Folik Asit Nedir, Hamilelikte Folik Asit ve Faydaları

Folik Asit Nedir, Hamilelikte Folik Asit ve Faydaları

Folik Asit içeren besinler

Vücudumuzun tüm hücrelerinin yenilenmesini sağlayan ve kas yapınız için vücudunuza almanız gereken bir vitamin türüdür. Bağışıklık sisteminin daha fazla güçlenmesinde ve çalışmasında gereklidir. Özellikle hamile bayanların hamilelik süreci boyunca vücuduna folik asit ihtiyacı çoğalması sonucu ihtiyaç artmaktadır. Her ne kadar Folik Asit içeren besinler yenmiş olsa da tek başına bu ihtiyacı karşılayamayacaktır.

Folik asit eksikliği çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Normal bireylerin folik asit ihtiyacı yaklaşık olarak 100 ila 200 mg’dır. Fakat hamile olan kişilerin yaklaşık olarak 600 ila 800 mg kadar çıkmaktadır. Vücudumuzdaki eksiklikler genetikte olabilmektedir. Bunu önlemenin nedeni yeterli folik asit ihtiyacını karşılayabilecek duruma gelmektir. Yetersiz gelmesini önlemek için ise erkenden folik asit kullanımına başlanması gerekmektedir.

Vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu folik asit doktorunuzun size önermiş olduğu doğrultuda kullanmanız gerekmektedir. Bunun anı sıra alabileceğiniz besin takviyeleri folik asit bakımından zenginleştirilmiş besinler ile sağlanmaktadır. Folik Asit içeren besinler sizleri kansere neden olabilecek hücre yapısındaki değişiklerinde önlemektedir.

Yaşam biçiminize de katkı sağlamaktadır. Folik asit bakımından zengin olan ve folik asit eksikliği durumunda tüketilesi gereken birçok yiyecek bulunmaktadır. Ancak bu yiyecekler ve bazı besinlerin tüketilmesi kişilerin sağlık açısından vücut bünyelerine uygun olmayabilir. Kendinize uygun folik asit listesi çıkarmak istiyorsanız eğer bir uzmandan destek almanız sağlığınız açısından size yarar sağlayacaktır. Bu şekilde bir beslenme programına uzmanız daha mantıklıdır.

Bu yiyeceklerden bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz.

Mercimek Folik asit bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Beslenme listenizin ilk sırasına mutlaka yazmanız gerekir. 1 bardak pişmiş mercimek yaklaşık olarak 180 mg folik asit içermektedir. Günlük olarak alınması gereken folik asit miktarının yarısına denk gelmektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler folik asit açısından oldukça geniş bir zenginliğe sahiptir. Her gün mutlaka sebze tüketmeniz gerekmektedir. Yeşil sebzeler arasında en fazla folik asit ıspanakta bulunmaktadır.2 kâse ıspanak yaklaşık olarak 218 mg folik asit içerir.

Karalahana beyaz lahana başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler birer folik asit kaynağı olarak listede yer almaktadır.

Meyvelerde folik asit bakımından oldukça zengindir.1 bardak portakal suyu ortalama 80 mg gelmektedir. Buda günlük almanız gereken folik asit miktarının %20 sini karşılamaktadır. Zengin ve bol mineralli besin kaynaklarından günlük olarak mutlaka tüketmenizde çok fazla sayıda yarar bulunmaktadır. Pek çok farklı yemeği yapılan barbunyanın 115 mg folik içerdiği uzmanlar tarafından onaylanmaktadır.Fakat gaz gibi sorununuz mevcutsa eğer dikkatli tüketmeniz gerekmektedir. Mide için zararı olabilir.

Brokoli 1 kâse yediğiniz zaman günlük ihtiyacınızın yarısını karşılamış bulunmaktasınız. Mineral bakımından çok zengin bir sebzedir. Birçok beslenme uzmanı tarafından listelerinin başında yer almaktadır. Brokoli aynı zamanda lifli bir besin olduğu için vitamin açısından da vücudunuza çok faydası bulunmaktadır.

Yediğimiz ekmekler ve tahıllı ürünlerin bazıları da folik asit açısından zenginleştirilmiş besinlerdir.

Yumurta da zengin bir besin kaynağıdır. Günlük olarak 1 adet tüketmenizde yarar vardır. Kolesterol açısından bir şikâyetiniz var ise dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

Folik Asit içeren besinler aşırı tüketildiği zaman bünyenizi oldukça zor duruma düşürecektir. Bu çok nadir görülen bir durum olduğu için dikkat etmeniz gerekebilir. Günlük olarak düzenli bir şekilde folik asit almaya özen gösterin. Fazla miktarda alınan folik asit vücudunuzda demir eksikliğine yol açmaktadır. Bunu önlemek için folik asit kullanmadan önce vücudunuza doktorunuz folik asit eksiliği için test yapabilmektedir. Vitamin takviyesi ile birlikte kullanabilirsiniz.