Elma Sirkesinin Faydaları, Nasıl Yapılır ?

Elma Sirkesinin Faydaları, Nasıl Yapılır ?

Elma Sirkesi Faydaları, Nasıl Yapılır ?

Evinizde elma sirkesi yapımı için tam yerindesiniz 🙂  Sizlere eviniz de çok kolay yapacağınız tamamen organik elma sirkesi yapımı hakkında püf noktaları;
En çok sık kullanılan ev malzemesinden birisi elma sirkesidir. Beslenme amacıyla ya da evde temizlik yapmak amacıyla çok farklı şekillerde yardımcı olmaktadır. Yaşadığımız topraklarda organik ürün bulmak son derece kolay olacağından da yapılacak sirkemizde son derece doğal olacaktır.

Evde Sirkesi Yapımı

Elma Sirkesi Tarifi Malzemeleri:

 • 2 adet elma kabuğu
 • 750 ml civarında içme suyu ( 1 litreden biraz az da olabilir.1 )
 • Bir çay kaşığı miktarında şeker
 • Bir çay kaşığı miktarında tuz
 • 1 lt hacminde  cam kavanoz

Elma Sirkesi Yapımı;

Elmalarımızın kabuklarını hafiften kalınca soyuyoruz. Kavanozun içine koyuyorsunuz. Ardından belirttiğimiz miktarlarda su, şeker ve tuz koyarak kavanozun ağzını kapatıyorsunuz. Bir zaman sonra şekeriniz ve tuzunuz eriyecektir. Bu kadar süre de çalkalama işlemi yapabilirsiniz. Ardından 10 gün boyunca ışık görmeyecek bir alanda kavanozun içerisinde bekletiyoruz.

elma sirkesi nasıl yapılır

Evde yapılan organik elma sirkesi hakkında bilinmesi gereken bilgiler;

Sirke ne kadar çok bekletilirse o kadar kaliteli olmaktadır. Sirkenin kalitesini arttırmak için 20-25 gün süreden sonra da karışımı süzerek oluşan sirkenin içerisine 3-4 adet nohut ve bir parça ekmek, çok az miktarlarda da kaya tuzu atarsanız ve kavanozun ağzını kapatarak 40 gün bekletin. Daha sonra tekrar süzün. Sirkenizin kalitesi daha da artacaktır. Ayrıca elma sirkesi dışında diğer meyvelerden de sirke yapmak ve bu şekilde yapmak mümkündür.

Üzüm, armut, hurma, portakal, limon kabuğu meyvelerinden de aynı yolla sirke yapabilirsiniz.

Bitki sirkesi nasıl yapılır ?

Size sağlık olarak çok iyi gelen bir bitki bulunmaktaysa zaman kaybetmeden sirkesini yapabilirsiniz. Dereotu, kekik, biberiye, semiz otu bu bitkileri sirke içine koyarak 1 ay süreyle bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra da süzerek işte size en yararlı bitkiden sirke afiyet olsun! Ayrıca sirkeyi beğenmezseniz temizlik malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Çok etkilidir.

Elma Sirkesinin Faydaları

 • Mikroorganizmaları öldürmektedir
 • Mutfak bezini sirke ile temizleyebilirsiniz,
 • Makinenizin parlatıcı tarafına sirke koyarsanız. Bardak ve tabaklarınız parlar,
 • Halı temizliğinde son derece etkilidir,
 • Mobilyaları parlatır,
 • Sivilce problemleri olan kişiler elma sirkesi ve soda karışımı çok fayda vermektedir,
 • Topuk dikenine iyi gelir,

Elma sirkesinin faydaları ve bir çok farklı alanlarda kullanımlarıyla hem besin olarak hem de günlük hayatımızda temizlik malzemesi olarak kullanıldığı bilinmektedir.
Elma sirkesini nerelerde sıklıkla kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra daha parlak ve gür olmasını istiyorsanız. Boş bir kabın içine yarım yemek kaşığı elma sirkesinin yanında bir fincan hacminde soğuk su ile karıştırın. Haftada iki kez saçlarınızı bu karışımla durulayın. Farkı net bir şekilde göreceksiniz.

Elma sirkesi cildinizin ph’nı düzenler. Pamuğun üstüne damlattığınız elma sirkesi ile suyu hafiften nemlendirdiğiniz takdirde; yüzünüzdeki sivilcelerin tamamen bittiğini ve lekelerin de zamanla ortadan kalktığını göreceksiniz.

Elma sirkesi dişlerinizin beyazlanmasında yardımcı olmaktadır. Dişlerinizi elma sirkesi ile beyazlaması için ağzınızda su ile çalkalayın.

Bir fincan elma sirkesi ile güneş yanıklarınıza tedavi için kullanabilirsiniz.Gün içerisinde el ve ayaklarını sürekli kullanarak çalışan kişiler bu bölgelerde sık ağrı hissederler. Elma sirkesi ile yaklaşık 10 dk. ovduğunuz da ağrıdan eser kalmaz.

Elma Sirkesi Kürü Zayıflatır mı, Diyeti İle Zayıflama