Brokolinin Faydaları

Brokolinin Faydaları

Doğal şifa olarak adlandırılan sebzelerin başında brokoli gelmektedir. Öyle ki brokoli sağlığımıza olan yararları ile tüm yaştan kişilerin tüketebileceği besinler arasında bulunmaktadır. Brokolinin faydaları olarak söyleyebileceğimiz belli başlı maddeler bulunuyor. Brokolinin sağlığa yararları hakkında detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda çok ilginç bilgiler bulabilirsiniz. Eğer sizde brokolin yararları hakkında bilgilenmek istiyorsanız kesinlikle yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

BROKOLİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI

brokoli-kanser

Brokoli, hakkında en fazla araştırma yapılan sebzeler arasında bulunuyor. Onun doğal şifa özelliğiniz tescilleyen bu araştırmalar oldukça çarpıcı sonuçlar elde etmiştir. İşte bu sonuçlardan bazıları:

  • Brokoli sağlığımıza yararları ile tanınırken ömrümüzü kısaltacak bir problem olan kanser ile de mücadele ediyor. Kanserli hücrelerin yok edilmesinde çok büyük görev alması onun ne kadar etkili bir besin olduğunu gösteriyor.
  • Brokoli üzerine yapılan araştırmalarda ortaya çıktı ki kronik iltihaplanma brokoli ile tedavi edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda bulunan serbest radikaller ile mücadele eden brokoli, sağlığımızı koruyarak zararlı hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.
  • Brokoli üzerine yapılan araştırmaların sonucunda çıkan bu bilgiler son derece önemli bir sebze olduğunu gösteriyor. Brokolinin yararları hakkında söyleyeceklerimiz bunlarla da sınırlı değildir.

Ana vatanı Amerika Birleşik Devletleri olan brokoli üretiminin %95’i burada yapılmaktadır. 20. Yüzyılın başlarında başlanan ticari brokoli üretimi günümüze kadar devam eden ve popülerliğini hiç kaybetmeyen bir dal olmuştur. Brokolinin besin değerlerinin çok fazla şifalı olması onun günlük olarak tüketilmesi gereken bir sebze olduğunun kanıtıdır. Peki brokolinin faydaları hangi olay ile ortaya çıkmıştır dersiniz? İlk aklınıza gelen kanser oldu değil mi? Eğer öyleyse bu konuda haklısınız. Brokoli kansere karşı oldukça etkili bir silahtır.
Yukarıda da söylediğimiz gibi brokoli kanserle çok büyük bir savaş vermektedir. Brokoli detoks enzimlerini artırmaktadır. Bu sayede vücudumuzda bulunan zararlı toksinler brokoli ile atılmış olacaktır.
Östrojen seviyesini ciddi anlamda düşüren brokoli, genellikle kadınların yakalandığı meme kanseri riskini çok yüksek oranda düşürmektedir. Eğer meme kanserine yakalanmak istemiyorsanız brokoliyi listenize eklemelisiniz.
Özellikle kas gelişimine fayda sağlayan ve zayıflamada büyük etkisi bulunan besin lifi bakımından brokoli oldukça zengin bir sebze olarak göze çarpmaktadır. İçerdiği yüksek oranda besin lifi sayesinde sindirimi kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır. Sağlıklı bir bireyin günlük olarak tüketmesi gereken besin lifinin %10’unu brokoli karşılamaktadır. Aynı zamanda besin lifleri kabızlık sorununa çok iyi geldiği için brokoliyi düzenli olarak tüketmek kabızlık sorununa çözüm bulacağınız anlamına gelmektedir.

brokoli
Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayan brokoli aynı zamanda sizlere zayıflamanız için oldukça yardımcı olacaktır. Besinlerin daha hızlı eritilmesini ve vücuda enerji olarak kazandırılmasını sağlayan brokoli aynı zamanda sizleri daha uzun süre tok tutarak hızlıca kilo vermenize yardımcı olacaktır.
Brokolinin bir diğer etkili özelliği ise kötü kolesterolü düşürmesidir. Bu açıdan brokoli damar ve kalp sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Tabii bunun için brokoliyi pişirerek yemek yerine çiğ yemeyi tercih etmelisiniz. Bildiğiniz gibi sebzelerin yüksek ateşte pişmesi besin değerlerini kaybetmesine yol açmaktadır. Bu nedenle brokoliyi çiğ tüketerek kolesterolünüzün dengeli bir seviyede kalmasına yardımcı olabilirsiniz.
Brokolinin yararları bunlarla da sınırlı değildir. Eğer brokoli hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

  • Brokoli B kompleks vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği ile kalp ve damar sağlığına iyi gelen bir numaralı yiyecek olarak ön plana çıkmaktadır. B vitamini takviyesi olarak günlük brokoli tüketebilirsiniz.
  • Brokolinin yüksek oranda potasyum içermesi sinir sistemini desteklemesine yarar sağlamaktadır.
    Brokoli tansiyonu seviyeli bir şekilde korur. İçerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde tansiyon dengede tutulur. Brokoli bu bakımdan oldukça etkili bir sebzedir.
  • Brokoli yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamininin yararları hakkında sanıyorum ki herkesin ufak çaplı da olsa bilgisi vardır. İçerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemine destek sağlayarak güçlenmesine yardımcı olur.
  • Özellikle yaşlılarda ve çocuklarda kemik gelişiminin önemli bir noktada olması bu seviyede brokoli tüketilmesi gerektiğini bizlere hatırlatmaktadır. İçerdiği kalsiyum ve K vitaminleri ile kemik gelişimine destek vermektedir.

Brokolinin faydaları olarak söyleyebileceğimiz bir diğer konu ise güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korumasıdır. Öyle ki brokoli içerdiği bileşenler sayesinde güneşten gelen zararlı ışınların oluşturduğu etkilere karşı tenimizi korumaktadır. Aynı zamanda alerji belirtilerini de brokoli hızla iyileştirmektedir.
Brokolinin bu kadar çok faydası bulunuyorken günlük olarak tüketilmemesi çok büyük bir yanlış olur. Tadından hoşlanmasanız da brokoli hakkında bulabileceğiniz çeşitli tarifler ile damak zevkinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz. Kesinlikle düzenli olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir.

Acı Biberin Faydaları Sizce Nelerdir Merak Ettiniz mi Hiç ?