Kendiliğinden beliren bir yapısı vardır.

Kırmızı kantaron otu çok uzun zamanlardan bu yana alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır. Öyle ki zamanı yüzyıllar öncesine dayanır ve kan yapıcı, yara giderici, adet söktürücü, mide ağrısı geçirici olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda orta çağdan kalma bir inanca göre kırmızı kantaron bitkisi şeytanı kovar ve def eder. Bu nedenle kırmızı kantaron otuna duyulan saygı yüksek derecedeydi.

kırmızı kantaron yağı

Kırmızı kantaron otu aynı zamanda çay olarak da kullanılabilmektedir. Kırmızı kantaron çayı birçok derde deva olmaktadır ancak uzun süre kullanımı bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Genel olarak kırmızı kantaron otu yağ olarak kullanılır. Kırmızı kantaron yağı özellikle yaralar ve lekeler üzerinde son derece etkilidir. Eğer kırmızı kantaron yağı nasıl kullanılır diyorsanız bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 • Kırmızı kantaron otu son derece etkili bir özelliğe sahiptir. Özellikle sindirim bozukluğunda ve mide ekşimelerinde birebir gelen bir etkisi vardır.
 • Kırmızı kantaron yağı aynı zamanda hazmı kolaylaştırarak sindirim sisteminin daha kolay hareket etmesini sağlamaktadır.
 • Soğuk kış aylarında yakalanılan solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerini gidermek için kırmızı kantaron otu kullanılır. Ateş düşürücü ve terletici bir özelliği bulunduğu için yüksek ateşin getirebileceği etkilerden korunabilirsiniz.
 • Demir eksikliğinin neden olduğu kansızlık tedavisinde de kırmızı kantaron bitkisi kullanılır. Eğer kansızlık çekiyorsanız kan yapıcı besinler konumuza sitemiz üzerinden bakabilir ve detaylı bir şekilde bilgilenebilirsiniz.
 • Kabızlık tedavisi olarak kırmızı kantaron otu kullanılır.
 • Kırmızı kantaron yağı nasıl kullanılır sorusu için bu madde çok önemli: 1 yıl boyunca kırmızı kantaronu zeytinyağının içerisinde bekletirseniz yaralanmalar sonucu oluşan berelere, yara izlerine ve iltihaplara karşı kesin çözüm almış olursunuz.
 • Diyabete iyi geldiği bilinmektedir.
 • Uyku düzeni bozuk olan insanların tedavi edilmesi için sıklıkla başvurulan bir bitkidir.
 • Kolesterolü düşüren bir etkisi bulunmaktadır. Eğer kolesterol sorununuz bulunuyorsa sitemiz üzerinden kolesterole iyi gelen besinler hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarından biri olan astım bronşite çok iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kalp ve damar sağlığını koruduğu bilinmektedir. Özellikle damar sertliği sorununa çare olarak kullanılmaktadır.
 • Prostat kanseri ile mücadele eden bir yapısı vardır. Prostat sorununda kırmızı kantaron otuna başvurabilirsiniz.
 • Kırmızı kantaron yağı sivilce izlerini geçirmede birebirdir. Aynı zamanda cilt üzerinde bulunan lekelerin giderilmesi kırmızı kantaron yağı ile çok daha mümkündür.
 • Kırmızı kantaron yağı bel ve sırt ağrılarına da çok iyi gelmektedir. Kırmızı kantaron otunun yağını belinize ve sırtınıza masaj yaparak sürdüğünüzde bu kısımlarınızda bulunan ağrıların giderildiğini göreceksiniz.

Yumurta Akı Maskesi, Yumurta Akı Cilde Faydaları 

1 YORUM

 1. Kantaron yağı kilo yapar mı c