Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Domatesin Faydaları Nelerdir? Kansere Karşı Korunmak İçin Domates Yiyin

Merhabalar, sitemize hoşgeldiniz. Sizlere bugünkü yazımızda özellikle yaz mevsiminde en sevdiğimiz ve çok tükettiğimiz sebzelerden olan domatesten söz etmek istiyoruz.

Domates kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde çok sık ve severek tükettiğimiz bir sebzedir. Evet doğru olan da bu, severek tüketmemiz gereken bir sebzedir; çünkü çok sağlıklıdır. İçerisinde likopen adlı antioksidan vardır. Hatta bu likopen domatese kırmızı rengini veren pigmentlerdir ve kansere karşı koruyucu olduğu yapılan pek çok bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır.

domatesin faydalari nelerdir

Peki “Domatesin mevsimi değilken nasıl tüketebiliriz?” ya da “domates tüketmeyi sevmiyoruz” gibi kafanızda bazı soru işaretleri olabilir. Evet her besini mevsiminde tüketmek çok daha doğru ve sağlıklıdır. Eğer domatesin zamanı değilse, kış mevsiminde iseniz domates kurusu tüketebilirsiniz.

Domates Suyu Zayıflatır mı

Domatesin Faydaları

Domatesteki likopen işlendiği zaman daha çok artmaktadır, yani domates kurusunda bu kansere karşı koruyucu olan madde çok daha fazladır. Dolayısıyla domates kurusu kansere karşı çok daha fazla koruyucu madde içermektedir. Aynı şekilde domates salçasında, domates ketçabında ve domates püresinde de bu durum geçerlidir. Bu yüzden domates işlendikçe içerisindeki bu pigment arttığı için domatesten yapılan ve domatesten pişirilen herhangi bir besini mutlaka her gün tüketmemiz gerekir ki bu pigmentten fayda görelim.

Domates salatalarımızda, yemeklerimizde ve daha pek çok menümüzde rahatlıkla tüketebileceğimiz ve gerçekten çok sağlıklı olan bir sebzedir. Domatessiz bir gününüz geçmesin.

1 YORUM

  1. Tarladan alıp yemek çok güzel 🙂